Quanta Energy zakończyła budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych on-site w Europie. Instalacja o mocy 13,2 MW powstała przy fabryce Volkswagena we Wrześni i zajmuje powierzchnię odpowiadającą 26 boiskom piłkarskim. Energia produkowana przez 22 800 modułów fotowoltaicznych w całości będzie przeznaczona na autokonsumpcję.

Jesteśmy dumni ze współpracy z koncernem Volkswagen przy tym ambitnym projekcie. Zbudowaliśmy jedną z największych instalacji przyzakładowych w Europie. Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst transformacji energetycznej w branży motoryzacyjnej. Nasza współpraca nie tylko przyczyni się do redukcji śladu węglowego, ale także znacznie obniży koszty energii dla naszego partnera – mówi Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy S.A.

Wyjątkowość przedsięwzięcia wynika zarówno ze skali prowadzonych prac, jak i czasu jego realizacji. Prace budowlane na terenie zakładu Volkswagen we Wrześni trwały zaledwie pół roku i obejmowały między innymi budowę ważącej 310 ton konstrukcji oraz połączeniu 102 km przewodów.

Instalacja zbudowana przez Quanta Energy składa się z ponad 22 800 modułów PV o mocy 590W. W procesie realizacji zastosowane zostały moduły bazujące na ogniwach typu N, które mają gwarantować niższy spadek wydajności modułów i wyższą sprawność.

Od lat konsekwentnie dążymy do tego, by spółka Volkswagen Poznań stała się w pełni neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Farma fotowoltaiczna, którą oddajemy dzisiaj do użytku, to tylko jeden z kluczowych elementów tego procesu. Fabryka we Wrześni ma szczególnie sprzyjające warunki techniczne, a znaczna powierzchnia zakładu pozwala nam na dalszą dywersyfikację źródeł pozyskania energii – podkreśla dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni.

Najlepszym dowodem na doskonałą współpracę firmy Volkswagen z Quanta Energy jest fakt, że wspólny proces dekarbonizacji będzie kontynuowany. Niebawem ma ruszyć budowa drugiej instalacji fotowoltaicznej. Kolejna farma będzie mieć moc 3,1 MW i zajmie powierzchnie 4,27 ha. Inwestorem i głównym wykonawcą będzie również Quanta Energy.

Budowa obu farm została sfinansowana dzięki Solas Sustainable Energy Fund ICAV.

W związku z tym, że dekarbonizacja jest kluczowym obszarem zainteresowania firm, wysoko cenimy sobie umożliwienie realizacji jednego z największych projektów autokonsumpcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej z tak renomowanym klientem. Cenimy sobie możliwość nawiązania owocnej relacji biznesowej z firmą Quanta, która wykazała się imponującym doświadczeniem i utrzymywała wysoki poziom profesjonalizmu przez cały czas trwania współpracy – powiedział Sławomir Huss, partner w Solas Capital AG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments