Sylwetka The Bridge, nowego wieżowca Ghelamco, coraz mocniej wyróżnia się w panoramie Warszawy. Jego rozrzeźbiona bryła w większości jest już pokryta szklaną elewacją, za którą toczą się intensywne prace wykończeniowe. Dzieło światowej renomy architektów już niedługo stanie się jednym z symboli biznesowej Warszawy, której serce bije wokół ronda Daszyńskiego.

Za projektem imponującego drapacza chmur na warszawskiej Woli stoi holenderska pracownia architektoniczna o międzynarodowym uznaniu – UNStudio (we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt), mająca na swoim koncie spektakularne obiekty w Europie, Azji i Australii, w tym m.in. słynne Mercedes-Benz Museum w Stuttgarcie, campus Booking.com w Amsterdamie czy jeden z symboli Rotterdamu – ikoniczny Erasmus Bridge.

Warszawski The Bridge wyróżnia się na tle stołecznych wysokościowców dynamiczną, rozrzeźbioną bryłą, która z każdej strony wygląda inaczej, a każda jego kondygnacja jest niepowtarzalna – nie ma dwóch identycznych! Na 40 piętrach znajdzie się w sumie 47 tys. mkw. najnowocześniejszej powierzchni biurowej. To najwyższy tego typu obiekt, jaki jest obecnie budowany w Polsce.

The Bridge, dosłownie i w przenośni, stanowić będzie most między industrialną przeszłością Woli, a jej nowym, wielkomiejskim obliczem, które wyraża się w architekturze szklanych wieżowców. To wyjątkowy projekt z wielu względów, ale jednym z nich jest to, że odnajdą się w nim zarówno firmy szukające dla siebie nowoczesnego, dynamicznego środowiska pracy, jak i miłośnicy starych murów i kameralnej skali. W tej jednej inwestycji łączymy ze sobą dwa różne światy, które dzięki synergii stworzą niepowtarzalne miejsce na biurowej mapie Warszawy. – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

W kwietniu The Bridge osiągnął swoją docelową wysokość 174 m. Teraz ekipy budowlane konsekwentnie montują na nim szklane panele elewacyjne z charakterystycznymi „żyletkami”, które pokryły już większą część budynku – aktualnie znajdują się na wysokości 34 kondygnacji, a do września konstrukcja w całości znajdzie się pod fasadą. Równolegle roboty budowlane trwają wewnątrz obiektu – wykańczane są hole i łazienki, trwa montaż wind oraz prowadzone są prace HVAC w maszynowniach technicznych.

Szczególne wrażenie robi niezwykle wysokie lobby z antresolą, w najwyższym miejscu sięgające aż 18 m., które łączy nowy wieżowiec z historycznym budynkiem Bellony. Jego charakterystycznym elementem są pochylone kolumny z betonu barwionego w masie, układające się w literę V, które pełnią funkcję konstrukcyjną i zarazem ozdobną, a także szerokie schody, na których będzie można siadać. W wystroju dominować będzie drewno z elementami betonu i bujna roślinność.

W tym samym czasie metamorfozę przechodzi socrealistyczny gmach Bellony, który jest integralną częścią biurowego kompleksu The Bridge. Trwa w nim montaż schodów i stalowej konstrukcji windy, prace wykończeniowe oraz renowacja zabytkowego holu z kolumnadą. Nad reprezentacyjną klatką schodową powstał obszerny świetlik, dzięki któremu do wnętrza obiektu wpada teraz dużo naturalnego światła – w środku, na piętrach, znajdą się bowiem nowoczesne powierzchnie biurowe, a na parterze usługowo-gastronomiczne. Przed wejściem do budynków znajdzie się z kolei park kieszonkowy, który zastąpi istniejący tu wcześniej parking. Planowany termin zakończenia budowy to I kwartał przyszłego roku.

Most między nowoczesnością a ekologią

The Bridge będzie posiadać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Oprócz certyfikatów SmartScore i WiredScore na najwyższym poziomie Platinium, które uzyskał jako pierwszy projekt w Europie Środkowo-Wschodniej, będzie też certyfikowany w systemach WELL, BREEAM, Green Building Standard i Obiekt bez barier.

Zgodnie ze strategią ESG Ghelamco, The Bridge ma być neutralny energetycznie i zasilany w 100% czystą energią pochodzącą m.in. z farm fotowoltaicznych. Obiekt wykorzystywać będzie ultra-energooszczędny i innowacyjny Building Energy Management System, zainstalowany w celu monitorowania i zarządzania parametrami energetycznymi budynku. Ponadto, w wieżowcu wdrożona zostanie technologia kanalizacji podciśnieniowej pozwalająca na zminimalizowanie zużycia wody w toaletach nawet o 75%.

W The Bridge zastosowany zostanie również autorski system operacyjny Ghelamco – Signal OS, który pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie wodą i energią oraz kontrolę obróbki powietrza wraz z jego monitoringiem. Elementem systemu jest aplikacja mobilna umożliwiająca najemcom poruszanie się po biurowcu bez karty dostępu czy rezerwację sal i miejsc parkingowych. W wieżowcu wykorzystane będą też specjalne rozwiązania antypandemiczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów, m.in. wirusobójcze lampy UV w windach i centralach wentylacyjnych.

Na 40 piętrze The Bridge znajdzie się podniebny taras do wyłącznego użytku najemcy. Budynek wyposażony będzie w parking podziemny z punktami do ładowania samochodów elektrycznych, a rowerzyści dostaną do swojego użytku ponad 160 miejsc na jednoślady, w tym 33 dla elektrycznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments