Za nami Georgian Grand Tasting 2024, wydarzenie zorganizowane przez Narodową Agencję Wina z Gruzji, która prowadzi w Polsce program skierowany na edukację oraz wsparcie eksportu win gruzińskich do Polski. W ciągu tego pełnego wrażeń dnia, można było spróbować produktów z 24 gruzińskich winnic. W wydarzeniu wzięli udział producenci nie tylko z największego regionu, jakim jest Kakheti, ale także z takich regionów jak Imereti, Kartli, czy Racha-Lechkhumi.

Georgian Grand Tasting 2024 był okazją do spróbowania różnorodnych smaków Gruzji. Goście mogli degustować zarówno tradycyjne, wytwarzane w qvevri wina bursztynowe i czerwone oraz wina produkowane metodą europejską.

Wydarzenie było wyjątkową szansą na spotkanie polskich importerów, dystrybutorów i sommelierów z producentami, spośród których wielu nie ma jeszcze swoich przedstawicieli w naszym kraju. Zainteresowanie winami z Gruzji rośnie. Według danych Narodowej Agencji Wina w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2024 roku z Gruzji do Polski wyeksportowano ponad dwa miliony litrów wina z Gruzji. Wzrosty względem analogicznego okresu czasu w 2023 roku wynoszą 17% w wartości i 21% w ilości. To więc znakomity moment, by rozszerzyć swoje portfolio o gruzińskie wina.

W wydarzeniu wzięli udział wyjątkowi goście, jak I Sekretarz Ambasady Gruzji w Polsce — Zurab Khutsianidze, eksperci w dziedzinie wina: Keti Prangulaishvili i Szymon Milonas, oraz reprezentanci największych producentów win gruzińskich. Wśród tych ostatnich można było spotkać między innymi: Alexandre Ebralidze (RTVELISI), David Chachanidze (Solomone Winery), Zurab Bakuradze (Teliani Valley), Giorgi Shengelaia (Kakhetian Traditional Winemaking LTD), George Babunidze (Babunidze Wines), Ivan Makhniashvili (JSC Telavi Wine Cellar), Natia Jokhadze (Georgian Wines & Spirits Company) oraz Robert Joseph, światowej sławy ekspert winiarski, który reprezentował Winery Khareba.

Osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy mogły wziąć udział w dwóch masterclassach z Szymonem Milonasem, ekspertem rynku wina, certyfikowanym nauczyciel WSET, importerem wina, sędzią konkursów sommelierskich i winiarskich i założycielem WinEdukacji (gdzie prowadzi między innymi kurs Georgian Wine Academy) oraz Keti Prangulaishvili, ekspertką win gruzińskich i właścicielką wine baru Georgian Wine&Art Gallery oraz GMT Natural Wine Boutique w Krakowie.

  • Sekrety Mistrzów Gruzińskiego Wina, prowadzenie: Szymon Milonas
    Podczas masterclassu z Szymonem Milonasem, uczestnicy otrzymali dużą dawkę wiedzy wykraczającą poza zrozumienie terroir, notek degustacyjnych, cech winogron, czy metod produkcji. To szersze spojrzenie na to, jak faktycznie działa gruziński przemysł winiarski oraz jaki potencjał niosą ze sobą wina z Gruzji.
  • ABC Gruzińskiego Wina, prowadzenie: Keti Prangulaishvili
    Uczestnicy zapoznali się z najciekawszymi przykładami win wytwarzanych nowoczesnymi metodami i tych kultywujących antyczną metodę qvevri. Było to wzbogacające doświadczenie spotkania z winem uwzględniające podstawowe wskazówki, jak docenić każdy kieliszek wina i zrozumieć co się za nim kryje, jak metoda produkcji wpływa na jej smak. Jaka jest specyfika win z Gruzji.

W związku z tym, że nie wszyscy producenci mogli wysłać swoich reprezentantów na Georgian Grand Tasting, został przygotowany specjalny stolik sommelierski, na którym zostały zaprezentowane ich wina wraz z precyzyjnymi opisami. Goście podkreślali, że było to szczególne wydarzenie, pozwalające w jednym miejscu i czasie, w sposób przekrojowy poznać gruzińską branżę winiarską. Spotkać zarówno największych, jak i tych butikowych producentów wina z Gruzji — kraju, który łączy starożytne metody produkcji z nowoczesnym podejściem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments