Firma Ecopet, producent zamknięć HDPE oraz preform PET, wraz ze studiem projektowym Unism stworzyły pełną ekologicznych rozwiązań nowoczesną fabrykę nakrętek stale mocowanych do napojów bezalkoholowych. Cała inwestycja, począwszy od tworzenia koncepcji, została zaprojektowana i zrealizowana w metodyce BIM za pomocą programów Autodesk z kolekcji AEC. Nową fabrykę uruchomiono w październiku 2023.

Wejście w życie unijnej Dyrektywy SUP (Single Used Plastics) od lipca 2024 r. nałożyło na wszystkie państwa członkowskie UE obowiązek wprowadzenia nakrętek trwale przymocowanych do butelek. Takie rozwiązanie ma na celu ograniczenie zużycia plastiku, zredukowanie liczby zakrętek jako oddzielnych odpadów i jednocześnie wzrost poziomu ich recyklingu. Ecopet zdecydował o budowie nowej fabryki, która weźmie pod uwagę wiele aspektów zrównoważonego rozwoju. Jako partnera w realizacji tego projektu wybrano studio projektowe Unism.

Zlokalizowany w Drzewcach zakład o powierzchni blisko 3 000 m2 może zapewnić nawet 1,5 mld zakrętek rocznie. Architekci z Unism podczas całego procesu przygotowywania i realizacji inwestycji korzystali z metodologii BIM w oparciu o rozwiązania z kolekcji AEC Autodesk.

Z myślą o środowisku

Cała inwestycja, począwszy od koncepcji, została zaprojektowana z wykorzystaniem metodologii BIM. W początkowej fazie projektowania pozwoliło nam to zweryfikować wiele scenariuszy i wybrać optymalny dla Ecopet. W każdym detalu braliśmy pod uwagę aspekty środowiskowe. – mówi Konrad Weka, prezes i założyciel Unism Sp. z o.o.

Wybór lokalizacji fabryki również był dokładnie przemyślany – znajduje się ona w promieniu nie większym niż ok. 300 km od niemalże wszystkich dostawców wody w Polsce. Ma to znaczenie zarówno biznesowe, jak i środowiskowe, ponieważ pozwala znacząco obniżyć ślad węglowy związany z transportem.

Projektując budynek, brano pod uwagę także ukształtowanie terenu wokół inwestycji. Budynek został wkomponowany w skarpę, co sprzyja jego energooszczędności. Ponadto zastosowano systemy rekuperacji ciepła zmniejszające zużycie energii oraz dobową stabilizację temperatury wnętrz. Zakład wykorzystuje również panele fotowoltaiczne, a w instalacjach chłodniczych używana jest woda, by zredukować w ten sposób koszty produkcyjne fabryki oraz podwyższyć bezpieczeństwo i sprawność całego budynku.

Kluczowa rola BIM

Metodyka BIM została wykorzystana na każdym etapie inwestycji, począwszy od fazy tworzenia koncepcji, po opracowanie projektu oraz realizację budowy. Architekci Unism korzystali z programów Autodesk z kolekcji AEC, w szczególności oprogramowania Revit, Navisworks oraz Autodesk Docs. Pierwsze dwa narzędzia umożliwiły modelowanie, przegląd geometrii oraz wykrycie kolizji między strukturą architektoniczną, częścią budowlaną i technologią umieszczoną w części produkcyjnej fabryki.

Revit oraz Navisworks pomogły prawidłowo poprowadzić liczne skomplikowane instalacje w zakładzie oraz dokładnie umiejscowić urządzenia na liniach produkcyjnych wewnątrz fabryki. W ten sposób praktycznie wyeliminowano błędy i poprawki na etapie budowy.

Środowisko 3D umożliwia umieszczanie zarówno maszyn, jak i kompletnej technologii w wirtualnym budynku. Pozwoliło to zaoszczędzić pieniądze, ponieważ w ten sposób uniknęliśmy błędów wynikających z nieprawidłowej instalacji, bądź umiejscowienia maszyn. Doskonale wiedzieliśmy, jak poprowadzić przewody i okablowanie do urządzeń na liniach produkcyjnych. – mówi General Manager spółki Ecopet, Artur Grudzień.

Metodyka BIM ułatwia również koordynację realizacji inwestycji oraz komunikację z inwestorem i podwykonawcami projektu. Za pośrednictwem oprogramowania Autodesk Docs wszystkie zaangażowane strony mogły na bieżąco śledzić postępujące prace, zatwierdzać lub odrzucać propozycje zmian w projekcie oraz wyceniać koszty każdego elementu. Wszystko to na jednym modelu zapisywanym w chmurze. Znacząco ułatwiło to koordynację międzybranżową, zlikwidowało ryzyko pracy na nieaktualnym modelu oraz zaoszczędziło czas i pieniądze inwestora.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments