ID Logistics, globalny operator logistyki kontraktowej, działający również w Polsce, wdraża do swoich lokalizacji szybki internet satelitarny. Do końca 2025 r. ponad 400 zakładów firmy w Europie, Ameryce Północnej i Azji będzie podłączonych do technologii satelitarnej Starlink, należącej do firmy SpaceX Elona Muska. To pierwsze tego typu wdrożenie w branży logistycznej.

Firma ID Logistics zdecydowała się na przyspieszenie i zwiększenie jakości dostępu do internetu w swoich kluczowych lokalizacjach, w tym także w Polsce. Operator nawiązał globalną współpracę z dostawcą technologii łączności satelitarnej Starlink, która już teraz zapewnia nieograniczony dostęp do internetu o prędkości do 200 Mb/s. Jest to możliwe dzięki konstelacji kilku tysięcy satelitów telekomunikacyjnych rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Równolegle do wdrożenia łączności w oparciu o technologię dostarczaną przez Starlink, ID Logistics zainwestowało w rozwój sieci SD-WAN (Software-Defined Wide Area Network), która optymalizuje ścieżkę przesyłanych danych i pozwala łatwo przełączać się z jednej sieci do drugiej w przypadku potencjalnej awarii satelity lub przestojów. Umożliwi to jeszcze lepsze zabezpieczenie transferu danych klientów na wypadek incydentalnych przerw w łączności.

Trwają błyskawiczne wdrożenia Starlinka w nowych lokalizacjach

ID Logistics wdrożyło już technologię łączności satelitarnej w kilku nowych lokalizacjach otwartych we Francji. Pierwsza z nich, w Saint Caradec, w której firma wspiera jednego z liderów branży DIY, została uruchomiona na początku bieżącego roku. Dwie inne nowe lokalizacje we Francji podłączono do sieci Starlink w kwietniu. Dzięki Starlinkowi wdrożenie łączności internetowej w nowym miejscu staje się znacznie szybsze niż w przypadku standardowych, stacjonarnych połączeń lokalnych.

Kolejnym krokiem będzie transformacja łącza w następnych lokalizacjach we Francji oraz – w drugim etapie – w innych krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ze Starlinka będą mogły korzystać także obiekty ID Logistics w Polsce, która jest jednym z kluczowych rynków dla operatora.

Otrzymaliśmy już informacje o bardzo udanym wdrożeniu Starlinka w pierwszych francuskich obiektach i nie możemy doczekać się implementacji tego rozwiązania także w naszym kraju. Szybki i stabilny internet to dziś absolutna konieczność, a wysoka jakość łącza gwarantuje płynność wszystkich procesów logistycznych. To technologia, która realnie zwiększa konkurencyjność i efektywność pracy z korzyścią dla wszystkich naszych klientów. – podkreśla Krzysztof Góra, IT Infrastructure Team Manager w ID Logistics Polska.

Krzysztof Góra, IT Infrastructure Team Manager w ID Logistics Polska

W konsekwencji technologia zapewni 400 obiektom z Grupy ID Logistics na całym świecie:

  • minimalizację zakłóceń w łączności
  • zwiększenie bezpieczeństwa IT dla wszystkich lokalizacji
  • gwarancję optymalnej dostępności przepustowości o każdej porze dnia, bez spadku
  • wydajności w przypadku utraty lub ograniczenia sieci naziemnej
  • optymalne warunki do wdrożenia nowych narzędzi Grupy, w szczególności związanych z
  • wdrażaniem technologii AI w zakresie robotyzacji i automatyzacji
  • zmniejszenie kosztów związanych z wdrażaniem rozwiązań zapasowych, co wiąże się z tymczasowym ograniczeniem działalności na miejscu.

Połączenie Starlink z systemem SD-WAN zwiększa ciągłość naszych usług, zapewniając optymalną łączność i bezpieczeństwo. To nasza proaktywna strategia, która dziś jest potrzebna naszym klientom bardziej niż kiedykolwiek. Jako ID Logistics będziemy konsekwentnie angażować się w dalszy rozwój nowoczesnych technologii oraz sztucznej inteligencji. – mówi Laurent Condamine, CIO Grupy ID Logistics.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments