Po zapowiedzi przez Archicom i Echo Investment startu krakowskiej inwestycji WITA w lutym br., a także udanym początku przedsprzedaży apartamentów, projekt wkroczył w kolejną fazę – realizację. Deweloperzy dopełnili niezbędnych formalności, uzyskując ostateczne pozwolenie na budowę. Wielofunkcyjny, miastotwórczy projekt uwzględniający zabudowę mieszkaniową, przestrzeń komercyjną i lokale usługowe zostanie zrealizowany w ramach budowy etapowej, której finalizację zaplanowano na grudzień 2025 r.

Łączna powierzchnia działki, na której powstanie WITA, wynosi 3 ha, z czego blisko 7 tys. mkw. to tereny zielone z rodzimą roślinnością z około 150 nowymi nasadzeniami drzew. W ramach projektu powstanie 5 czteropiętrowych budynków, które zaoferują zarówno apartamenty na sprzedaż, biura, jak i lokale handlowo-usługowe usytuowane na parterach. Taka różnorodność funkcji pozwala na realizację wyjątkowego projektu, który będzie tętnił życiem przez cały czas.

Cała mikrodzielnica będzie sprzyjać komfortowemu zamieszkiwaniu, pracy, ale także integracji społecznej: spotkaniom, rekreacji i wypoczynkowi. Wyjątkowa aleja, ciągnąca się wzdłuż całej inwestycji zapewni dostęp do części usługowej. Za część komercyjną inwestycji odpowiada Echo Investment, za mieszkaniową Archicom, a całościowy projekt przygotowała renomowana pracownia architektoniczna MOFO Architekci. We współpracy z regionalnym konserwatorem zabytków oraz administracją publiczną oddano w nim hołd historycznej tożsamości miejsca, w którym przed laty znajdowały się magazyny zaopatrzenia Twierdzy Kraków.

Nowoczesna i ekologiczna przestrzeń biurowa

Choć Echo Investment jest obecne na rynku krakowskim od ponad 20 lat, projekt WITA będzie debiutem formatu destination w tej lokalizacji. Łącząc w sobie wiele funkcji, inwestycja dostarczy m.in. 26,7 tys. mkw. GLA nowoczesnej i zrównoważonej przestrzeni biurowej. Oba biurowce powstaną zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM, który potwierdza zastosowanie wielu proekologicznych rozwiązań takich jak np. wykorzystanie wody opadowej, stacja ładowania pojazdów elektrycznych i skuterów czy też 100% wykorzystanej zielonej energii.

Za ideą projektów destinations kryje się nasza filozofia tworzenia wielofunkcyjnych kwartałów, które wpisują się w potrzeby miasta i które wspierają jego zrównoważony rozwój. Chcemy tworzyć projekty szyte na miarę, w których ważni są ludzie i ich potrzeby. Inwestycja WITA harmonijnie łączy nowoczesną architekturę z historyczną tkanką miejską, tworząc kameralną zabudowę w centrum miasta. W WITA powstaną ciche zakątki i pełne życia przestrzenie wspólne, zapraszające wszystkich: najemców, mieszkańców, odwiedzających. Budujemy w historycznym centrum Krakowa spokojną enklawę, w której będzie można spędzać czas, mając wszystko na wyciągnięcie ręki. – mówi Rafał Mazurczak, Chief Operating Officer w Echo Investment.

Budynki biurowe będą oferować 121 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz 55 dodatkowych wokół inwestycji, a w ich użytkowaniu pomoże dedykowana aplikacja. Promując zrównoważoną mobilność miejską, przewidziano w nich również niezbędną infrastrukturę rowerową, 94 miejsca postojowe dla rowerów, a także stację ładowania pojazdów elektrycznych i skuterów.

Apartamenty i ich najbliższe otoczenie

W części mieszkaniowej WITA, realizowanej przez Archicom, powstaną 2 budynki wielorodzinne obejmujące 176 jakościowych apartamentów, których metraż oscyluje w granicach od 28 do 97 mkw. Powierzchnia PUM wyniesie blisko 8 tys. mkw., a PUU – 768 mkw. Na poziomie parteru obu budynków znajdzie się 8 lokali usługowych. W każdym z mieszkań zaplanowano loggię, balkon lub taras z ogródkiem, wysokość rzędu 2,68 m lub 2,7 m w przypadku najwyżej kondygnacji oraz duże okna zapewniające naturalne doświetlenie.

Do dyspozycji przyszłych mieszkańców będą udogodnienia takie jak stojaki rowerowe, stacja naprawy rowerów, wózkownie, rowerownie czy też wieszaki rowerowe. Strefa ciągu pieszego i zespołu budynków mieszkalnych odznaczać się będzie starannie i różnorodnie zaprojektowaną zielenią – począwszy od charakterystycznych wzorów trawników w kształcie trójkątów, nawiązując do historii miejsca, bogactwem krzewów, drzew i traw, wielogatunkowym i jednogatunkowym nasadzeniom oraz strefom odpoczynku. Zlokalizowano tam również naturalistyczny plac zabaw, tablice z opisem historii Centrum Aprowizacji Armii oraz wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości w Krakowie.

Jako doświadczony deweloper mamy świadomość, że na komfort zamieszkiwania wpływa zdecydowanie więcej czynników niż własne 4 ściany. Dlatego też nie mniejszą wagę przykładamy do przestrzeni wspólnych i najbliższego otoczenia inwestycji, co znajduje swoje odzwierciedlenie w inwestycji WITA. Jesteśmy dumni, że rozpoczynamy budowę projektu odzwierciedlającego wszystkie wartości, w które wierzymy. Już niebawem krakowianie przekonają się na własne oczy o tym, jak wielofunkcyjne mikrodzielnice o ludzkiej skali, poszanowanie potrzeb człowieka, otaczającego świata i historii danej lokalizacji, a także zrównoważony urbanizm wpływają na rozwój zdrowej tkanki miejskiej. – dodaje Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom.

Nadając priorytet poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców i lokalnej społeczności, teren inwestycji będzie całodobowo monitorowany, należycie oświetlony, a do otwierania szlabanów, bram garażowych, wejść do budynków i wzywania windy służyć będzie jedna intuicyjna aplikacja Bluebolt. Ograniczony ruch samochodowy oraz szerokie chodniki, łagodne nachylenia ciągów pieszo-jezdnych i chodników umożliwią swobodną komunikację, również osób z niepełnosprawnościami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments