Geopost, właściciel DPD, wzmacnia usługi dostaw poza domem (OOH), łącząc obecnie 28 krajów w Europie.

Solidny wzrost Geopost o +25% na tym strategicznym rynku

Jak podkreślono w najnowszej edycji Geopost E-shopper barometer, konsumenci coraz częściej wybierają dostawy poza domem ze względu na elastyczność i przystępną cenę. 51% regularnych e-konsumentów zwykle korzysta z więcej niż jednego miejsca dostawy, podczas gdy 44% preferuje opcje dostawy poza domem (w porównaniu do 39% w 2022 r.); dostawy do punktów i automatów paczkowych odnotowały stały wzrost i obecnie stanowią odpowiednio 24% i 23% zwykłych miejsc dostawy, co stanowi wzrost o 4 i 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Jednocześnie zapotrzebowanie nadawców na rozwiązania out of home gwałtownie rośnie, za pośrednictwem tradycyjnych rynków internetowych lub innych segmentów rynku, takich jak C2C i przepływy zwrotów.

Biorąc pod uwagę, że prawie 3 na 4 Europejczyków regularnie dokonuje zakupów online między sobą, w nadchodzących latach można spodziewać się wzrostu dostaw C2C, co wzmacnia konieczność posiadania solidnych możliwości w zakresie dostaw poza domem.

Geopost i jego marki handlowe DPD, Chronopost, BRT, SEUR i Speedy znacznie wzmocniły swoją obecność na tym szybko rozwijającym się rynku w ciągu ostatnich kilku lat, opierając się na sieci operacyjnej Geopost: Pickup. Przy 25% wzroście liczby paczek dostarczanych poza domem w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., Geopost wykazał się dużą aktywnością w tej dziedzinie. Liczby te były w szczególności napędzane przez międzynarodowe przepływy od nadawców eksportujących: w 2023 r. transgraniczne dostawy Geopost poza domem wzrosły o 43% w porównaniu z 2022 r., a trend ten utrzymuje się również w I kwartale 2024 r., przy dalszym 75% wzroście tych wolumenów.

Alberto Navarro, EVP i COO Europe w Geopost, powiedział: Out-of-home jest jednym z kluczowych filarów strategii biznesowej Geopost w najbliższej przyszłości. Podczas gdy trendy w kierunku dostaw poza domem są więcej niż potwierdzone, jesteśmy dumni, że jesteśmy jednym z głównych i pionierskich graczy w tej dziedzinie, osiągając ponad 100 000 punktów Pickup. W przyszłości będziemy nadal wspierać naszych klientów w ich rosnących potrzebach i oczekiwaniach, dalej inwestując w naszą sieć dostaw out-of-home i usługi w całej Europie, jednocześnie wzmacniając ekspertyzę naszych zespołów.

Jedna z najgęstszych sieci z 110 000 punktami Pickup w całej Europie

Dostawa poza domem jest kluczowym filarem strategicznej mapy drogowej Geopost „Together & Beyond” ogłoszonej w 2021 roku.

Kładąc nacisk na klienta w centrum swojej działalności, Geopost oferuje zarówno dostawy do domu, jak i poza domem w całej Europie, aby zaspokoić wszystkie rodzaje potrzeb wyrażanych przez konsumentów. Jeśli chodzi o dostawy poza domem, Geopost wykorzystuje swoją wiedzę rynkową, aby określić właściwą kombinację punktów i automatów paczkowych w oparciu o lokalne preferencje kulturowe i uwarunkowania miejskie i poza miastami. Umożliwia to firmie, za pośrednictwem różnych spółek zależnych w całej Europie, zapewnienie swoim klientom szerokiego wachlarza rozwiązań, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom: niezależnie od tego, czy paczka ma zostać dostarczona do automatu paczkowego, punktu, do sąsiada, czy nawet do pracy.

Na koniec kwietnia 2024 r. sieć Geopost obejmuje 110 000 punktów Pickup w Europie, co stanowi jedną z najgęstszych i najbardziej rozbudowanych sieci out of home na rynku. W wielu krajach europejskich Geopost jest jednym z największych graczy na rynku out of home, w tym w Polsce (27 000 punktów Pickup), Francji (19 000 punktów Pickup), Hiszpanii (6 000 punktów), Włoszech (8 800 punktów wraz z Fermopoint) Niemczech (8 000 punktów Pickup), Wielkiej Brytanii (11 000 punktów Pickup) i Skandynawii (11 000 punktów, dzięki strategicznemu partnerstwu Geopost z grupą PostNord). Ponieważ liczba automatów paczkowych szybko rośnie również w Europie, Geopost przyspiesza swoją strategię i oferuje obecnie prawie 23 000 automatów paczkowych (o 11 000 więcej niż na koniec 2022 r.). Udział automatów paczkowych będzie nadal rósł w nadchodzących latach.

Dzięki swojemu ogólnoeuropejskiemu doświadczeniu i możliwościom, Geopost wspiera rozwój swoich klientów dzięki jednej z najbardziej rozbudowanych sieci dostaw poza domem i do domu w 28 krajach europejskich.

Wielousługowe, zasilane energią słoneczną: Automaty paczkowe oferują optymalne doświadczenie konsumenckie i innowacyjną infrastrukturę

Geopost stawia oczekiwania konsumentów, mierzone w szczególności za pomocą barometru E-shopper, w centrum swojej strategii. Wśród najnowszych innowacji i rozwiązań jest wprowadzenie w zeszłym roku automatów paczkowych wielousługowych, umożliwiających konsumentom i sprzedawcom detalicznym wymianę świeżych produktów, rezerwację skrytek w celu pozostawienia przedmiotów osobom trzecim lub pozostawienia paczek do zwrotu, a także automaty paczkowe zasilane energią słoneczną, które zostały wprowadzone w ostatnim miesiącu.

Kolejną opracowywaną innowacją jest koncepcja przymierzalni w punktach odbioru paczek. Koncepcja ta jest obecnie realizowana w Niemczech, Chorwacji i Polsce (w Oddziałach Miejskich DPD Pickup).

W 2023 r. 14% regularnych klientów e-sklepów zwróciło zamawiane produkty. Aby ułatwić ten proces, zmniejszyć bariery dla zakupów online i zwiększyć satysfakcję konsumentów, Geopost opracował etykietę bez papieru: za pomocą kodu QR lub PIN na telefonie komórkowym konsumenci mogą nadać paczkę w najbliższym automacie paczkowych lub punkcie, bez konieczności wcześniejszego drukowania etykiety w domu. Opcja ta jest już dostępna w 14 spółkach zależnych Geopost i powinna być stopniowo wdrażana w całej sieci w 2024 i 2025 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments