Telewizja Polska, wspólnie z firmą Dolby, uruchomiła dodatkowe opcje spersonalizowanej ścieżki audio podczas meczów Euro 2024. Ekspert Związku Cyfrowa Polska Jakub Skwarski podkreśla, że to wyraźny skok technologiczny w dziedzinie transmisji sportowych. – Dziś wielu odbiorców może poczuć się jak na stadionie, pozostając w domowym zaciszu – podkreśla specjalista.

Rok 2024 to dla fanów sportu szczególny czas. Trwające obecnie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie, rozpoczynające się 26 lipca to dwa niezwykle istotne wydarzenia sportowe.

Aby zapewnić widzom jeszcze wyraźniejsze wrażenia, Telewizja Polska, we współpracy z firmą Dolby, zdecydowała się uruchomić dodatkowe funkcjonalności audio w naziemnym przekazie telewizyjnym.

Opcja spersonalizowanego dźwięku, udostępniana w ramach Dolby AC-4, umożliwia widzom wybór pożądanej ścieżki dźwiękowej. Do wyboru jest komentator polski, komentator w języku angielskim lub czysty dźwięk ze stadionu, pozwalający znaleźć się niejako w centrum widowiska. Dostępna jest także funkcja „Dialogue enhancement”, służąca osobom niedosłyszącym lub będącym w głośnym środowisku do zwiększenia głośności dialogów (jeżeli ich odbiornik wspiera taką funkcję).

Na uwagę szczególnie zasługuje opcja ścieżki bez komentatora, z czystym dźwiękiem stadionowym, która pozwoli fanom poczuć intensywność emocji panujących na obiekcie sportowym. Jeżeli taką prezentację audio wybierzemy podczas meczu z dostępnych opcji ścieżek dźwiękowych AC-4 oraz ustawimy upscaling obrazu na 4K lub 8K, zagwarantujemy sobie doznania bliskie atmosferze bezpośredniego uczestnictwa w widowisku. Aby w pełni wykorzystać możliwości technologii, polecam także skorzystanie z odpowiedniego systemu nagłośnienieniowego, takiego jak soundbary czy systemy dźwiękowe 5.1. – mówi Jakub Skwarski, ekspert firmy Samsung oraz przewodniczący komitetu Audio Video działającego w ramach Związku Cyfrowa Polska.

Żeby skorzystać ze spersonalizowanego i przestrzennego dźwięku Dolby AC-4 na kanałach TVP1 i TVP2, użytkownik musi wybrać w ustawieniach dźwięku w swoim odbiorniku odpowiednią ścieżkę audio z listy. Szeroką ofertę dla fanów sportu ma w tym zakresie większość czołowych producentów sprzętu elektronicznego, takich jak LG, Panasonic, Philips, Sony czy Samsung.

Technologia spersonalizowanego dźwięku trafia pod strzechy

Funkcja wyboru pożądanej ścieżki dźwiękowej została pozytywnie oceniona podczas poprzednich wydarzeń sportowych, zarówno przez grono widzów, jak i ekspertów sportowych oraz technologicznych. Warto jednak zauważyć, że – ze względu na brak odpowiednich odbiorników w naszych domach – była dostępna tylko dla wąskiej grupy fanów technologii. Teraz, dzięki coraz częstszej obecności nowoczesnych odbiorników TV w Polsce (telewizory z kompresją audio Dolby AC-4), ma szansę zaistnieć w szerszej świadomości.

A to dopiero początek. Wraz ze wzrastającą popularnością technologii osobistej ścieżki dźwiękowej, rosnąć będzie jej wykorzystanie. Nietrudno sobie wyobrazić, że już wkrótce czekają nas wydarzenia muzyczne, artystyczne, filmowe i sportowe z możliwością wyboru preferowanej ścieżki dźwiękowej. Czyli coś, co od wielu lat stanowiło przewagę serwisów streamingowych oraz VOD nad telewizją.

W ramach działań Związku Cyfrowa Polska pod koniec 2023 roku odbył się warsztat branżowy, w którym uczestniczyła Telewizja Polska, firma Dolby i wiodący producenci sprzętu. Spotkanie dotyczyło licznych korzyści spersonalizowanego audio. Efekt?

Dyskusja pokazała, że nie ma lepszego momentu do szerszego zaistnienia takiej technologii, niż wydarzenia sportowe. To okazja, aby spersonalizowane audio mogło dotrzęć do szerszego odbiorcy. Potrzebna jest tylko świadomość, że takie możliwości są dostępne w telewizorach oraz wiedza, jak można je uruchomić. – puentuje Jakub Skwarski.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments