Opera zyskuje dostęp do modeli Gemini Google Cloud w sztucznej inteligencji przeglądarki Aria, a także do generowania obrazów i funkcji zamiany tekstu na głos – a wszystko to dzięki pogłębionej współpracy między firmami i integracji flagowych modeli Google.

Opera, innowator w dziedzinie przeglądarek, ogłosiła dziś współpracę z Google Cloud w celu zintegrowania modeli Gemini ze sztuczną inteligencją przeglądarki Aria. Arię zasila silnik AI Opera Multi-LLM Composer, który pozwala norweskiej firmie tworzyć dla użytkowników najlepsze doświadczenia dopasowane do ich potrzeb.

Wyjątkowość sztucznej inteligencji przeglądarki Opera Aria polega na tym, że nie wykorzystuje tylko jednego dostawcy lub LLM – silnik Composer AI Opery przetwarza mianowicie intencje użytkowników i może zdecydować, którego modelu użyć do danego zadania.

Model Google Gemini to nowoczesny, potężny i przyjazny dla użytkownika LLM, który jest jednocześnie najwydajniejszym ze wszystkich. Dzięki tej integracji Opera będzie teraz w stanie bardzo sprawnie dostarczać swoim użytkownikom najaktualniejsze informacje.

Nasze firmy współpracują ze sobą od ponad 20 lat. Z radością możemy ogłosić pogłębienie tej współpracy w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji i tym samym poszerzyć nasz pakiet usług AI w przeglądarce. – mówi Per Wetterdal, EVP Partnerships w Operze.

Cieszymy się, że możemy zacieśnić naszą wieloletnią współpracę z Operą poprzez wspieranie jej innowacji w obszarze sztucznej inteligencji w przeglądarce. – dodaje Eva Fors, Managing Director, Google Cloud Nordic Region.

Opera wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji przeglądarek od ponad roku. Obecnie wszystkie jej flagowe przeglądarki i przeglądarka do gier, Opera GX, zapewniają dostęp do nowej sztucznej inteligencji przeglądarki. Poza tym Opera otworzyła niedawno na Islandii zasilany zieloną energią klaster danych AI z superkomputerami NVIDIA DGX, aby móc szybko rozszerzyć swój program AI i prowadzić wymagane obliczenia we własnym obiekcie.

Firma chce pozostać w forpoczcie innowacji i niedawno zapowiedziała także uruchomienie programu AI Feature Drops, który umożliwia wczesnym użytkownikom testowanie najnowszych, eksperymentalnych innowacji AI w wersji przeglądarki Opera One Developer.

Najnowszy program AI Feature Drop to owoc współpracy z Google Cloud: od dziś Aria w Opera One Developer daje możliwość bezpłatnego generowania obrazów dzięki wykorzystaniu modelu Imagen 2 w Vertex AI, dzięki czemu sztuczna inteligencja Opery będzie w stanie odczytywać odpowiedzi w sposób podobny do konwersacji. Jest to możliwe dzięki przełomowemu modelowi zamiany tekstu na dźwięk, opracowanemu przez Google.

Wierzymy, że przyszłość stoi przed sztuczną inteligencją otworem, dlatego zapewniamy dostęp do najlepszej infrastruktury Google’a, produktów AI, platform i modeli podstawowych, aby umożliwić organizacjom obieranie kierunku z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji. – dodaje Fors.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments