W kwietniu 2024 zostało opublikowane oficjalne logo dla przyszłej technologii komunikacji mobilnej 6G1, a już w maju 2024 grupa robocza 3GPP SA1 przedstawiła dla niej główne założenia i scenariusze użycia2. Jakie nowe przełomowe idee kryją się za 6G? Czy 6G pozwoli wyjść z impasu związanego z aktualną sytuacją na rynku telekomunikacyjnym? Kiedy można się spodziewać nowej technologii 6G i w jaki sposób może zostać wykorzystana? Na te pytania odpowiadają eksperci Capgemini Polska.

Prace koncepcyjne nad 6G trwają już od dłuższego czasu, jednak obecnie weszły w kluczowy etap związany z określeniem zbioru rekomendacji i wymagań (IMT-2030) przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Stanowi to istotny kamień milowy dla rozwoju technologii komunikacji mobilnej, podobnie jak było to w przypadku poprzednich generacji 3G (IMT-2000), 4G/LTE (IMT‑Advanced), 5G (IMT-2020).

Założenia technologiczne

Istnieje wiele projektów badawczych, takich jak np. Hexa-X, NG Alliance, IMT-2030, które na całym świecie eksplorują potencjał sieci 6G. Główne przypadki użycia skupiają się na usprawnieniu znanych obszarów dotyczących Massive Communication (mMTC), Immersive Communication (eMBB), Ultra-Reliable and Low-Latency Communication (URLLC) ale również zbadaniu nowych obszarów i nowych kwestii, jak np. Artificial Intelligence, Ubiquitous Connectivity, Integrated Sensing and Communication.

Po doświadczeniach związanych z piątą generacją sieci mobilnych jest wiele rzeczy, które można zmienić. Biorąc pod uwagę przyszłość naszej planety, wartościami dodanymi dla społeczeństwa może być np. optymalizacja wykorzystania spektrum częstotliwości czy też zużycia energii i tym samym redukcja śladu węglowego operatorów telekomunikacyjnych. – tłumaczy Jacek Bojarski, Unit Manager, Capgemini Engineering Polska.

Możliwości zastosowania

Sieć 6G może stanowić wsparcie dla trwającej transformacji technologicznej związanej np. ze sztuczną inteligencją czy zwiększoną potrzebą cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo, przy odpowiedniej analizie i płynących z niej wnioskach możliwe będzie wdrożenie usprawnień rozwiązujących problemy trapiące obecną generację sieci.

Główną przesłanką dla sieci 6G jest promowanie zrównoważonych rozwiązań opartych o rozproszone przetwarzanie danych w chmurze, wykorzystanie rozwiązań z zakresie otwartej architektury czy też sztucznej inteligencji. Potrzebna jest integracja z innymi sieciami niż sieci naziemne, w szczególności z sieciami satelitarnymi. Celem jest zapewnienie ciągłości pokrycia dla obszarów wodnych, które stanowią niemal ¾ powierzchni globu. Istnieje duża potrzeba innowacji w tym obszarze.

Poza tym nowe wymagania i przypadki użycia, takie jak samochody autonomiczne będące już rzeczywistością na drogach oraz zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa cyfrowego związane z rozwojem komputerów kwantowych, generują impuls dla rozwoju nowej technologii 6G. Jest szansa, że po wyciągnięciu wniosków z przeszłości technologia 6G rozwiąże niektóre z problemów 5G. Pozwoli to na wyjście z impasu, w jakim obecnie znalazł się przemysł telekomunikacyjny i pozwoli na wdrożenie nowych, działających rozwiązań w perspektywie do roku 2030, o ile w międzyczasie nie trafi się kolejne przełomowe, niespodziewane wydarzenie o wielkim znaczeniu dla światowej gospodarki czyli tzw. „czarny łabędź”. – mówi Grzegorz Olender, Senior Project Manager, Capgemini Engineering Polska.

Obiecujący potencjał

Obecne plany i analizy świadczą o tym, że technologia 6G ma potencjał, by mieć większy wpływ na rzeczywistość niż aktualnie działająca 5G. O tym, czy ten potencjał zostanie wykorzystany, zadecyduje efekt transformacji cyfrowej w zakresie korzystania z chmury, narzędzi sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwa. Wyzwaniem pozostaje dostępność osób specjalizujących się w tych dziedzinach, gdyż od tego czynnika zależy szybkość rozwoju. Niemniej, 6G to kolejny krok naprzód w realizowaniu ambitnych projektów technologicznych o globalnym zasięgu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments