Turecki koncern Arçelik pomyślne sfinalizował transakcję przejęcia pomiędzy spółką Beko B.V., będącą w całości własnością Arçelik, a spółką Whirlpool Corporation, należącą do Whirlpool EMEA Holdings LLC, tym samym tworząc nowy podmiot na rynku – Beko Europe.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wyznaczyliśmy sobie jasne cele rozwoju naszego biznesu i przekształcenia branży. Nasz wzrost napędzały przemyślane przejęcia i przełomowe działania we współpracy z wiodącymi firmami, takimi jak Singer w Bangladeszu i Hitachi w Azji. Utworzenie Beko Europe i przejęcie aktywów Whirlpool na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej stanowi moment zwrotny w podróży Arçelik i nasz kolejny – dziesiąty już – rok ciągłego wzrostu. Jako jeden z globalnych liderów, z silną pozycją na dojrzałych i szybko rozwijających się rynkach, dziś wzmacniamy naszą zdolność do bycia siłą napędową postępu i zmian. – komentuje Hakan Bulgurlu, CEO Arçelik.

Hakan Bulgurlu, CEO Arçelik

Cieszymy się, że osiągnęliśmy ten istotny moment w sfinalizowaniu naszej transakcji z Arçelikiem w celu utworzenia Beko Europe. Nadchodzi ekscytujący rozdział w tworzeniu większej wartości dla europejskich konsumentów – atrakcyjne marki, zrównoważona produkcja, innowacje produktowe i usługi. Czekamy z niecierpliwością na znaczne możliwości, jakie Beko Europe zaoferuje konsumentom w celu poprawy ich życia w domu. – dodaje Marc Bitzer, przewodniczący i dyrektor generalny Whirlpool Corporation.

Zamknięcie transakcji oznacza ostateczne porozumienie Arçelik w kwestii przejęcia pełnej własności nad operacjami Whirlpool na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (MENA).

W oparciu o wielkość produkcji w 2023 r., połączenie udziałów europejskich działalności Whirlpool (urządzenia gospodarstwa domowego) oraz Arçelik (małe i duże urządzenia gospodarstwa domowego, elektronika użytkowa, klimatyzacja) sprawia, że Beko Europe staje się wiodącym dostawcą AGD w Europie. Firma zatrudnia ponad 20 000 pracowników,
a jej roczne zdolności produkcyjne wynoszą około 24 milionów urządzeń wytwarzanych w 11 zakładach produkcyjnych. W nowej spółce 75 proc. udziałów należy do Beko B.V, a 25 proc. do Whirlpool Corporation.

Jako Beko Europe rozpoczynamy dziś naszą podróż dążącą do zapewnienia zrównoważonego stylu życia w każdym domu w Europie. Łącząc nasze działania, zyskaliśmy nowe możliwości. Teraz musimy pracować na tym, aby wykorzystać je, by zaspokoić potrzeby klientów i konsumentów. Będziemy odpowiedzialnym partnerem, który aktywnie wykorzystuje wiodącą pozycję na rynku, podnosi standardy, zwiększa wydajność i napędza innowacje. Rozumiejąc zmieniające się potrzeby naszych klientów i konsumentów, dążymy do napędzania europejskiego przemysłu AGD w kierunku jaśniejszej, bardziej konkurencyjnej i przyjaznej dla środowiska przyszłości. Nasze wyjątkowe i wysoce komplementarne zespoły będą miały kluczowe znaczenie dla realizacji tych ambicji. – nadmienia Ragıp Balcıoğlu, dyrektor generalny Beko Europe.

Ragıp Balcıoğlu, dyrektor generalny Beko Europe

Globalnie Arçelik będzie od teraz działać na 57 rynkach, zatrudniając około 55 000 pracowników. Łączne przychody firmy sięgną zaś około 11 miliardów euro (w oparciu o łączne szacowane przychody Arçelik i Whirlpool EMEA od 2023 r.). Moce produkcyjne firmy w ciągu roku również znacznie wzrosną – łączna liczba zakładów produkcyjnych osiągnie 45.

Turecka spółka rozpoczęła działania prowadzące do przejęcia amerykańskiego producenta AGD już w 2022 roku. Po zawarciu porozumienia oba podmioty oczekiwały na decyzję Komisji Europejskiej, która w październiku ubiegłego roku zatwierdziła zakup.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments