PKO Bank Polski wraz z konsorcjum siedmiu instytucji finansowych podpisał umowę kredytową o łącznej wartości 2,8 mld zł z firmami Fiberhost, INEA oraz powiązanymi z nimi spółkami. Udział PKO Banku Polskiego wynosi 600 mln zł.

Finansowanie zostanie przeznaczone na realizację strategicznych celów grupy, czyli m.in. rozwój sieci multi-światłowodowej, ekspansję zasięgu usług na otwartych sieciach oraz refinansowanie istniejącego zadłużenia. PKO Bank Polski wspiera swoich klientów w realizacji projektów inwestycyjnych.

Otwarte sieci światłowodowe to jeden z bardziej efektywnych sposobów wprowadzenia usług cyfrowych na obszarach, gdzie mieszkańcy mają ograniczony dostęp do szybkiego internetu światłowodowego lub nie mają go wcale. Taka infrastruktura i świadczone za jej pośrednictwem usługi są kluczowe dla skutecznej transformacji cyfrowej naszego kraju i dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Dlatego cieszymy się, że możemy finansowo wspierać firmy Fiberhost i INEA w realizowaniu ich założeń biznesowych. – mówi Marcin Majewski, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi i Przedsiębiorstwami w PKO Banku Polskim.

Bardzo nas cieszy otrzymane refinansowanie, gdyż pozwoli spółce INEA na kontynuację rozpoczętej w zeszłym roku ekspansji i realizację olbrzymiego potencjału, jeśli chodzi o zasięg na otwartych sieciach światłowodowych. Mam na myśli dotarcie do kilku milionów gospodarstw domowych i klientów instytucjonalnych. Skupimy się też dzięki dofinansowaniu na budowaniu świadomości marki ogólnopolskiej oraz świadczeniu najwyższej jakości usług w oparciu o nowe sieci. – Maciej Piechociński, Prezes Zarządu INEA Sp. z o.o.

W zasięgu sieci Fiberhost znajduje się obecnie ponad 1,3 mln gospodarstw domowych na terenie 8 województw, co przekłada się na 50 tys. km wybudowanej infrastruktury. Celem firmy Fiberhost jest zapewnienie jak największej liczbie osób równego dostępu do szybkiego Internetu i wzmacnianie kompetencji cyfrowych mieszkańców Polski. Dlatego od kilkunastu lat buduje sieci światłowodowe w Polsce, a od kilku lat jako operator otwartych sieci światłowodowych, udostępnia je dostawcom usług. Sieci buduje w technologii FTTH (ang. Fiber-To-The-Home, czyli światłowód do domu). Są one sieciami otwartymi, czyli dostępnymi dla wszystkich zainteresowanych dostawców usług telekomunikacyjnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments