Podczas konferencji Intel Foudry Direct Connect w San Jose firma Intel ogłosiła uruchomienie Intel Foundry jako nowy, zrównoważony model działania w produkcji chipów na zamówienie w erze AI. Firma zaprezentowała rozszerzony plan rozwoju, który pozwoli jej osiągnąć pozycję lidera w branży foundry w drugiej połowie tej dekady.

Firma zwróciła również uwagę na wzrost zainteresowania klientów i wsparcie ze strony partnerów biznesowych – w tym Synopsys, Cadence, Siemens i Ansys – którzy zadeklarowali gotowość do przyspieszenia prac nad projektami chipów dla klientów Intel Foundry z wykorzystaniem narzędzi, procesów projektowych i portfolio IP zatwierdzonych pod kątem technologii advanced packaging i procesu Intel 18A.

Informacje te ogłoszono podczas pierwszego wydarzenia firmy Intel związanego z branżą foundry – Intel Foundry Direct Connect – na które zaproszono klientów, partnerów biznesowych i liderów branżowych. Wśród uczestników i prelegentów znaleźli się: sekretarz handlu USA – Gina Raimondo, CEO Arm Holdings – Rene Haas, CEO Microsoftu – Satya Nadella, CEO OpenAI – Sam Altman i inni.

AI zmienia świat i sposób, w jaki myślimy o technologii i krzemie, będącym jej siłą napędową. Otwiera to niespotykane dotąd możliwości dla projektantów najbardziej innowacyjnych chipów na świecie oraz dla Intel Foundry, pierwszej na świecie organizacji dostarczającej rozwiązania na miarę ery AI. Razem stworzymy nowe rynki oraz zrewolucjonizujemy sposób, w jaki świat korzysta z technologii w celu podniesienia komfortu życia. – powiedział Pat Gelsinger, CEO firmy Intel.

Mapa rozwoju procesu wychodzi poza 5N4Y

Rozszerzona mapa rozwoju technologii procesowej firmy Intel uzupełnia działania wiodącego procesu o Intel 14A, a także ewolucję kilku innych wyspecjalizowanych procesów. Intel oświadczył również, że jego ambitny plan rozwoju pięciu procesów technologicznych w ciągu czterech lat (five-nodes-in-four-years, 5N4Y) jest realizowany zgodnie z harmonogramem i dostarczy pierwsze w branży rozwiązanie backside power. Kierownictwo Intela oczekuje, że dzięki procesowi Intel 18A firma odzyska pozycję lidera w 2025 r.

Planowane zmiany umożliwią klientom opracowywanie i dostarczanie produktów dostosowanych do ich potrzeb. Intel Foundry planuje tworzenie nowej technologii procesowej co dwa lata i jej ciągłą ewolucję na przestrzeni tego okresu. Dzięki temu klienci będą mogli nieustannie rozwijać swoją ofertę z wykorzystaniem wiodącej technologii procesowej Intela.

Projekt Microsoftu w procesie Intel 18A wzbudza zainteresowanie klientów
Podczas przemówienia Pata Gelsingera, prezes i CEO Microsoftu Microsoftu Satya Nadella oświadczył, że Microsoft wybrał projekt chipa, który ma być produkowany w procesie Intel 18A.

Jesteśmy w trakcie procesu transformacji platformy, który fundamentalnie zmieni produktywność każdej firmy i całego biznesu. Aby osiągnąć ten cel, musimy mieć pewne źródło najbardziej zaawansowanych, wysokowydajnych półprzewodników wysokiej jakości. Właśnie dlatego tak bardzo cieszymy się ze współpracy z Intel Foundry i wyboru projektu chipu, który będzie produkowany w procesie Intel 18A. – powiedział Nadella. 

Intel Foundry może pochwalić się zwycięskimi projektami we wszystkich generacjach procesów – w tym Intel 18A, Intel 16 i Intel 3 – a także znaczną liczbą klientów korzystających z możliwości Intel Foundry ASAT, w tym advanced packaging.
Łączna wartość transakcji realizowanych przez Intel Foundry w obszarze płytek krzemowych i advanced packaging przekracza 15 miliardów dolarów.

Twórcy narzędzi IP i EDA ogłaszają gotowość do projektowania procesów i technologii advanced packaging dla Intela

Partnerzy – Synopsys, Cadence, Siemens, Ansys, Lorentz i Keysight – działający w obszarze własności intelektualnej i automatyzacji projektowania elektronicznego (Electronic Design Automation, EDA), przedstawili kwalifikacje narzędzi i gotowość IP. Umożliwi to klientom foundry szybsze projektowanie zaawansowanych chipów z wykorzystaniem procesu Intel 18A, pierwszego w branży rozwiązania wykorzystującego rozwiązanie backside power.

Firmy te potwierdziły również wsparcie dla narzędzi EDA i IP we wszystkich grupach technologii procesowych Intela. Ze strony partnerów biznesowych ogłoszono natomiast plany współpracy w zakresie systemu montażu i procesów projektowych dla technologii embedded multi-die interconnect bridge (EMIB) 2.5D packaging od Intela. Te rozwiązania EDA zagwarantują szybsze opracowanie i wdrożenie zaawansowanych rozwiązań z zakresu advanced packaging dla klientów z sektora foundry.

Intel przedstawił również inicjatywę Emerging Business Initiative, polegającą na współpracy z Arm na rzecz dostarczania najnowocześniejszych usług z branży foundry dla układów System-on-Chip (SoC) wykorzystujących rozwiązania tej firmy. Inicjatywa ta stwarza doskonałą okazję do wspierania start-upów przy pracy nad technologiami bazującymi na rozwiązaniach od Arm oraz zapewnianiu wymaganej IP, wsparcia produkcyjnego oraz pomocy finansowej niezbędnych do wspomagania innowacji i rozwoju.

Podejście systemowe wyróżnia Intel Foundry w erze AI

Podejście systemowe Intela do produkcji układów na zamówienie pozwala na pełną optymalizację, począwszy od sieci fabrycznej, a skończywszy na oprogramowaniu. Za sprawą ciągłego udoskonalania technologii, projektów referencyjnych i nowych standardów Intel wraz ze swoimi partnerami umożliwiają klientom wdrażanie innowacji w całym systemie.

Stuart Pann, starszy wiceprezes Intel Foundry w Intelu, oświadczył: Oferujemy światowej klasy usługi foundry, bazujące na odpornym, bardziej zrównoważonym i bezpiecznym źródle dostaw, których dopełnieniem są niezrównane możliwości w zakresie układów chipowych. Łącząc takie atuty, dajemy klientom wszystko, czego potrzebują do projektowania i dostarczania rozwiązań dla najbardziej wymagających zastosowań.

Globalny, odporny, bardziej zrównoważony i zaufany system

Odporne łańcuchy dostaw również muszą cechować się coraz większym zrównoważeniem – dziś Intel poinformował o swoim celu, by stać się najbardziej zrównoważonym producentem w branży. Według wstępnych szacunków w 2023 r. w swoich fabrykach na całym świecie Intel wykorzystywał 99% odnawialnej energii elektrycznej.

Dziś firma podwaja swoje starania, aby do 2030 r. we wszystkich zakładach korzystać w 100% z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, uzupełniać więcej światowych zasobów wody niż zużywać, oraz zredukować do zera ilość generowanych odpadów. Ponadto Intel potwierdził swoje zobowiązanie do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto z zakresu 1 i 2 do 2040 r. oraz zerowej emisji netto z zakresu 3 do 2050 r.

Intel przedstawił Komitet Doradczy Intel Foundry Przedstawiciele branży doradzają Intel Foundry – zewnętrzny punkt widzenia

Podczas przemówienia na konferencji Intel Foundry Direct Connect, Pat Gelsinger przedstawił czterech członków Komitetu Doradczego Foundry. Zadaniem Komitetu jest doradzanie Intelowi w obszarze strategii IDM 2.0, w tym w zakresie rozwoju i sukcesu Intel Foundry utworzonego na potrzeby ery AI. Komitet Doradczy składa się z liderów branży półprzewodników i środowisk naukowych, a dwóch z nich jest również członkami zarządu Intela:

• Chi-Foon Chan, były Co-CEO w Synopsys; były dyrektor generalny Microprocessor Group w NEC; dyrektor w PDF Solutions.

• Joe Kaeser, były CEO Siemensa; przewodniczący rady nadzorczej Siemens Energy i Daimler Truck; członek rady nadzorczej Linde; były członek zarządu NXP Semiconductor; członek rady powierniczej Światowego Forum Ekonomicznego.

• Tsu-Jae King Liu, wiceprzewodniczący komitetu doradczego Foundry, dziekan College of Engineering na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, dyrektor Intela i dyrektor MaxLinear.

• Lip-Bu Tan, przewodniczący komitetu doradczego Foundry; były CEO Cadence Design Systems; prezes Walden International; dyrektor Intela; dyrektor w Credo Technology Group i Schneider Electric.A

Intel dokłada wszelkich starań, aby dostarczać najlepsze rozwiązania w branży foundry, dzięki którym firmy wytwarzające chipy na zasadzie fabless (nieposiadające własnych fabryk i zlecające produkcję firmom zewnętrznym) i inni projektanci chipów mają szansę osiągnąć sukces w erze AI. W ubiegłym roku Intel utworzył Komitet Doradczy Foundry, którego zadaniem było poznanie zewnętrznej perspektywy w zakresie budowania biznesu Intel Foundry, światowej klasy producenta układów na zamówienie oraz precyzyjnego i wydajnego działania na rzecz jego uruchomienia.

Komitet ten doradza kierownictwu Intel Foundry, jak stworzyć światowej klasy, wszechstronną firmę technologiczną, produkcyjną, a także oferującą usługi z sektora foundry, z konkurencyjną strukturą marż wobec podobnych firm z branży, dla której klienci są najważniejsi, zaś operacje i procesy biznesowe przebiegają wydajnie. Komitet pomógł Intelowi wdrożyć tzw. Internal Foundry Model, aby zachować jej niezależność i promować skupianie się na kliencie w całej strukturze Intel Foundry.

Utworzony przez Intela w ubiegłym roku Komitet Doradczy opiniował proces tworzenia organizacji przyszłości odpowiedzialnej za nowe rozdanie na światowym rynku foundry. Wspierał także Intela we wdrożeniu tzw. Internal Foundry Model, w którym, jednostki biznesowe Intela będą współpracować z grupą produkcyjną firmy na takich zasadach, jak zewnętrzne podmioty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments