home.pl robi krok milowy w procesie rozwoju organizacji oraz infrastruktury – na wzór światowych liderów IT. Mając na uwadze zapewnienie klientom niezawodności usług i jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa danych, firma przeniosła serwery do dwóch nowych obiektów. Nowe zaplecze technologiczne to również zwiększenie efektywności zużycia energii elektrycznej i znaczące ograniczenie śladu węglowego.

Nowa definicja bezpieczeństwa

Inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne to ważny element podnoszenia funkcjonalności i dopasowania do zmieniającego się rynku oraz sytuacji geopolitycznej. Najwyższa jakość produktów i obsługi, które stanowią fundament wieloletnich dobrych relacji home.pl z klientami, to również zobowiązanie do współpracy z najlepszymi dostawcami usług IT. Dlatego nowe centra danych i kluczowy dla firmy obszar zapewniania ciągłości działania usług został powierzony specjalistom – wiodącym dostawcom usług data center na rynku.

Najwyższą jakość nowych centrów danych potwierdzają certyfikaty niezależnych jednostek. Bezpieczeństwo informacji definiuje w tym przypadku certyfikat ISO/IEC 27001:2013, standardy w zarządzaniu jakością – ISO 9001:2015, z kolei skuteczność w zakresie zapewnienia ciągłości działania usług teleinformatycznych i cyberbezpieczeństwa gwarantuje certyfikat ISO 22301:2019. Obydwa centra spełniają również europejski standard EN 50600 na poziomie 3, warto jednak podkreślić, że wybrane elementy charakterystyki budynków znacznie przewyższają wymogi tej normy.

Kolejnym ważnym aspektem nowej lokalizacji centrów danych jest ich położenie na mapie kraju. Oba nowoczesne obiekty znajdują się w aglomeracji warszawskiej, połączone wzajemnie redundantną* siecią światłowodową. Oznacza to, że home.pl rozbudowując infrastrukturę sieciową utworzył firmowy region infrastrukturalny. Jednocześnie w ramach georedundacji**, firma utrzymuje nieprzerwanie 3 centra danych (w tym 1 oddalone o kilkaset kilometrów od aglomeracji warszawskiej) wzajemnie ze sobą połączone ultraszybkimi łączami, dzięki którym możliwy jest błyskawiczny dostęp do danych, niezależnie od ich fizycznej lokalizacji.

Zakończony w sukcesem proces relokacji to wielki powód do dumy z punktu widzenia złożonej logistyki projektu. Mowa tu m.in. o dużej ilości fizycznie transferowanego sprzętu, dzięki któremu firma obsługuje ponad milion usług klientów. Dzięki nowoczesnej, skalowalnej infrastrukturze sieciowej, mogliśmy migrować, nasze zasoby nie przerywając funkcjonowania usług, zaś sama operacja była przeprowadzona przy bardzo niskim ryzyku. Zakończenie relokacji to dopiero początek nowego otwarcia w home.pl. Wraz z „przeprowadzką” do najnowocześniejszych centrów serwerowych zyskaliśmy narzędzia do niezawodnej pracy. Jeśli dodać do tego inwestycje poczynione przy tej okazji w odmłodzenie parku maszynowego, to całość rysuje obraz całkowicie nowych możliwości w zakresie rozwoju naszych usług – mówi Maciej Kornacki, Prezes Zarządu w firmie home.pl.

Zmiana społecznie odpowiedzialna

Nowe centra danych to nie tylko krok milowy w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa i redundancji. To także – wraz z wymianą i odmłodzeniem części parku maszynowego – znacząca oszczędność zużycia energii elektrycznej. W wyniku realizacji przyjętej strategii współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness) został obniżony aż o ponad 0.3. Dodatkowo nowe obiekty data center są zasilane w 100% energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, co łącznie wpływa w znaczący sposób na obniżenie śladu węglowego. W kontekście optymalizacji zużycia energii i stale rosnących kosztów energii, relokacja do nowych obiektów to również troska o portfele klientów.

Infrastruktura gotowa na ewolucję oferty

Wraz z transferem do nowych centrów danych home.pl zyskuje przestrzeń do rozwoju oferty o nowego typu usługi. Mowa choćby o możliwości przechowywania danych w dwóch niezależnych (w wymiarze odrębnej lokalizacji i dostawców) serwerowniach. Drugi kluczowy aspekt relokacji to docelowe połączenie z globalną siecią szkieletową grupy IONOS, do której należy home.pl, co w efekcie przełoży się na szybszy i bezpieczniejszy dostęp do światowych węzłów telekomunikacyjnych z rozbudowaną wielowarstwową ochroną ruchu przed m.in. atakami typu DDoS.

Nieczęsto mamy okazję budować coś od początku, po nowemu. Takim przedsięwzięciem jest była migracja do nowych Centrów Danych, która stanowi zupełnie nowe otwarcie w rozumieniu projektowania rozwiązań, mechanizmów zabezpieczeń i parku maszynowego. Cieszę się, że home.pl migrowało do serwerowni o najnowocześniejszych parametrach, co ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa i troski o środowisko. Wiele firm świadczących usługi internetowe ma uzasadnione obawy związane z relokacjami. Udana migracja bez żadnych incydentów to ogromne osiągnięcie home.pl. – mówi Stefan Mink, Head of TechOps Data Centers w firmie IONOS.

Rozbudowa sieci szkieletowej to ważny krok w procesie zbliżania się home.pl do infrastruktury całej grupy IONOS. Będzie to miało fundamentalne znaczenie dla potencjału rozwoju kolejnych usług w naszym portfolio, jak również docelowo wprowadzania na polski rynek usług oferowanych przez grupę. – podsumowuje Maciej Kornacki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments