XTB, globalny fintech, oferujący dostęp do światowych rynków finansowych poprzez platformę inwestycyjną online i aplikację mobilną, rozpoczyna strategiczną współpracę z BlackRock, światowym liderem w dziedzinie rozwiązań inwestycyjnych, doradztwa i zarządzania ryzykiem. Obie marki będą działać w ramach promocji edukacji finansowej oraz popularyzacji ETF-ów. Pierwszym rynkiem, na którym oba podmioty rozpoczną współpracę, będzie Hiszpania.

Według danych XTB, w 2023 roku aż 70 proc. klientów rozpoczęło przygodę z inwestowaniem od akcji lub ETF-ów. Ta liczba pokazuje, że to właśnie rynek kapitałowy budził największe zainteresowanie w ofercie polskiego fintechu. Ten fakt nie przeszedł obojętnie obok światowego potentata inwestycyjnego, jakim jest BlackRock. Dlatego w lutym 2024 roku obaj globalni gracze rozpoczęli współpracę.

Na początek Hiszpania

Partnerstwo ma na celu promowanie kultury oszczędzania oraz zarządzania kapitałem, planów inwestycyjnych opartych na ETF-ach oraz zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat najnowszych rozwiązań inwestycyjnych. Hiszpania została wybrana, ponieważ jest jednym z najliczniejszych krajów w Europie, a dane Euromonitora za 2023 rok pokazują, że występuje tam realny problem z gromadzeniem kapitału przez społeczeństwo.

Stosunek oszczędności do dochodów wyniósł tam 5,8 proc. Dlatego to właśnie tam współpraca XTB i BlackRock będzie miała na celu zwiększenie świadomości finansowej Hiszpanów oraz pokazywanie im możliwości dotyczących inwestowania pasywnego.

Współpraca z BlackRock stwarza nowe możliwości. Dzięki naszym wspólnym działaniom możemy dotrzeć do wielu osób, które do tej pory miały problemy ze świadomym zarządzaniem kapitałem. Widząc, jak w ostatnich latach na naszej platformie dynamicznie rosło zainteresowanie rynkiem kapitałowym, w tym ETF-ami, w które regularnie inwestuje już niemal 25 proc. wszystkich klientów XTB w Hiszpanii, wiążemy z tą współpracą duże nadzieje. Spodziewamy się, że po naszej wspólnej akcji zainteresowanie ETF-ami może jeszcze znacznie wzrosnąć, bowiem będziemy mieli okazję pokazać naszą intuicyjną platformę, zautomatyzowane Plany Inwestycyjne oraz przede wszystkim przystępną metodę dywersyfikacji inwestycji poprzez ETF.  mówi Javier Urones, Head of Sales XTB Hiszpania.

Silna pozycja rynków amerykańskich

Wprowadzenie Planów Inwestycyjnych opartych na ETF to odpowiedź na obecne zapotrzebowanie rynku. Produkt został bardzo dobrze przyjęty zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. Warto jednak podkreślić, że na większości rynków dominuje podobna strategia wśród pasywnych inwestorów, bowiem globalnie najpopularniejsze są ETF-y oparte o NASDAQ 100, S&P 500 oraz MSCI World. Co ciekawe, TOP5 wyborów użytkowników Planów Inwestycyjnych zamyka ETF replikujący wyniki firm zaangażowanych w ochronę środowiska, społeczeństwo i dobre praktyki korporacyjne (ESG).

Wspomniane Plany Inwestycyjne XTB to autorskie narzędzie, które ma pomóc klientom budować finansowy dobrobyt, co jest zgodne z głównym celem BlackRocka. – Miliony Europejczyków rozpoczynaja przygodę z inwestowaniem, aby zbudować lepszą przyszłość pod względem finansowym. Dlatego ważne jest, aby korzystali z efektywnych i transparentnych produktów. W ostatnich latach to właśnie ETF-y są ich częstym wyborem jako transparentny, niskokosztowy oraz przystępny do zrozumienia punkt wyjścia dla nowej generacji inwestorów. mówi Silvia Senra, Dyrektor ds. dystrybucji cyfrowej BlackRock w Hiszpanii.

Fundusze indeksowe są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych, jednak ten trend jest widoczny również w Europie. W Polsce w 2020 roku, na platformie inwestycyjnej XTB, instrumenty tego typu nabywało zaledwie 8 proc. użytkowników, natomiast w 2023 roku ten odsetek wynosił aż 24 proc. Potwierdzają to również wyniki 21. Ogólnopolskiego Badania Inwestorów zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Według deklaracji polskich inwestorów aż 45,6 proc. z nich inwestuje w ETF-y.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments