W styczniu 2024 Comarch został jedną z pierwszych firm w Polsce, które otrzymały zezwolenie na wykorzystanie dedykowanego pasma częstotliwości radiowych od 4 do 4,1 GHz na potrzeby prywatnych sieci 5G. Firma uruchomi pełnoprawną sieć 5G, w celu udoskonalenia swoich produktów.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) udzielił Comarch pozwolenia na wykorzystanie dedykowanego zakresu częstotliwości radiowych przez prywatną sieć 5G na okres jednego roku. Uzyskanie tej licencji pozwala firmie utworzyć szybką i wydajną sieć w 5G LAB z wykorzystaniem technologii muMIMO w ramach badań oraz testów produktów.
Możliwość korzystania z wyższych częstotliwości odblokowuje pełen potencjał sieci 5G, oferując lepszą prędkość transmisji, mniejsze opóźnienia i zwiększoną niezawodność sieci.

W praktyce oznacza to, że rozwiązania Comarch będą opracowywane, testowane i demonstrowane w rzeczywistym, w pełni operacyjnym środowisku sieci 5G. Przełoży się to na zwiększoną zdolność adaptacji produktów do wymogów operacyjnych takich środowisk. Comarch 5G LAB będzie mógł symulować różne złożone warunki działania sieci, takie jak zmiana parametrów usług do aktualnych potrzeb klientów w czasie rzeczywistym w zależności od podłączonych do sieci urządzeń, a także zapewniać nieprzerwany monitoring sieci. Dodatkowo możliwe stanie się testowanie rozwiązań służących do samozarządzania oraz optymalizacji sieci wspomaganych przez sztuczną inteligencję (MIRA) pod kątem obsługi infrastruktury operującej na wyższych częstotliwościach fal radiowych.

Uzyskanie zezwolenia na wykorzystanie wyższych częstotliwości fal radiowych otworzyło przed nami wiele nowych możliwości. Ogromnie cieszy nas fakt dołączenia do grona pierwszych firm w Polsce, które je otrzymały. Początkowo wyższe częstotliwości wykorzystywać będziemy do przeprowadzenia szeroko zakrojonych testów naszych rozwiązań przeznaczonych do zarządzania i monitorowania sieci z wykorzystaniem 5G LAB. Kolejnym ważnym krokiem będzie zapewnienie możliwości prezentacji naszych rozwiązań i usług na żądanie w pełni funkcjonalnej sieci 5G zlokalizowanej na kampusie Comarch w Krakowie. – mówi Michał Mędrala, dyrektor działu zarządzania produktem oraz konsultingu OSS w Comarch. 

Comarch zamierza zintegrować ulepszoną sieć wykorzystującą pasmo 4-4,1 GHz z centralną infrastrukturą w głównej siedzibie w Krakowie. Firma będzie oferować gotowe rozwiązania dostępne w dowolnym momencie z poziomu Innovation Space. Pozwoli to również wyjść poza usługi sieciowe i monitorowania systemów teleinformatycznych. Jako że sieć będzie dostępna na kampusie firmy, będzie możliwe testowanie jej bezpośrednio w każdym innym głównym sektorze działalności Comarch, zapewniając klientom bardziej przyszłościowe i niezawodne produkty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments