Najnowszy raport opracowany przez spółkę DevSkiller rzuca nowe światło na globalne tendencje w zarządzaniu i ocenie umiejętności technicznych w 2024 roku. Wskazuje kluczowe trendy zmieniające sektor technologiczny i definiuje umiejętności wymagane przez pracodawców. Kompleksowe opracowanie obejmuje szereg istotnych tematów, w tym dynamiczny rozwój umiejętności związanych ze sztuczną inteligencją, które do 2030 roku mają ulec zmianie aż o 65% w związku z rosnącym przyjęciem AI w różnych dziedzinach.

Świat technologiczny ewoluuje niezwykle dynamicznie, dostarczając nam co chwilę nowe technologie i rozwiązania usprawniające naszą pracę i czyniące ją bardziej efektywną. Nie ulega wątpliwości, że z coraz większym zainteresowaniem i realną potrzebą świat biznesu spogląda w kierunku sztucznej inteligencji, lecz wbrew pozorom nie jest ona w 2024 roku najbardziej pożądaną przez pracodawców umiejętnością.

Na najwyższym stopniu podium, bez zmian względem lat poprzednich, pozostaje Java wskazana przez ponad 27% badanych. Tuż za nią plasuje się Java Script (19%) oraz SQL (8,5%), a na kolejnych miejscach Python oraz NET/C#. Jak dowiadujemy się z opracowanego przez DevSkiller rocznego raportu ,,Skills Management and Assessment Insights”, opartego na szerokiej i głębokiej analizie danych pochodzących z ich platformy, wciąż popularnym oraz pożądanym obszarem kompetencji i wiedzy pozostaje AI, a także Big Data. Wśród umiejętności miękkich, dla pracodawców, ważne są skuteczna komunikacja oraz chęć ciągłego kształcenia się i rozwoju.

Agile najczęściej nabywaną umiejętność w 2023 roku

W 2023 roku najczęściej nabywaną umiejętnością na platformie DevSkiller okazała się być metodyka Agile, stanowiąca 27,12% wszystkich szkoleń. Wskazując jednocześnie na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne i adaptacyjne podejście do zarządzania projektami w branży technologicznej. Na drugim miejscu uplasowała się efektywna komunikacja z wynikiem 16,12%, co podkreśla jej nieodzowną rolę w współczesnym środowisku pracy, a szeroko rozumiana innowacyjność utrzymała się na wysokim poziomie 15,16%.

Zarówno język angielski, jak i analiza danych, osiągnęły 13,26%, co odzwierciedla ich istotną rolę w globalnym świecie biznesu i decyzjach opartych na danych. Natomiast SQL, będący kluczową umiejętnością techniczną, utrzymuje swój znaczący udział na poziomie 5,37%.

Ten zróżnicowany zakres nabywanych umiejętności wskazuje na zmieniający się charakter wymagań zawodowych w branży technologicznej, gdzie coraz bardziej istotne jest połączenie kompetencji technicznych, komunikacyjnych i innowacyjnych.

Nasz Raport DevSkillera 2024: Skills Management and Assessment Insights, jest już szóstą roczną edycją i nie ukrywam, zę stanowi dla mnie źródło dumy, obserwując wzrost i rozwój tego projektu na przestrzeni lat. Naszym celem w DevSkillerze jest wykorzystanie przejrzystego podejścia do zarządzania talentami opartego na umiejętnościach, aby uwolnić prawdziwy potencjał organizacji i jej pracowników. Raport ten stanowi kluczowy przewodnik dla organizacji działających w dynamicznie rozwijającym się środowisku technologicznym, oferując cenne wskazówki dotyczące efektywnego zarządzania umiejętnościami i pozyskiwania talentów. komentuje Jakub Kubryński, CEO i założyciel DevSkillera.

Darmowy raportu DevSkiller 2024: Skills Management and Assessment Insights jest dostępna do pobrania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments