Nadchodzące dwa lata będą dla sektora bankowego czasem intensywnych zmian. Zgodnie z wytycznymi NBP, banki będą zobowiązane do integracji z nowym systemem do obsługi płatności wysokokwotowych. Chociaż nowe regulacje wchodzą w życie dopiero od czerwca 2025 roku, już w 4 kwartale 2024 roku banki będą miały dostęp do testowej wersji platformy.

Do tego czasu powinny one zdecydować się na partnera, który dostarczy im rozwiązanie spełniające nowe wymagania. Sygnity jako podmiot doświadczony we współpracy z sektorem bankowym i gwarantujący najwyższą jakość rozwiązań, opracowało narzędzie, które spełnia wymagania i jest w pełni bezpieczne.

Sektor bankowy i cała branża finansowa to jedne z najbardziej wymagających rynków. Od lat sprawdzamy się jako partner instytucji finansowych. Mamy duże doświadczenie we wprowadzaniu nowych rozwiązań, adaptacji tych już istniejących do zmieniających się wymagań i przygotowywaniu rozwiązań „szytych na miarę”. Przed nami kolejne wyzwanie – integracja banków z nowym systemem NBP SORBNET3, który służy do obsługi płatności wysokokwotowych. Moduł przez nas opracowany jest częścią platformy Payment Hub, ale może być również stosowany jako element niezależny, a dodatkowo umożliwia dwukierunkową konwersję pomiędzy formatami SORBNET2 a SORBNET3. Nasze narzędzie jest elastyczne i w przyszłości może być dostosowywane do dynamicznie zmieniających się wymagań, co jest dużym ułatwieniem dla Klientów. – mówi Tatiana Giemza Dyrektorka Obszaru Biznesowego Systemy Transakcyjne w Sygnity S.A.

Moduł do obsługi płatności wysokokwotowych dedykowany jest przede wszystkim bankom i innym instytucjom finansowym, zajmującym się przeprowadzaniem międzybankowych rozrachunków wysokokwotowych. SORBNET3 zbudowany jest na bazie autorskiego frameworku Warthog, który został przetestowany we wcześniejszych rozwiązaniach Sygnity dedykowanych branży bankowo – finansowej.

Opracowany przez nas moduł do obsługi płatności wysokokwotowych to narzędzie skrojone na miarę potrzeb sektora bankowego i zgodne z obligatoryjnymi wymaganiami NBP (ISO20022). Nasze rozwiązanie może pracować zarówno on‑premise jak i w środowisku chmury prywatnej lub publicznej, a dodatkowo bez przeszkód integruje się ze wszystkimi popularnymi serwerami aplikacji i systemami zarządzania relacyjnymi bazami danych. Moduł SORBNET3 zapewnia większą kontrolę nad procesem biznesowym, dzięki powiadomieniom mailowym wysyłanym w przypadku zdarzenia wymagającego ingerencji operatora, a pełna automatyzacja obsługi transakcji zmniejsza koszty. – podkreśla Tatiana Giemza.

Aplikacja w czytelny sposób przedstawia szczegółowe informacje dotyczące wszystkich obsługiwanych komunikatów. Narzędzie zostało zaprojektowane tak, aby jego wdrożenie w dotychczasowy system było proste, wygodne i transparentne dla innych składowych tego procesu. Wart podkreślenia jest fakt, że moduł SORBNET3 eliminuje konieczność rozbudowywania systemów centralnych o nowe elementy, których wymaga regulator. Takie rozszerzenia obciążają systemy centralne, zmniejszając wydajność i elastyczność.

„Projektując moduł do obsługi komunikatów SORBNET3 zależało nam, aby nasze narzędzie nie obciążało dodatkowo całego systemu a jednocześnie zawierało jak najwięcej funkcjonalności. Wprowadziliśmy między innymi możliwość monitorowania sald, limitów i blokad na rachunkach Banku w NBP, funkcję tworzenia i edytowania komunikatów SORBNET3 z poziomu interfejsu graficznego użytkownika czy wsparcie dla trybu awaryjnego. Wszystkie te funkcjonalności dostępne są z poziomu standardowych przeglądarek internetowych. Umożliwiamy integrację z Active Directory i SSO. Tak szeroki zakres możliwości działania naszego narzędzia nie tylko odpowiada wymaganiom stawianym przez NBP, ale wpływa na komfort jego użytkowania” – zaznacza Tatiana Giemza.

Moduł Sygnity umożliwia konwersję pomiędzy komunikatami: MT 103, MT 103+, MT 202, MT 202COV, MT 900, MT 910, MT 940 i MT 950 oraz ich odpowiednikami XML (pacs.008, pacs.009, camt.053, camt.054), oraz obsługę konwersji komunikatu informacyjnego pacs.002 do postaci MT 011 lub MT 019. Wysoka elastyczność pozwala na integrację z siecią SWIFTNet oraz monitorowanie rozliczeń i obsługę kolejki zleceń w NBP w trybie A2A (application-to-application).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments