W 2023 roku EIT InnoEnergy zaangażował się w piętnaście nowych spółek z sektora zielonej energii i czystych technologii. Z sukcesem wyszedł też z czternastu start-upów, które osiągnęły już zakładany etap dojrzałości. Inwestor był aktywny m.in. w Polsce i Europie Centralnej, gdzie wspierał spółki portfelowe w realizacji ich celów oraz rozwijał sojusze przemysłu baterii, zielonego wodoru i fotowoltaiki.

EIT InnoEnergy dostarcza technologie, kompetencje i finansowanie niezbędne w zakresie dekarbonizacji, reindustrializacji oraz bezpieczeństwa energetycznego, wpisujące się w europejskie cele i ambicje. Spółka inwestuje m.in. w sektorach odnawialnych źródeł energii, baterii i magazynowania energii, zrównoważonego transportu, czystych technologii węglowych, zielonego wodoru, inteligentnych sieci, recyklingu metali oraz niskoemisyjnych nawozów.

W portfolio InnoEnergy znajduje się obecnie ponad 200 podmiotów z całej Europy. W 2023 roku dołączyło do niego piętnaście nowych spółek, działających w całej Europie. Są to: Phytonics, FertigHy, iOn Energy, Heliup, Beholder, Incitis, Solaqua, Circular Industries, Methaplanet, RENERCYCLE, Nesetten, Tribonex, Future Voltaics, Spark-eFuels oraz Diligised. Zarządzający dokonali też 14 skutecznych exitów. Łącznie spółki InnoEnergy pozyskały dotąd niemal 10 mld euro środków na zielone inwestycje.

W ramach transakcji private placement InnoEnergy pozyskał w 2023 roku od obecnych i nowych akcjonariuszy ponad 140 mln euro. Środki umożliwią dalsze inwestycje, wprowadzanie na rynek nowych podmiotów oraz rozwój spółek portfelowych. Inwestorami w tej rundzie zostały zarówno nowe podmioty (Societe Generale, Santander CIB, PULSE – CMA CGM Energy Fund, Grupa Renault, Stena Recycling oraz NIIT), jak i dotychczasowi akcjonariusze InnoEnergy (Siemens Financial Services, Schneider Electric, Capgemini, Grupa Volkswagen, ING, Koolen Industries, Grupa IDEC oraz Engie).

Za nami bardzo intensywny rok, w którym realizowaliśmy ambitne cele inwestycyjne w sektorze zielonej energii i czystych technologii. InnoEnergy po raz kolejny został uznany za jednego z najlepszych globalnych inwestorów w obszarze cleantech w Europie, zgodnie z raportem ogłoszonym na COP28 w grudniu 2023 roku przez Startup Genome i Global Entrepreneurship Network. To ważne, że dzięki stale rozwijanemu w Polsce zespołowi możemy wspierać także krajową społeczność start-upów i sektor energii, dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem w finansowaniu i realizacji inwestycji opartych o założenia Europejskiego Zielonego Ładu – podkreśla Marcin Wasilewski.

Zespół InnoEnergy kontynuuje rozpoczęte w 2023 roku projekty mające na celu rozwój rynku baterii i magazynowania energii, m.in. w Polsce poprzez współpracę Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz w Bułgarii w oparciu o umowę z Invest Bulgaria. Ważnymi kamieniami milowymi dla spółek portfelowych było m.in. uruchomienie nowej fabryki ogniw do baterii LFP w Serbii, udane testy lewitacji pociągów przeprowadzone przez Nevomo, umowa inwestycyjna spółki Meva Energy z Just Climate oraz szansa na pozyskanie przez EcoBean 7 mln euro na rozwój pionierskiej biorafinerii do waloryzacji fusów kawowych.

W 2023 roku zespół InnoEnergy przeprowadził wraz z grupą ponad pięćdziesięciu partnerów korporacyjnych i akademickich dwie edycje programu Hello CleanTech. W ramach programu powstała platforma umożliwiająca start-upom, innowatorom i badaczom nawiązanie współpracy z polskimi i międzynarodowymi liderami branży zielonej energii i czystych technologii. W obu edycjach programu złożono łącznie ponad pół tysiąca aplikacji z 54 krajów. Firmy nawiązały współpracę z doświadczonymi uczestnikami rynku, uzyskując wsparcie biznesowe, technologiczne i finansowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments