W najnowszym raporcie Raiffeisen Research określa MCI Capital jako „wiodącą firmę w Europie Środkowo-Wschodniej zajmującą się inwestycjami technologiczno-cyfrowymi”, wskazuje Ewa Ogryczak, wiceprezes MCI Capital.

 Analitycy Raiffeisena podkreślają, że MCI ma wieloletnie doświadczenie w tej branży, co znajduje odzwierciedlenie „w imponującym wskaźniku CoC (cash on cash – zwrot zainwestowanej gotówki), który wynosi 2,6 x oraz zrealizowanej wewnętrznej stopie zwrotu (IRR) w wysokości 28 proc. od 2012 r.”.

W raporcie czytamy, że wartość pojedynczej inwestycji MCI wynosi zwykle od 25 do 100 mln EUR, a MCI pełni rolę inwestora wiodącego lub uczestniczy w konsorcjach z innymi firmami private equity i dąży do realizacji od 2 do 3 inwestycji rocznie. Docelowe KPI dla inwestycji to wartość przedsiębiorstwa na poziomie 50-250 mln euro, dodatnia EBITDA w wysokości około 3-30 mln euro i organiczna stopa wzrostu na poziomie ok. 20-50 proc. rocznie.

Raiffeisen Research zauważa, że jedną z najważniejszych cech MCI jest koncepcja kompleksowego wsparcia dla menedżerów spółek portfelowych (MCI działa tu jako partner w oparciu o swój wewnętrzny branżowy know-how i wiedzę specjalistyczną w zakresie doskonalenia i reorganizacji procesów), a także dostęp do sieci ekspertów cyfrowych.

Oprócz historycznego ukierunkowania swoich inwestycji na e-commerce, fintech, SaaS i infrastrukturę cyfrową, Grupa MCI aktywnie rozwija również sektory Climate-Tech/Deeptech i rozrywki cyfrowej, gdzie chce być aktywnym inwestorem w tych szybko rozwijających się gałęziach przemysłu. Raiffeisen Research pisze, że MCI jest gotowe zainwestować do 20 proc. dostępnych środków właśnie w Climate-Tech.

W raporcie możemy także przeczytać o perspektywach dla rynku inwestycji w branży cyfrowej. Analitycy piszą, że chociaż wyceny spółek z branży e-commerce i technologii znacznie spadły w 2022 r. ze względu na połączenie słabszych warunków makroekonomicznych, rosnących stóp procentowych i napięć geopolitycznych, to spółki, które prowadzą solidną działalność biznesową oferują potencjał wzrostu, gdy tylko sytuacja makroekonomiczna i sytuacja na rynku kapitałowym ustabilizuje się. Daje to specjalistom private equity możliwość dokonywania nowych inwestycji po atrakcyjnych cenach z myślą o osiągnięciu wysokich wyników w nadchodzących latach – podsumowuje Raiffeisen.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments