Nowe technologie umożliwiają właścicielom firm redukcję kosztów operacyjnych nawet o 5%. Inwestując w innowacyjne rozwiązania z obszaru automatyzacji, sztucznej inteligencji i zarządzania transportem, firmy odnotowują poprawę efektywności operacyjnej o 15% w kwestii wzrostu produktywności czy skrócenia procesu pakowania nawet o 450 godzin rocznie.

Eksperci LeverX, wieloletniego dostawcy technologii SAP, wskazują, jak konkretne rozwiązania mogą wpływać na optymalizacje kosztów związanych z prowadzeniem działalności.

Sztuczna Inteligencja w magazynach

Wraz z powszechnym uznaniem rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, technologie takie jak, robotyzacja, automatyzacja oraz natywna integracja z terminalami, stają się kluczowymi elementami transformacji operacyjnej przedsiębiorstw. Według szacunków, te innowacyjne rozwiązania mają potencjał obniżenia kosztów operacyjnych magazynu nawet o 3-5%, rzucając nowe światło na efektywność i oszczędności w obszarze zarządzania nim.
W dobie intensywnego rozwoju technologii AI i dużego popytu na inwestycje magazynowe, przedsiębiorstwa zyskują nowe metody modernizacji.

Eksperci LeverX szacują, że zastosowanie technologii SAP EWM (Extended Warehouse Management) przekłada się na 6% wzrost skomplementowanych zleceń, 15% wzrost produktywności w przestrzeni magazynowej oraz aż 40% wzrost płynności procesu pobierania i pakowania. Funkcja SAP EWM, poprzez budowanie jednostek wysyłkowych umożliwia efektywne planowanie pakowania poprzez pobieranie danego towaru i spakowanie go w jednym procesie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu algorytmu, który bierze pod uwagę przede wszystkim dane towaru (takie jak wymiary czy objętość), dane podstawowe (czyli miejsce dostawy, dane przewoźnika) oraz dane magazynowe (miejsce pobrań).

Reorganizacja magazynów za pomocą funkcjonalności Slotting, wspieranej przez sztuczną inteligencję, pozwala skrócić czas komplementowania zamówień nawet o 450 godzin rocznie, co może przełożyć się na oszczędności rzędu 1 miliona euro rocznie. Ponadto, technologie takie jak robotyzacja i automatyzacja magazynów, wraz z natywną integracją z terminalami, generują 3-5% redukcji kosztów. – skomentował Miłosz Korylak, SAP EWM Consultant LeverX Polska.

Zdaniem ekspertów LeverX, funkcjonalności te mogą wpływać także na zarządzanie czasem pracy. Rozwiązanie SAP EWM umożliwia generowanie dużej ilości raportów, pozwala na śledzenie, mierzenie i planowanie efektywności w magazynie, co przekłada się na zwiększenie efektywności przy jednoczesnej redukcji kosztów pracy o 10%.

Rewolucja w logistyce transportowej

W obszarze zarządzania transportem, eksperci LeverX zwracają uwagę na system SAP TM (Transportation Management), którego wdrożenie umożliwia kompleksową automatyzację procesów, co prowadzi do zwiększenia produktywności łańcucha dostaw.

Firmy korzystające z rozwiązań SAP TM, notują imponujące wyniki, takie jak 7,7% oszczędności związanych z transportem, 16% spadek kosztów spedycji zewnętrznej oraz redukcję czasu postoju naczep o 77%. Osiągane korzyści obejmują także 13% redukcję błędów rozliczeniowych, co skutkuje bardziej precyzyjnym kosztorysowaniem. Dodatkowo system ten zapewnia przejrzysty cykl transportowy opierający się na danych pobieranych w czasie rzeczywistym oraz pomoc serwisową. Wszystko to przekłada się na przyspieszenie podejmowania decyzji biznesowych i optymalizację przepływów pieniężnych. – dodał Miłosz Korylak.

Efektywność operacyjna

W obliczu nieustannych zmian projektowych, braku personelu, złożoności produktów i wzrostu usterek, przedsiębiorstwa coraz częściej zwracają się ku nowoczesnym narzędziom, takim jak SAP PLM (Product Lifecycle Management), które nie tylko pozwalają stawić czoła bieżącym wyzwaniom, ale także sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi produktów. Rozwiązanie oferuje szereg funkcji takich jak: zarządzanie portfelem projektowym i eksploatacją produktów korporacyjnych, czy kosztorysowanie.

Na amerykańskim rynku zarządzania cyklem życia produktów zarejestrowano wzrost o 8,6%, co wynika z rosnącego nacisku firm na kreowanie inteligentnych produktów i fabryk, a także przenoszenia procesów zarządzania produktem do chmury. Tendencja ta nie tylko zwiększa efektywność operacyjną przedsiębiorstw, ale również przyczynia się do wzmocnienia ochrony infrastruktury IT w kontekście szybko zmieniającego się środowiska biznesowego.

Wprowadzając nowoczesne rozwiązania, firmy nie tylko redukują koszty, ale także umacniają swoją pozycję na zmieniającym się rynku. Umiejętność dostosowywania się do tych zmian jest dziś koniecznością, dlatego implementacja nowoczesnych rozwiązań staje się kluczowym czynnikiem dla dalszego rozwoju firm. Jako partner SAP o wieloletnim doświadczeniu, nie tylko oferujemy przedsiębiorstwom możliwość rewolucyjnej transformacji poprzez usprawnienie operacji, ale także kierujemy uwagę firm na konkretne usprawnienia, starając się dostarczać rzetelne informacje o realnych korzyściach, jakie mogą dzięki nim osiągnąć. – powiedział Dzmitry Jabłoński dyrektor zarządzający polskim oddziałem LeverX.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments