mBank udzielił spółce AT Energia z grupy Flyspot kredytów o łącznej kwocie 6 858 500 zł na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 2 MW w Zajączkowie. To kolejna transakcja, w ramach której realizowana jest strategia zielonej transformacji gospodarki.

Pod marką Flyspot działają aktualnie trzy tunele aerodynamiczne (w Warszawie, we Wrocławiu i w Katowicach), a na koniec tego roku planowane jest oddanie do użytku czwartego, zlokalizowanego w Gdańsku. Oprócz tego od 2020 roku funkcjonuje także Deepspot, który oferuje klientom możliwość nurkowania ze sprzętem (Scuba Diving) albo na zatrzymanym oddechu (Freediving). Grupa oferuje także usługi symulatora lotów Boeing 737 w Warszawie.

Tunel aerodynamiczny działa za pomocą potężnych wentylatorów, które generują wiatr o prędkości do 300 km/godz. Taka moc wiąże się z dużym poborem prądu, stąd decyzja firmy, by poszukać alternatywnego źródła energii elektrycznej. Inwestycja w fotowoltaikę doskonale wpisuje się w realizację strategii mBanku, której filarem jest finansowanie zielonej gospodarki, a w szczególności budowa odnawialnych źródeł energii.

Można powiedzieć, że zawodowo zajmujemy się realizacją ludzkich marzeń. W tunelach Flyspot oraz w basenie Deepspot nasi klienci mogą przeżyć coś wyjątkowego i unikatowego w skali Polski, a nawet Europy. Nasz basen mierzący 45 metrów głębokości, jest najgłębszym na kontynencie, a technologia zastosowana w naszych tunelach należy do ścisłej światowej czołówki. Loty w tunelu aerodynamicznym, które odwzorowują uczucia związane ze skokiem spadochronowym, to forma niezapomnianej rozrywki dla początkujących, z drugiej strony oferujemy też możliwość regularnego kształcenia dla profesjonalistów, które jest wielokrotnie bardziej efektywne niż tradycyjne skoki z samolotów. W związku z tym, że silniki, które generują wiatr w naszych tunelach są zasilane prądem, energia elektryczna jest dla nas bardzo istotnym kosztem, stąd też decyzja o realizacji inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną w ramach naszej grupy kapitałowej. Oczekujemy, że farma w szczycie pokryje większość naszego zapotrzebowania na prąd i znacząco obniży nasze rachunki. – wyjaśnia Michał Braszczyński, pomysłodawca, współzałożyciel oraz prezes grupy zarządzającej Flyspot, oraz Deepspot.

mBank wspiera transformację energetyczną gospodarki. W 2022 roku przeznaczył na finansowanie nowych instalacji OZE (dużych farm wiatrowych i fotowoltaicznych) prawie 636,5 mln zł. Ponadto podpisał nowe umowy na emisje zielonych i zrównoważonych obligacji, a także przeprowadził cztery emisje zielonych obligacji na łączną kwotę 275 mln zł. Klientom MŚP mBank oferuje leasing fotowoltaiki oraz leasing na samochody elektryczne z dopłatami z programu „Mój elektryk”. Wprowadził też ekokredyt zabezpieczony i ekopożyczkę dla firm.

Zgodnie ze strategią mBanku do 2025 roku chcemy zapewnić 5 mld złotych finansowania zielonym branżom, takim jak OZE, elektromobilność i recykling. Finansowanie budowy farmy fotowoltaicznej, która zasili tunele aerodynamiczne Flyspot jest kolejnym krokiem w tę stronę, a zarazem inwestycją w zrównoważoną, zieloną przyszłość – mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments