Norweska firma Otovo pozyskała 40 milionów euro poprzez prywatną emisję akcji do wybranych inwestorów. Pozyskany kapitał pozwoli Otovo umocnić pozycję firmy jako numer jeden na europejskim rynku solarnym.

Rundę prowadzili obecni inwestorzy Å Energy, Axel Johnson Group i Nysnø (Norweski Fundusz Inwestycyjny Klimatu Rządowego). Å Energy uzyskała udziały na poziomie nieco ponad 31 procent i stała się największym akcjonariuszem w firmie.

Pozyskanie kapitału pozwala Otovo aktywnie wykorzystywać możliwości, jakie daje rynek energetyczny, gdzie koszt nowych instalacji fotowoltaicznych jest na historycznie niskim poziomie, ceny tradycyjnej energii rosną, a konsumenci szukają sposobów na zmniejszenie swoich wydatków. – powiedział Andreas Thorsheim, dyrektor generalny Otovo.

Paulina Ackermann, dyrektora generalna polskiego oddziału Otovo

Działalność firmy w Polsce dwukrotnie zaowocowały osiągnięciem dodatniego wskaźnika EBITDA w 2023. Pozyskane finansowanie w wysokości 40 milionów euro umożliwi dalszy rozwój i ekspansję, a także pozwoli na zwiększenie naszych działań marketingowych. Skupimy się również na optymalizacji kosztów, aby wesprzeć osiągnięcie dodatniej EBITDA przez całą firmę. – skomentowała Paulina Ackermann, dyrektora generalna polskiego oddziału Otovo.

Środki netto z prywatnej emisji zostaną wykorzystane na wzmocnienie pozycji firmy w Europie i na ogólne cele operacyjne, aby zapewnić dochodowość. Firma planuje osiągnąć zwiększenie sprzedaży, optymalizację kosztów operacyjnych i monetyzację aktywów abonamentowych firmy.

Otovo pozyskało 100 milionów euro w formie długu i 60 milionów euro kapitału własnego w dwóch emisjach w 2023 roku.

Otovo to najprostszy sposób na zakup fotowoltaiki na dachu lub na gruncie i magazynu energii dla domu. Firma zrzesza sieć setek lokalnych, wysokiej jakości i dokładnie sprawdzonych instalatorów energetycznych. Wykorzystuje autorską technologię do analizy potencjału każdego domu i precyzyjnie doradza w zakresie montażu fotowoltaiki, aby w kilka sekund przedstawić klientom ofertę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments