Trzy interaktywne pokoje zagadek, mini-laboratorium oraz mega escape room w otwartej formule – to propozycje bielskiej galerii i Uniwersytetem Bielsko-Bialskim w ramach Science Point LAB na 2024 rok. Gemini Park Bielsko-Biała wraz z UBB pozyskały aż 305 tysięcy złotych z grantu Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację trzeciej już edycji wyjątkowego mini-centrum nauki w obiekcie handlowym. W poprzedniej edycji edu-przestrzeń odwiedziło ponad 35 tysięcy osób, a cały projekt Science Point 2.0. został również dostrzeżony przez gremia branżowe, zdobywając nominację do tegorocznej nagrody PRCH Awards w kategorii DZIAŁANIA I STRATEGIA CSR ROKU.

Dzięki współpracy z Uniwersytetem Bielsko-Bialskim oraz Urzędem Miasta, Gemini Park Bielsko-Biała po raz kolejny zaprosi mieszkańców Podbeskidzia i okolic do świata edu-zabawy, kreatywności i eksperymentowania. Science Point LAB to unikalne w skali kraju przedsięwzięcie, którego wyjątkowa oferta promująca naukę poprzez zabawę powiększa się z każdą edycją, gromadząc wszystkie pokolenia głodnych wiedzy odkrywców.

Jesteśmy przekonani, że w kolejnej odsłonie Science Point LAB każdy znajdzie coś dla siebie – atrakcje zostaną skonstruowane tak, aby zawierały różne poziomy trudności dla osób w każdym wieku. Projekt jest aktualnie w fazie przygotowania. W 2024 roku na terenie galerii powstaną m.in. trzy pokoje zagadek, które przybliżą uczestnikom wiedzę z obszaru biologii, chemii, fizyki, a także nowych technologii. Uczestnik doświadczy m.in. symulacji wypadku, podczas której będzie musiał uratować poszkodowanego, wykorzystując przy tym wiedzę na temat pierwszej pomocy czy też znajomość anatomii człowieka. Dla najmłodszych dostępne będzie mini-laboratorium, w którym co godzinę, przez 45 minut animatorzy będą jednocześnie prezentować cztery różne doświadczenia, przybliżając w ten sposób pracę naukowca. W ramach Science Point LAB udostępniony zostanie również pionierski escape room w formule otwartej – bez względu na liczbę uczestników, każdy indywidualnie rozwiązując zagadki na poszczególnych stanowiskach, zdobędzie kody, niezbędne do finalnego rozwikłania naukowej łamigłówki. – podkreśla Marcin Ochmański, Dyrektor ds. Marketingu i PR Gemini Park Bielsko-Biała.

Organizatorzy mają w planach także wystawę stałą oraz specjalną strefę dla maluchów z prostymi zabawkami rozwijającymi kreatywność. Przyszłoroczna odsłona Science Point LAB potrwa 8 tygodni. Na tle wcześniejszych edycji zdecydowanie wyróżni się aż czterema naukowymi, otwartymi wydarzeniami, które poprowadzą goście specjalni – animatorzy i popularyzatorzy nauki z wiodących polskich centrów edu-zabawy, takich jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu oraz Experyment w Gdyni. Animatorzy z centrów nauki przybędą do Gemini Park Bielsko-Biała z autorskimi pokazami, eksperymentami, a także infrastrukturą. W tych bezpłatnych, kilkudniowych wydarzeniach coś dla siebie znajdą dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy.

Razem z Gemini Park Bielsko-Biała kolejny rok stawiamy na pionierskie działania ukierunkowane na popularyzację nauki poprzez zabawę. W tegorocznej edycji Science Point LAB postanowiliśmy zaskoczyć mieszkańców Podbeskidzia i zorganizować projekt na taką skalę, jakiej w województwie śląskim, a nawet Polsce jeszcze nie było. We współpracy z dobrze znanymi i uwielbianymi – zarówno przez małych, jak i dużych miłośników wiedzy – centrami nauki przygotujemy dodatkowo cztery eventy, które dostarczą jeszcze więcej edu-zabawy. – podkreśla Małgorzata Zarębska, Project Manager z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Science Point od 2022 r. z powodzeniem wypełnia lukę w ofercie popularnonaukowej dostępnej dla mieszkańców województwa śląskiego. Pierwsza edycja projektu była pilotażem autorskiego rozwiązania Gemini Park, po sukcesie której centrum zdecydowało się wdrożyć ideę edu-zabawy jako stały element długofalowej strategii CSR dla całego regionu, tym sam wyraźnie odróżniając Science Point od jednorazowych wydarzeń w obiektach retail. Projekt powstał w ramach interdyscyplinarnego partnerstwa pomiędzy Gemini Park, Uniwersytetem Bielsko-Bialskim oraz UM Bielska-Białej. Współpraca pozwoliła na pozyskanie łącznie aż 522.000 zł środków z grantu Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację projektu w latach 2022-2023. Pomysł mini-centrum rok rocznie budzi zainteresowanie odwiedzających, a organizatorzy pozytywnie zaskakują nowymi pomysłami na promocję edukacji i odkryć naukowych w kolejnych latach.

Tylko w 2022 roku przestrzenie edukacyjne w Gemini Park Bielsko-Biała odwiedziło aż 35 tysięcy osób. Druga edycja projektu oferowała pięciokrotnie większą powierzchnię edu-zabawy i aż 3 unikatowe wystawy pod wspólną nazwą „Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć”. Ekspozycji towarzyszyło ponad 100 bezpłatnych warsztatów i zajęć dydaktycznych. Science Point 2.0. został również doceniony przez gremia branżowe i zdobył nominację do prestiżowej nagrody PRCH Awards w kategorii DZIAŁANIA I STRATEGIA CSR ROKU. Zaplanowana na 2024 rok trzecia odsłona inicjatywy Science Point LAB już otrzymała dofinansowanie ministerialne. Partnerzy dysponują środkami w wysokości 305.470 zł.

Projekt Science Point na stałe już wpisał się w strategię CSR Gemini Park Bielsko-Biała oraz naukowo-kulturalny krajobraz Podbeskidzia. Ta wyjątkowa na skalę kraju inicjatywa gromadzi co roku pasjonatów nauki w każdym wieku, dowodząc, że edukacja wcale nie musi być nudna, a w każdym z nas drzemie ciekawy świata odkrywca. To również znakomity przykład współpracy między uczelnią, samorządem i podmiotem komercyjnym oraz wdrożenia innowacyjnego rozwiązania w centrum handlowym, który odpowiada na potrzeby całego regionu. – podkreśla Anna Malcharek, dyrektor zarządzająca Gemini Holding.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments