7 listopada SpaceX CRS-29 wystartuje z misją zaopatrzeniową na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a w jej skład wchodzi specjalny VR – VIVE Focus 3. Zestaw do wirtualnej rzeczywistości będzie używany przez duńskiego astronautę ESA Andreasa Mogensena, dowódcę Ekspedycji 70 na ISS, który będzie wdrażał nowy program opieki zdrowia psychicznego astronautów, stworzony przez XRHealth i Nord-Space Aps. 

Platforma opieki zdrowotnej w dziedzinie obliczeń przestrzennych XRHealth ogłosiła, że po raz pierwszy w historii zestaw do wirtualnej rzeczywistości zostanie wysłany w kosmos, aby wspierać zdrowie psychiczne astronautów podczas ich następnej misji kosmicznej. XRHealth nawiązał współpracę z Nord-Space Aps i HTC VIVE, aby skonfigurować i dopasować zestaw VR VIVE Focus 3 w taki sposób, aby był przygotowany do działania w warunkach mikrograwitacji w kosmosie.

Duński astronauta Andreas Mogensen będzie pierwszym astronautą w kosmosie, który użyje zestawu VR HTC VIVE FOCUS 3 do opieki profilaktycznej podczas swojej 6-8-miesięcznej misji z NASA Crew-7. Powodem zastosowania gogli VR na stacji kosmicznej jest najnowszy program profilaktyki zdrowotnej, który ma na celu zadbać o kondycję psychiczną astronautów. Podczas misji astronauci żyją w izolacji, ciasnych pomieszczeniach i wysoce stresującym środowisku, co powoduje, że wszystkie dni misji są do siebie podobne. Ta monotonność może potencjalnie prowadzić min. do zaburzeń zdrowia psychicznego. Aby temu zaradzić, Nord-Space Aps stworzył inicjatywę wirtualnego wsparcia równowagi psychicznej, której celem jest zaspokojenie specyficznych potrzeb astronautów w zakresie utrzymania zdrowia psychicznego podczas pobytu na orbicie.

Astronauci są odizolowani podczas swoich misji przez miesiące, a nawet lata. Co więcej, są zamknięci w małych przestrzeniach z ograniczonym kontaktem do swoich przyjaciół i rodziny. Stworzenie wirtualnej platformy, która zaspokoi potrzeby astronautów w zakresie zdrowia psychicznego podczas izolacji, jest niezbędne do utrzymania zdrowego stylu życia. Nawiązaliśmy współpracę z firmami dostarczającymi najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, które można dostosować do warunków panujących na stacji kosmicznej, tak aby zapewnić naszym astronautom jak największe wsparcie.  mówi Per Lundahl Thomsen, dyrektor ds. technologii w Nord-Space Aps.

Terapia VR będzie prowadzona na zestawach do wirtualnej rzeczywistości HTC VIVE Focus 3 w trybie symulatora, który został specjalnie opracowany i dostosowany do pracy w środowisku mikrograwitacji. W przeszłości korzystanie z zestawu VR w środowisku stanu nieważkości stwarzało wiele wyzwań związanych ze śledzeniem i orientacją w przestrzeni, ponieważ drgania i dryfowanie powodowały chorobę lokomocyjną uniemożliwiając astronautom odczytywanie treści w zestawie VR. W środowisku stacji kosmicznej nie ma wektorów grawitacyjnych do wyrównania orientacji, co z natury powoduje swobodne dryfowanie.

Z tego powodu zestawy VR były wcześniej bezużyteczne i niestabilne. Poprzednie projekty z innymi goglami wirtualnej rzeczywistości powodowały utratę śledzenia już po kilku minutach użytkowania. Nord-Space Aps, HTC i XRHealth pracowały nad stworzeniem platformy VR, która działałaby w kosmosie, wykorzystując tryb symulatora i specjalistyczną metodologię śledzenia za pomocą kontrolerów.

To zaszczyt, że takie firmy jak: NASA, ESA, XRHealth i Nord-Space Aps wykorzystują technologię stworzoną przez HTC VIVE, aby sprostać niektórym z najbardziej złożonych wyzwań ludzkości w eksploracji kosmosu: izolacji i zdrowiu psychicznemu. To świadectwo naszej kultury innowacji, że VIVE Focus 3 został wybrany spośród wielu zestawów VR, aby towarzyszyć załodze NASA Crew-7 podczas ich wielomiesięcznej misji na ISS. Nasz zespół stawił czoła wyjątkowym wyzwaniom, aby skonfigurować zestaw do użytku w warunkach mikrograwitacji i ostatecznie pokonał kolejne granice, które do tej pory były nieosiągalne w VR. Astronauci będą mogli czerpać takie same korzyści dla zdrowia psychicznego z tej technologii, jak my na Ziemi. To przełomowy moment.  powiedziała Cher Wang, przewodnicząca i współzałożycielka HTC.

XRHealth wykorzystywał do tej pory technologie obliczeń przestrzennych w celu poprawy zdrowia ludzi na całym świecie, a teraz już nawet w kosmosie. Jesteśmy podekscytowani i dumni, że możemy wykorzystać pierwszy raz zestaw VR podczas misji kosmicznej, aby zmniejszyć presję i stres, dzięki czemu astronauci będą mogli utrzymać najwyższą wydajność podczas wykonywania kluczowych misji kosmicznych. mówi Eran Orr, dyrektor generalny XRHealth.

Praca HTC VIVE nad tym projektem jest świadectwem siły innowacji, determinacji, współpracy z partnerami i wiary w to, że technologia może kształtować lepszą przyszłość.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments