Wśród dostępnych funkcji są m.in. nowe narzędzie Mastering Assistant, opcja nagrywania w jakości 32‑bitowej, Sample Alchemy i Beat Breaker na Macu, a także tryb Recorder w narzędziu Quick Sampler na iPadzie.

Firma Apple zaktualizowała dziś aplikację Logic Pro i wprowadziła w niej nowe funkcje dostępne na Macu i iPadzie. Nowa funkcja Mastering Assistant zapewnia artystom profesjonalny zestaw narzędzi do tworzenia muzyki, za pomocą których mogą szybciej niż dotąd produkować gotowe do publikacji miksy. W Logic Pro dla Maca pojawiło się rozwiązanie Sample Alchemy, które pozwala niesamowicie modyfikować sample, dostępna jest także wtyczka Beat Breaker umożliwiająca radykalne przekształcanie i przestawianie dźwięków.

Aplikacja Logic Pro dla iPada zyskała jeszcze więcej potężnych funkcji, w tym tryb Recorder w narzędziu Quick Sampler, który pozwala na szybkie wychwycenie „znalezionych dźwięków” za pomocą mikrofonu wbudowanego w iPada i błyskawiczne tworzenie niestandardowych instrumentów muzycznych. Producenci i twórcy bitów, którzy mają własne kolekcje sampli, mogą szybko kompilować ich zestawy lub generować oryginalne instrumenty przy użyciu narzędzi ułatwiających wielozadaniowość, takich jak Split View czy Stage Manager. Oprócz tego użytkownicy mogą płynnie łączyć pracę na Macu i iPadzie dzięki opcji dwukierunkowego transferu, co pozwala tworzyć muzykę zarówno w studiu, jak i w trasie.

Nowe funkcje na Macu i iPadzie

Mastering Assistant pozwala szybko i łatwo nadać utworowi profesjonalny kształt, żeby uzyskać gotowy do wydania miks. Mastering Assistant może natychmiast przeanalizować dźwięk gotowego miksu i wprowadzić fachowe korekty, dostosowując takie elementy jak dynamika, balans częstotliwości, barwa i głośność. Rozwiązanie Mastering Assistant można wykorzystać też jako punkt wyjściowy i zrobić za jego pomocą wstępną obróbkę, a następnie dostroić każdy parametr przy użyciu intuicyjnych narzędzi. W ten sposób można tworzyć miksy, które brzmią rewelacyjne i w aucie, i na parkiecie.

Aplikacja Logic Pro zintegrowana ze zgodnym interfejsem dźwiękowym pozwala teraz rejestrować dźwięk w 32-bitowej jakości zmiennoprzecinkowej. Dzięki temu artyści mogą zminimalizować cyfrowe przesterowania, do których dochodzi, gdy nagrywa się bardziej dynamiczne instrumenty lub żywiołowy występ. Materiał nagrany w 32-bitowej jakości zmiennoprzecinkowej nawet przy niskim poziomie zapisu można łatwo wzmocnić bez podgłaśniania szumu tła, co zapewnia studyjną jakość i swobodę w postprodukcji.

Nowości w Logic Pro dla Maca

W aplikacji Logic Pro dla Maca wprowadzono narzędzia Sample Alchemy i Beat Breaker, które w tym roku zadebiutowały już w Logic Pro dla iPada. Sample Alchemy pozwala wykorzystać rozmaite techniki, na przykład syntezę granularną, addytywną lub spektralną, i zmienić pojedynczy sampel dźwiękowy w cyfrowy instrument muzyczny. Dzięki temu artyści mogą tworzyć różnorodne i niepowtarzalne podkłady dźwiękowe, pady, efekty i rytmy – możliwości ogranicza tylko wyobraźnia.

Beat Breaker to natomiast wtyczka z różnymi efektami, która pozwala w czasie rzeczywistym radykalnie przekształcać i przestawiać dźwięki, szatkować ścieżki, zmieniać aranżacje i imitować skreczowanie. Zmieniając tempo, kierunek, głośność i liczbę powtórzeń każdego fragmentu, muzycy mogą z łatwością tworzyć misterne kompozycje i błyskawicznie je zmieniać.

W menu Tools w sekcji Tracks, a także w edytorach czasowych pojawiły się narzędzia Slip i Rotate, które umożliwiają przenoszenie treści w ramach regionów audio i instrumentów programowych bez przesuwania granic tych regionów.

Wraz z dzisiejszą aktualizacją w Logic Pro dla Maca udostępniono dwa nowe pakiety dźwięków: Hybrid Textures to kolekcja 70 paczek i ponad 80 pętli Apple nagranych z wykorzystaniem Sample Alchemy, a pakiet Vox Melodics zawiera różnorodny katalog ponad 475 fraz lirycznych, charakterystycznych melodii, warstwowych elementów harmonicznych, efektów specjalnych i sampli typu one-shot. Użytkownicy mogą pobrać każdy z bezpłatnych pakietów dźwięków w aplikacji za pośrednictwem Sound Library.

Nowości w Logic Pro dla iPada

Wtyczka Quick Sampler pozwala błyskawicznie tworzyć instrumenty samplujące z niemal każdego dźwięku. W nowym trybie Recorder instrumenty i zestawy perkusyjne można generować z dźwięków nagrywanych bezpośrednio przez wbudowany mikrofon lub podłączony rejestrator audio. W efekcie instrumenty można tworzyć praktycznie wszędzie.

Użytkownicy mogą teraz swobodnie przełączać się między Logic Pro a innymi aplikacjami, takimi jak Dyktafon lub Pliki, przy użyciu widoku Split View i funkcji Stage Manager. W widoku Split View użytkownik może otworzyć na podzielonym ekranie dwie aplikacje – lub dwa okna tej samej aplikacji – i modyfikować ich wielkość. Stage Manager pozwala natomiast m.in. zmieniać wielkość okien, wyświetlać kilka nakładających się okien naraz i przełączać aplikacje stuknięciem.

Użytkownicy mogą szybko wyszukać idealny dźwięk w przeglądarce – wystarczy przeciągać pliki palcem w górę lub dół, żeby otrzymać odsłuch wielu sampli, pętli lub instrumentów. Ponadto użytkownicy mogą wybierać własne sample z aplikacji Pliki i przeciągać je do Logic Pro, żeby z łatwością tworzyć zestawy perkusyjne lub dodawać do projektów pliki stem.

Popularne lekcje wbudowane w Logic Pro rozszerzono o dodatkowe treści poświęcone wielu różnym tematom, w tym obsłudze narzędzi Mastering Assistant, Sample Alchemy i Beat Breaker, tworzeniu bitów, automatyzacji, pakietom dźwięków i interfejsom Play Surface. Pakiety dźwięków Hybrid Textures są dostępne także w Logic Pro dla iPada, więc i na tym urządzeniu artyści mają nowy materiał, żeby zgłębiać potencjał instrumentu Sample Alchemy.

Ceny i dostępność

Aplikacja Logic Pro 10.8 jest dostępna od dziś jako bezpłatna aktualizacja dla dotychczasowych użytkowników. Nowi użytkownicy mogą ją zakupić w cenie 999,99 zł w Mac App Store. Do pobrania jest też bezpłatna wersja próbna aplikacji Logic Pro. Logic Pro dla Maca wymaga systemu macOS Ventura 13.5 lub nowszego.

Aplikacja Logic Pro 1.1 dla iPada jest dostępna od dziś jako bezpłatna aktualizacja dla dotychczasowych użytkowników, a także w App Store w cenie 24,99 zł miesięcznie lub 249 zł rocznie z miesięczną wersją próbną dla nowych użytkowników. Logic Pro dla iPada wymaga systemu iPadOS 17 lub nowszego i iPada z czipem Apple A12 Bionic lub nowszym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments