Polscy naukowcy od AI, m.in. Urszula Sankowska i Piotr Wygocki z MIM Solutions doradzą Komisji Europejskiej, jak wydać 300 mld euro z unijnego funduszu Global Gateway na rzecz zrównoważonego rozwoju w innych krajach świata. MIM Solutions – polska spółka tworząca rozwiązania medyczne oparte na sztucznej inteligencji, w tym aplikacje do walki z niepłodnością – będzie oficjalnym doradcą Komisji Europejskiej. To jedyny start-up w grupie doradczej i jedyna polska spółka doradzająca w obszarze zdrowie.

MIM Solutions sp. z o.o. będzie przedstawicielem Polski w Global Gateway Business Advisory Group (Grupa Doradcza ds. Biznesu). Spółka z Warszawy znalazła się w prestiżowym gronie doradców Komisji wraz z takimi gigantami jak Siemens, Orange, Nokia czy Veolia. Global Gateway to program Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju. W jego ramach Komisja wspiera zrównoważone inwestycje unijnych przedsiębiorstw w innych krajach świata.

Ich zadaniem jest wyrównywanie szans regionów położonych poza Unią, także w kontekście niedawnej pandemii Covid-19 i rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ramach Global Gateway dofinansowano m.in. takie inwestycje jak elektryfikacja terenów wiejskich na Madagaskarze, budowa światłowodów w Algierii czy podmorskiego kabla energetycznego łączącego Tunezję z Włochami. Zasługą Global Gateway jest również rozwój programu zielonych certyfikatów węglowych, skierowanego do rolniczej, głównie rdzennej ludności Kolumbii. Celem nowej strategii jest wzmocnienie inteligentnych, czystych i bezpiecznych działań w sektorze cyfrowym, energetycznym i transportowym oraz wsparcie systemów opieki zdrowotnej, edukacji i badań na całym świecie.

Jak podkreśla Piotr Wygocki współzałożyciel MIM Solutions, najważniejsza zmiana dotyczy teraz poziomu finansowania. 300 mld euro w tej edycji programu to dziesięć razy więcej niż poprzednio. Wygocki dodaje, że członkowie Global Gateway Business Advisory Group nie doradzają w wyborze poszczególnych przedsięwzięć, ale pomagają Komisji stworzyć strategię programu i wyznaczyć kluczowe cele i sektory, które będą wspierane. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli podzielić się swoją wiedzą i wspierać Komisję Europejską we wdrożeniu strategii Global Gateway. Naszą specjalizacją jest Sztuczna Inteligencja (AI), która pełni kluczową rolę w demokratyzacji dostępu do wysoko wyspecjalizowanych usług na całym świecie.

Lista nowych członków Grupy Doradczej została ogłoszona 18 września podczas Szczytu ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) w Nowym Jorku przez unijną komisarz ds. partnerstw międzynarodowych, Juttę Urpilainen. Znalazło się na niej 60 członków i 10 obserwatorów – przedstawicieli europejskich firm i stowarzyszeń biznesowych.

Komisja prowadziła otwarty nabór do tej grupy na kolejną, trzyletnią kadencję, warunkiem było posiadanie przez firmę siedziby na terenie UE. Warszawska spółka, zarządzana przez Urszulę Sankowską oraz Piotra Wygockiego, zgłosiła się i została wybrana, przede wszystkim ze względu na swoje kompetencje w zakresie AI. Pierwsze regularne spotkanie Grupy Doradczej odbyło się 27 września 2023 roku.

Nasza spółka wdraża na globalnych rynkach rozwiązania medyczne oparte na sztucznej inteligencji. Z tego względu dobrze rozumiemy potrzeby naszych partnerów poza UE oraz konieczność współpracy z nimi. To szansa dla nas na wsparcie globalnych działań Komisji związanych z opieką zdrowotną oraz tak trudnym tematem jak leczenie niepłodności. – mówi Urszula Sankowska, prezes współzarządzająca MIM Solutions.

Grupa Doradcza będzie również odgrywać kluczową rolę podczas Globalnego Forum Gateway, które odbędzie się w Brukseli pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen 25-26 października 2023 roku.

Global Gateway to wkład UE w zmniejszenie luki inwestycyjnej na całym świecie. Oferuje zrównoważone inwestycje w dobrobyt i bezpieczeństwo naszych partnerów oraz Europy. Aby dalej rozwijać flagowe projekty Global Gateway, potrzebujemy zarówno środków publicznych, jak i prywatnych. Grupa Doradcza pomoże nam pracować bliżej siebie i szybciej realizować zielone i cyfrowe przemiany, napędzając gospodarkę naszych partnerów i UE. – podsumowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments