mDowód może mieć wpływ na weryfikację tożsamości

Paweł Jaskulski, Digital Gateways

Paweł Jaskulski, Dyrektor Zarządzający, Departament Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa, Digital Gateways w rozmowie na temat korzystania z cyfrowych rozwiązań dla obywateli jak mDowód.

Co sprawia, że używanie mDowodu jest bezpieczne?

Używanie mDowodu, czyli mobilnej wersji dokumentu tożsamości, w codziennych sprawach, np. na poczcie czy w urzędzie, może być nie tylko wygodne, ale i bezpieczne.

Aplikacja mObywatel2.0 wykorzystuje zaawansowane metody szyfrowania danych oraz certyfikaty bezpieczeństwa. To zapewnia, że informacje zawarte w mDowodzie są zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem lub manipulacją.

Dodatkowo smartfony często są wyposażone w zabezpieczenia związane z biometrią, np. skaner linii papilarnych czy czytnik twarzy albo mają także kody dostępu. To także zabezpiecza mDowód przed dostępem niepowołanych osób.

Wprowadzenie takiej dwuetapowej weryfikacji tożsamości – w użyciem biometrii czy PIN-u – powoduje, że dostęp do mDowodu wymaga potwierdzenia nie tylko fizycznej obecności urządzenia, ale także unikalnego czynnika: wspomnianego kodu lub odcisku palca.

Telefon z aplikacją mObywatel2.0 posiada więc zazwyczaj większe zabezpieczenie niż tradycyjny portfel, w którym trzymamy plastikowy dowód osobisty. Używanie mDowodu eliminuje więc ryzyko kradzieży tradycyjnego dokumentu tożsamości, co może prowadzić do potencjalnej utraty wrażliwych informacji.

Jednak, mimo tych środków bezpieczeństwa, nadal istnieją pewne ryzyka, takie jak utrata lub kradzież urządzenia. Dlatego ważne jest, aby dbać o zabezpieczenia urządzenia przechowującego mDowód. W sytuacji, gdy telefon jednak zostanie zgubiony lub skradziony, można szybko zabezpieczyć swoje dane, aktywując mObywatela2.0 na innym urządzeniu. To umożliwi kontrolowanie dostępu do swoich dokumentów i informacji na nowym telefonie. Można też skontaktować się z infolinią pod numerem +42 253 54 74 i zablokować aplikację mObywatel2.0. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać, że szybka reakcja jest kluczowa, aby uniknąć nieautoryzowanego dostępu do informacji.

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, korzystanie z mDowodu może więc być wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które umożliwia skuteczną weryfikację tożsamości. Za pomocą aplikacji mObywatel2.0 można łatwo zweryfikować dane innych osób oraz porównać te dane z informacjami dostarczonymi przez podmioty trzecie. To zwiększa kontrolę nad przekazywanymi danymi.

Gdzie trafiają informacje z mObywatela?

Użytkownik aplikacji mObywatela2.0, dokładnie wie, gdzie przekazuje swoje dane, ponieważ podczas tego procesu na smartfonie wyświetlane są informacje o podmiocie lub konkretnej osobie oraz cel przekazywania danych. Trzeba dokładnie zapoznać się z tym komunikatem. Następnie użytkownik musi wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych. Co ważne, są one widoczne na ekranie drugiej osoby tylko przez 3 minuty, po tym czasie zostają usunięte.

Jak można zabezpieczyć dowód przed atakami hakerów? Czy da się zabezpieczyć w 100%?

Bezpieczeństwo mDowodu oraz ochrona przed potencjalnymi atakami hakerów to ważne kwestie. Przede wszystkim aplikację mObywatel2.0 należy pobrać tylko ze sprawdzonych źródeł, takich jak oficjalne sklepy z aplikacjami, np. App Store, Google Play.

W przekazywaniu danych do weryfikacji musimy być bardzo ostrożni. Trzeba zachować czujność i upewnić się, że wiemy komu i dlaczego przekazujemy swoje dane. Na pewno nie wolno nikomu pozwolić na zrobienie zdjęcia telefonu z naszymi danymi mDowodu. Bardzo ważna jest też fizyczna ochrona swojego telefonu, aby nie pozostawiać go bez nadzoru w miejscach publicznych.

Dodatkowym zabezpieczeniem może być kod QR, stosowany przy zdalnej weryfikacji przez Digital Gateways, fintech stworzony w fabryce startupów The Heart. Oferuje on onboarding klientów indywidualnych i biznesowych wraz z podpisami elektronicznymi, ale teraz rozwiązania startupu wychodzą poza tradycyjną weryfikację tożsamości.

Digital Gateways stosuje więc unikalny kod QR, który skanują użytkownicy aplikacji mObywatel. Po zeskanowaniu tego kodu, Digital Gateways dostarcza do instytucji, np. banku czy telekomu wybrany pakiet danych o kliencie, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. To nie tylko ułatwia weryfikację, ale i dodatkowo też zabezpiecza cały proces.

Czy przez mDowód skończy się branie pożyczek „na dowód”?

mDowód może wpłynąć na pewne aspekty związane z braniem pożyczek „na dowód”, jednak niekoniecznie oznacza to całkowite wyeliminowanie tej praktyki. Wprowadzenie mDowodu może mieć wpływ na proces weryfikacji tożsamości podczas składania wniosków o pożyczki i inne usługi finansowe, w których przestrzeganie przepisów AML/CFT (przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu) odgrywa kluczową rolę, dokument mObywatel nabiera więc szczególnego znaczenia.

Wiedza na temat tego dokumentu oraz jego zastosowań może stanowić klucz do skutecznego wdrażania nowych przepisów i rozwiązań związanych z weryfikacją tożsamości. To z kolei przyczynia się do utrzymania zgodności i bezpieczeństwa operacji biznesowych, szczególnie w obszarze pierwszej linii obsługi klienta. mDowód może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka oszustw związanego z fałszowaniem lub przedstawianiem nieprawdziwych dokumentów tożsamości.

Z pewnością doprowadzi do transformacji procesów pożyczkowych, gdzie wymagane jest składanie dokumentów i weryfikacja tożsamości. Procesy mogą się stać bardziej efektywne dzięki użyciu mDowodu i technologii cyfrowych. Na rynku działają fintechy, które pomagają dodatkowo zabezpieczać procesy kredytowe i zapewniają pełny ślad dowodowy, gdzie będzie wykorzystywany mDowód.

Bardzo ważną cechą jest możliwość szybkiego zablokowania aplikacji mobilnej mObywatel2.0 czy też za jej pomocą zastrzeżenie online numeru PESEL w przypadku zagubienia urządzenia czy utraty zwykłego dowodu osobistego.

Jak dużo osób korzysta z mDowodu?

Dotychczas z aplikacji mObywatel korzystało 10 mln użytkowników, wydany już ponad 1 mln mDowodów. To o tyle ważne, że od 1 września dowód cyfrowy będzie równoważny z dowodem tradycyjnym wszystkich instytucjach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments