Według firmy analitycznej Gartner, wydatki na model Infrastructure as a Service (IaaS) wyniosą 150,25 mld USD do końca bieżącego roku. Oznacza to wzrost o 30 proc. w porównaniu r/r. Model ten staje się coraz popularniejszy i najprawdopodobniej jeszcze w tym roku nakłady finansowe na niego przewyższą wydatki względem pozostałych modeli usługowych IT – PaaS i SaaS.

Z Infrastructure as a Service korzysta 82 proc. ankietowanych przez Gartner szefów działów IT. 31 proc. respondentów w raporcie Polcom i Intel „Inwestycje w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” chce w bieżącym roku zwiększyć wydatki na kolokację lub infrastrukturę wykorzystywaną z zasobów zewnętrznego dostawcy, a zdecydowana większość planuje utrzymać wydatki na istniejącym poziomie.

Natomiast z raportu firmy Flexera „2022 State of the Cloud” wynika, że ponad połowa wydatków na IT w 2025 roku będzie dotyczyć rozwiązań chmurowych. W związku z coraz szerszym wykorzystaniem cloud computingu, zarządzanie wydatkami przeznaczonymi na ten cel staje się jednym z głównych priorytetów dla wszystkich organizacji – zarówno dużych korporacji, jak i przedsiębiorstw z sektora MŚP.

Firmy widzą w rozwiązaniach chmurowych szansę na wypracowanie przewag konkurencyjnych i jak wynika z naszego raportu, aż 60 proc. chce w tym roku zwiększyć wydatki w tej sferze. Co ciekawe, z analizy Flexera wynika, że 75 proc. liderów w branży IT buduje nowe rozwiązania od podstaw w chmurze. To pokazuje to, że cloud jest przyszłością i wpływa na rozwój biznesu. – mówi Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

Według wspomnianego raportu Flexera, w ubiegłym roku ponad połowa danych przetwarzanych i zbieranych przez firmy z sektora MŚP była przechowywana w chmurze. W tym roku odsetek ten wzrośnie do 63 proc.

Rynek MŚP charakteryzuje się większą elastycznością i otwartością na zmiany. Dla firm z tego sektora przeniesienie np. rozwiązań cyberbezpieczeństwa w chmurę to również realne oszczędności i wyższy poziom zabezpieczeń bez konieczności ponoszenia kosztownych inwestycji w rozwój własnej infrastruktury IT. – podsumowuje Mariusz Juranek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments