Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora gamingowego z okresu 29 maja-2 czerwca.

PCF Group: Po zakończeniu budowy księgi popytu PCF Group zdecydował, że złoży inwestorom oferty objęcia 3 343 037 akcji serii F, w tym ofertę objęcia 3 342 937 akcji serii F skierowaną do Krafton, Inc., z którym spółka wcześniej zawarła umowę inwestycyjną, podał PCF Group. Zarząd ustalił, że cena emisyjna akcji serii F wyniesie 40,2 zł za sztukę i będzie jednakowa dla Krafton, jak i pozostałych inwestorów, którzy obejmą akcje serii F. Łączna wartość emisji wyniesie tym samym około 134,4 mln zł.

CI Games: Po sesji 16 czerwca br. w skład indeksu mWIG40 wejdzie CI Games w miejsce spółki Polenergia, podał GPW Benchmark. W wyniku korekty portfele indeksów WIG20, WIG20TR, WIG30 oraz WIG30TR pozostaną bez zmian.

Forever Entertainment: Światowa premiery gry pt. „Front Mission 1st: Remake” na kolejnych platformach została ustalona na 30 czerwca 2023 r., podało Forever Entertainment. Od tego terminu gra będzie dostępna nie tylko na Nintendo Switch, ale również na PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, Steam, Epic Games Store i GOG. Cena gry została ustalona na 34,99 euro/USD.

Bloober Team: Cena „Layers of Fear” w wersji cyfrowej na platformy PlayStation 5, PC, Xbox Series X|S oraz komputery Apple Mac została ustalona na wyjściowym poziomie dla gry w wersji standardowej w wysokości 29,99 USD oraz dla gry w wersji deluxe w wysokości 34,99 USD, podał Bloober Team. Wcześniej w maju spółka informowała, że światowa premiera gry w wersji cyfrowej na platformy PlayStation 5, PC oraz Xbox Series X|S, a także na komputery Apple Mac została wyznaczona także na 15 czerwca.

Moonlit: Po rozmowach z przedstawicielami CD Projekt, uzyskał informację, że wypowiedzenie umowy licencyjnej złożone przez CD Projekt 28 lipca 2022 r. nie zostanie wycofane, podała spółka. Dodatkowo przedstawiciele CD Projekt sprecyzowali, że wypowiadając umowę mieli na celu żądanie wycofania ze sprzedaży jedynie dodatku do gry (DLC) zawierającego postacie oparte na licencji udzielonej umową oraz zestawów (tzw. bundle) złożonych z DLC i innych produktów, a nie podstawowej wersji gry „Model Builder”. Moonlit zapewnił, że zaległe opłaty licencyjne zostaną niezwłocznie uiszczone przez spółkę na rzecz CD Projekt.

3R Games: Zarząd zarekomenduje przeznaczenie zysku netto za 2022 r., wynoszącego 802,9 tys. zł, w całości na kapitał zapasowy, podała spółka.

11 bit studios: Akcjonariusze zdecydowali podczas walnego zgromadzenia o przeznaczeniu całości zysku netto za 2022 rok, w kwocie 22,89 mln zł, na kapitał zapasowy, podała spółka.

Creepy Jar: Łączna sprzedaż brutto gry „Green Hell” na platformy PC/Steam, PlayStation Store i Microsoft Store (wersje gry do których Emitent posiada prawa wydawnicze) przekroczyła poziom 4,5 mln sprzedanych egzemplarzy, zgodnie ze wstępnymi danymi sprzedażowymi, podał Creepy Jar. Według stanu na 31 maja 2023 r., lista graczy nadal oczekujących na zakup „Green Hell” na platformie Steam (wishlista) obejmowała 1,33 mln osób.

Huuuge: Spodziewa się wypracowania kolejnej, rekordowego zysku EBITDA w tym roku, poinformował prezes Anton Gauffin.

3R Games: Odnotowało 0,78 mln zł jednostkowego zysku netto w I kw. 2023 r. wobec 0,2 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka.

Big Cheese Studio: Odnotowało 1,88 mln zł jednostkowego zysku netto w I kw. 2023 r. wobec 4,62 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

All in! Games: Odnotowało 2,66 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2023 r. wobec 3,49 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka.

Huuuge: Rada dyrektorów podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia procesu nabywania do 17 121 919 akcji własnych (SBB) w kwocie do 150 mln USD, w drodze ograniczonego czasowo zaproszenia do sprzedaży (ITS). Proponowana cena nabycia brutto będzie wynosić 8,7607 USD za akcję (odpowiednik 37 zł, przy zastosowaniu kursu USD/PLN opublikowanego przez Narodowy Bank Polski (NBP) w dniu poprzedzającym dzień publikacji raportu), podała spółka.

Huuuge: Odnotowało 22,39 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2023 r. wobec 8,93 mln USD zysku rok wcześniej, podała spółka.

SimFabric: Odnotowało 0,58 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2023 r. wobec 1,6 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

All In! Games: Nowa strategia zakłada redukowanie zaangażowania w rynku wydawniczym (bez pozyskiwania kolejnych tytułów) i koncentrację na game development (produkcja własnych topowych gier we współpracy z globalnymi wydawcami), podała spółka.

CI Games: Odnotowało 0,74 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2023 r. wobec 4,02 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

PlayWay: Na podstawie przeprowadzonych w grupie kapitałowej wewnętrznych analiz w przedmiocie utraty na wartości aktywów zaangażowanych w podmioty zależne i stowarzyszone oraz uwzględniając transakcje na udziałach i akcjach, w których grupa posiadała zaangażowanie, podjął decyzję o utworzeniu odpisów aktualizujących w wysokości: 1,56 mln zł w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za I kw. br. oraz 12,1 mln zł w skonsolidowanym sprawozdaniu, podała spółka.

CD Projekt: Spółka nie jest na sprzedaż, chce pozostać niezależny, zadeklarował prezes Adam Kiciński.

CD Projekt: Grę „Wiedźmin 3: Dziki Gon” kupiło już ponad 50 mln graczy z całego świata, podał CD Projekt.

CD Projekt: Kampania marketingowa „Widma Wolności” – nadchodzącego dodatku do gry „Cyberpunk 2077” – rozpocznie się w czerwcu, zapowiedziała spółka.

CD Projekt: Odnotował 69,67 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2023 r. wobec 68,92 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

Bloober Team: Zawarł umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w przedmiocie dofinansowania projektu pt. „Prace rozwojowe nad innowacyjnym systemem walki z unikatowymi przeciwnikami, na potrzeby gier TPP, z bogatą warstwą narracyjną psychological-horror tworzonych z wykorzystaniem technologii silnika Unreal Engine 5”. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 4 976 077,14 złotych, a całkowita wartość projektu to 9 952 154,28 zł. Umowa została podpisana w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020, Poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”, podała spółka.

Pyramid Games: Łączne przychody netto ze sprzedaży z uwzględnieniem przychodów ze sprzedaży gry „Occupy Mars: The Game” z platform Steam, EPIC, Voidu i GOG, przychodów z kampanii Kickstarter projektu oraz od inwestora projektowego pokryły (po 16 dniach od premiery) łączne koszty produkcji gry liczone od 2017 roku do 31 marca 2023 roku, które wyniosły 2,6 mln zł, podał Pyramid Games.

Moonlit: Otrzymał od CD Projekt (CDP) informację o wypowiedzeniu umowy licencyjnej zawartej 28 lipca 2022 r., podała spółka. Przedmiotem umowy było udzielenie spółce licencji przez CDP na wykorzystanie określonych utworów CDP w płatnym dodatku do gry „Model Builder”.

Gaming Factory: Odnotował 0,18 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2023 r. wobec 0,11 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka.

PCF Group: Odnotowało 4,56 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2023 r. wobec 13,93 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

People Can Fly i Incuvo: Ujawniły projekt „Thunder. Bulletstorm VR” W tym shooterze gracze wcielą się w byłego dowódcę oddziału Dead Echo, Graysona Hunta, który przemierza niebezpieczną planetę Stygię – tym razem w świecie wirtualnej rzeczywistości.

Gaming Factory: Po udanej premierze dodatku „Electrician Simulator: Smart Devices”, symulator elektryka, trafił do tygodniowego zestawienia 100 najlepiej sprzedających się tytułów na platformie Steam. DLC, które zadebiutowało 31 maja br., wprowadza do projektu nowe przedmioty, mechaniki i misje. Wcześniej podstawowa wersja gry została wzbogacona o tryb ciągłej rozgrywki. „Electrician Simulator” to do tej pory najlepiej sprzedająca się gra Gaming Factory. Twórcy intensywnie pracują nad portem tytułu, który wraz z najnowszym dodatkiem pojawi się na konsolach na przełomie 2023/2024 r.

Klabater: Rozpoczął największą wyprzedaż gier na platformy PC, która będzie trwa od 1 do 8 czerwca. Jest to druga wyprzedaż w ostatnim czasie, wcześniej studio rozpoczęło podobną akcję na platformę Nintendo Switch. Spółka opublikowała także aktualizację do autorskiej produkcji „Moonshine Inc.” w wersji na PC. Spółka chce wydać tytuł w II kwartale 2023 roku, produkcja ma pojawić się na konsolach Xbox One, Xbox Serii X|S, PlayStation 4 i 5.

Big Cheese Studio: Prezentuje pierwsze szczegóły swojej najnowszej produkcji „Underdose”, której premiera została zaplanowana na 2023 r. Narracyjna gra 2D zawiera elementy zarządzania, survivalu oraz zagadek logicznych, które inspirowane są klimatem „Blade Runnera” i „Ghost in The Shell”. Fabuła tytułu została umiejscowiona w dystopijnej przyszłości, a głównym bohaterem jest farmaceuta próbujący wygrać ze śmiertelną chorobą. Projekt będzie posiadał wiele zakończeń, co ma zachęcić graczy do wielokrotnej rozgrywki. Karta gry jest już dostępna na platformie Steam.

Games Box: Prezes oraz główny akcjonariusz spółki, tj. Ultimate Games, którzy, na mocy zawartych umów czasowego ograniczenia zbywalności akcji (lock-up), posiadają łącznie 53,64% akcji, podpisali aneks do umów typu lock-up, w wyniku którego ograniczenie zbywalności akcji zostało przedłużone o kolejne 12 miesięcy, tj. do 24 czerwca 2024 r. (czasowe ograniczenie niniejszych akcji wynosi łącznie 24 miesiące od dnia debiutu spółki).

EpicVR: Podpisała umowę na port i wydanie gry „Contraband Police” na Oculus Quest, Playstation VR oraz Steam VR. „Contraband Police” to gra symulacyjna, w której użytkownicy wcielają się w rolę inspektora straży granicznej i kontrolują pojazdy przekraczające granice. Ich zadaniem jest sprawdzanie kierowców i samochodów, przewożących często nielegalne i niebezpieczne towary. EpicVR równolegle pracuje nad portem VR do gry „Builder Simulator”, która pozwoli użytkownikom spróbować swoich sił w pracy budowlańców.

Immersion Games: Premiera gry „Divine Duel” w wersji VR na cyfrowej platformie sprzedaży Pico Digital Store została wyznaczona na 15 czerwca 2023 r. Spółka jest deweloperem gry oraz jednocześnie pełni funkcję wydawcy. Gra dostępna będzie na gogle Pico 4 w formule free-to-play, przy czym będzie ona oferowała dodatkową, płatną zawartość.

Carbon Studio: Miało w 2022 r. prawie 1 mln zł jednostkowego zysku netto oraz prawie 4,7 mln zł przychodów netto ze sprzedaży. Dało to stabilne wyniki w odniesieniu r/r. EBITDA wyniosła 2,2 mln zł vs 2,1 mln zł w 2021 r. Wpływ na wypracowane wyniki finansowe miała rosnąca popularność i coraz lepsza dostępność sprzętu VR, a także stabilna sprzedaż autorskich tytułów studia: serii gier „The Wizards” oraz tytułu „Warhammer Age of Sigmar: Tempestfall” w wersji Meta Quest.

Forever Entertainment: Na platformie Steam została zapowiedziana nowa gra z gatunku survival horror pt. „Haunted Memories: The Return”, dla której Forever Entertainment pełni rolę wydawcy i właściciela praw majątkowych. Deweloperem gry jest MegaPixel Studio, w której Forever Entertainment posiada zaangażowanie kapitałowe.

CD Projekt: Większość zespołu nadal pracuje nad rozszerzeniem „Phantom Liberty”, a nad „Polaris” – 220 osób.

Asus: Mobilna konsolka ROG Ally dostępna jest już w przedsprzedaży w Polsce, a wraz z nią – promocja. Przy zakupie ROG Ally w trakcie przedsprzedaży dorzucamy bezprzewodowe słuchawki ROG Cetra True Wireless.

Sony Interactive Entertainment: Hit z PlayStation 5 – „Ratchet & Clank: Rift Apart” – trafi na PC. Gra zadebiutuje 26 lipca, a już dziś można składać zamówienia przedpremierowe i otrzymać wczesny dostęp do wyjątkowych przedmiotów.

PlayWay: Gra „Espresso Tycoon” będzie dostępna na Steam 7 czerwca.

RedDeer.Games: Zaprezentował gry, będące częścią czerwcowej odsłony wydarzenia June’s Indie Spring Spree. W miesiącu zamykającym wiosenny festiwal, gracze będą mieli szansę wzbogacić swoją bibliotekę o takie tytuły, jak: „7Horizons”, „Dogotchi”, „Cave of Past Sorrow” oraz o grę niespodziankę, która ukaże się na koniec czerwca.

Hydra Games: Warszawski twórca i wydawca gier wideo, przeprowadza przegląd opcji strategicznych i zapowiada 2 nowe tytuły: drugą część flagowego tytułu „Don’t Be Afraid” oraz grę o roboczym tytule „Road to Yokoshima”. Spółka prowadzi także negocjacje w zakresie dalszego rozszerzenia swojego portfolio produkcyjnego i wydawniczego.

Huuuge: Gry studiów Huuuge Pods mogą mieć premierę w II półroczu.

Predator Games 2023: Zakończyła się pierwsza edycja największych w Europie międzyszkolnych rozgrywek esportowych. Innowacyjny projekt adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich, organizowany przez Acer Polska, stworzył przestrzeń do rozwijania pasji i profesjonalizacji wśród młodych fanów esportu. Zwieńczeniem kilkumiesięcznych zmagań online był stacjonarny finał, w trakcie którego wyłoniono najlepszych graczy w „Rocket League”, „Fortnite”, „League of Legends” i „Szachy”. Udział w turnieju wzięło łącznie 16 384 uczniów z 1024 szkół, zaś łączna pula nagród wyniosła aż 3,2 mln zł.

Hisense: Wprowadza nową serię telewizorów – linia E7K PRO – dedykowaną grom wideo, która dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania i wysokiej rozdzielczości obrazu staje się mocnym graczem na rynku ekranów polecanych do gamingu.

Apple: Aplikacja Railbound, stworzona przez łódzkie studio deweloperskie Afterburn, znalazła się w gronie finalistów Apple Design Awards w kategorii Interaction. Zwycięzców poznamy 5 czerwca podczas tegorocznej konferencji Apple Worldwide Developers Conference WWDC23.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments