W środę 31 maja w Środzie Śląskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oficjalnie otwarto fabrykę Fritolays. Budowa trwała w rekordowo krótkim czasie 20 miesięcy. Wytwórnia to największa jak dotąd inwestycja firmy PepsiCo w Polsce. Generalnym wykonawcą obiektu był Budimex.

Budimex odpowiadał za budowę zakładu wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Cała inwestycja podzielona jest na kilka etapów, jej finalne zakończenie nastąpi
w 2025 roku.

Fabryka w Środzie Śląskiej będzie najbardziej zrównoważonym środowiskowo zakładem PepsiCo w Europie i docelowo ma zatrudniać ponad 450 osób. W obiekcie produkowane będą przekąski ziemniaczane oraz kukurydziane z dostaw od polskich rolników.

W trakcie całego okresu budowy różne prace wykonywało tutaj łącznie 5 000 osób. W szczytowych momentach procesu budowlanego na tym placu przebywało ich jednocześnie ponad 1 000. Razem przekuliśmy w rzeczywistość dokumentację projektową przedstawioną na blisko 8 000 rysunkach. Przy użyciu ponad 4 tys. ton stali konstrukcyjnej, ponad 2 tys. ton stali zbrojeniowej i 38 tys. metrów sześciennych betonu, wznieśliśmy nowoczesny obiekt o powierzchni blisko ośmiu boisk piłkarskich. – mówi Artur Popko Prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA.

W uroczystości wzięli udział także m.in.: Prezes PepsiCo Europe Silviu Popovici, Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, Prezes Zarządu Budimex SA Artur Popko oraz Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Mark Brzeziński. Nowo powstały obiekt ma duże znaczeniu dla rozwoju polskiej gospodarki oraz bezpośredni wpływ na życie lokalnej społeczności. Poza korzyściami wynikających z tworzenia nowych miejsc pracy zakład co ważne będzie neutralny dla środowiska. Tym samym znacznie przyczyni się do rozwoju regionu i tworzenia dogodnych warunków życia dla jego mieszkańców.

default

Inwestycja posiada najwyższe parametry ekologiczne. Budynek został zaopatrzony w instalację odzysku wody, ciepła technologicznego z konwersją ciepła na chłodzenie i ogrzewanie. Z myślą o ochronie środowiska zainstalowana została również własna fotowoltaika oraz wysokiej klasy zakładowa oczyszczania ścieków, a także punkty zasilania samochodów elektrycznych. Zakład osiągnie neutralność klimatyczną do 2035 roku. – podkreślił na otwarciu fabryki Artur Popko.

Fabryka zrealizowana przez Budimex dla Pepsico to największy obiekt przemysłowy branży spożywczej zrealizowany przez polskiego wykonawcę. W 2019 roku Budimex zrealizował m.in. Centrum Logistyczne marki Lidlw Kałuszynie pod Siedlcami oraz zakłady mleczarskie dla marek Mlekpol i Polmlek w Biskupcu i Mrągowie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments