Wizyta Sama Altmana w Polsce stała się okazją do zorganizowania spotkania otwartego dla ekspertów, naukowców, przedstawicieli mediów i pasjonatów sztucznej inteligencji. Podczas organizowanego przez IDEAS NCBR wydarzenia współzałożyciel firmy stojącej za tak przełomowymi narzędziami jak DALL-E i ChatGPT przez godzinę opowiadał polskim sympatykom i sceptykom nowych technologii, w jakim miejscu jesteśmy dziś w rozwoju AI.

Udostępnienie milionom ludzi modeli sztucznej inteligencji dobrze rozumiejących język naturalny wywołało bezprecedensowe przyspieszenie w rozwoju tej technologii oraz ogromny wzrost zainteresowania jej możliwościami. Zjawisko to nabrało tempa w listopadzie ubiegłego roku wraz z pojawieniem się ChatGPT, dzięki któremu użytkownicy mogą dziś wygodnie korzystać z najbardziej zaawansowanych na świecie modeli językowych stworzonych przez firmę OpenAI.

Nic dziwnego więc, że wizyta w Polsce jej szefa, Sama Altmana, przyciągnęła dużą uwagę. Na towarzyszącym jej spotkaniu współorganizowanym przez IDEAS NCBR,  ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji, sala była pełna.

Dokąd zmierza sztuczna inteligencja?

Sam Altman, który wcześniej był współzałożycielem startupu Loopt i prezesem inkubatora dla startupów Y Combinator, znalazł się w 2015 r. w gronie założycieli Open AI – laboratorium badawczego specjalizującego się w dziedzinie sztucznej inteligencji. Obecnie pełni funkcję jej prezesa.

Podczas wtorkowego spotkania na Uniwersytecie Warszawskim, w którym wzięli udział Wojciech Zaremba, współzałożyciel OpenAI, oraz Szymon Sidor, badacz w OpenAI, prowadząca rozmowę dziennikarka technologiczna Sylwia Czubkowska pytała gości m.in. jaka będzie sztuczna inteligencja za kilka lat i co zrobić, by wspierała prawa człowieka i demokrację, a nie przyczyniała się do szerzenia dezinformacji. Chciała też wiedzieć, dlaczego Sam Altman – jako jedna z twarzy obecnego boomu na AI – tydzień wcześniej w Kongresie USA sam apelował o wprowadzenie regulacji dla tego sektora, oraz co sądzi o działaniach Unii Europejskiej zmierzających do uchwalenia AI Act.

Sam Altman, prezes OpenAI

Wierzymy, że jeśli damy ludziom lepsze narzędzia, kreatywna energia świata zrobi rzeczy, których nawet sobie nie wyobrażamy, które mogą zmienić świat na lepsze. My tworzymy narzędzia, wy macie wymyślić, co z nimi zrobić i jak ich używać. Mamy do czynienia z niesamowitą energią, która dotknie niemal wszystkich aspektów życia społecznego. Zaczęliśmy od robotyki, ale okazało się, że zadania intelektualne są dla AI znacznie łatwiejsze. Najpierw myśleliśmy, że sztuczna inteligencja będzie wykonywać pracę fizyczną, potem pracę kognitywną, a następnie naprawdę trudną kognitywną, taką jak programowanie komputerowe. Potem, być może na końcu, być może nigdy miała pojawić się kreatywność. Ale to idzie dokładnie w przeciwnym kierunku. Myślę jednak, że to dość niesamowite i jest to jeden z najważniejszych postępów w historii ludzkości. powiedział Sam Altman, prezes OpenAI.

AI a sprawa polska

Gospodarz spotkania, Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR, witając zgromadzonych zwrócił uwagę na rolę “polskiego składnika” w pracach nad sztuczną inteligencją i fakt, że za wieloma rozwiązaniami opartymi na AI stoi wykształcenie odebrane na polskich uczelniach. Jeden z panelistów, współzałożyciel Open AI, Wojciech Zaremba wywodzi się zresztą z Uniwersytetu Warszawskiego, który udostępnił swoje gościnne mury dla wtorkowego wydarzenia.

Choć na rozwój AI lubimy patrzeć w kategoriach “wyścigu zbrojeń” to w rzeczywistości jest ona domeną współpracy badaczy akademickich, startupów, globalnych firm i rządów państw.

To wydarzenie to zarówno okazja do posłuchania jednego z najbardziej uznanych na świecie ekspertów w obszarze AI, ale także platforma do nawiązywania kontaktów w społeczności zajmującej się tą technologią. Istotą sztucznej inteligencji jest nie tylko kodowanie i modele uczenia maszynowego; to iskra kreatywności, która prowadzi do transformacyjnych rozwiązań. Dzisiejsze spotkanie to wprowadzanie w życie misji IDEAS NCBR, którą jest zaznaczenie polskiej obecności na globalnej mapie AI. Stwarzamy możliwości młodym naukowcom do kształcenia się w tym obszarze i prowadzenia badań na najwyższym światowym poziomie. powiedział dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

W otwartej dyskusji, która wywiązała się w trakcie spotkania z Samem Altmanem, padały pytania, jak doprowadzić do tego, aby podobne modele językowe były tworzone w Polsce oraz jak sprawić, aby polska kultura i tradycja znalazły swoje odzwierciedlenie w modelach językowych i innych narzędziach opartych na AI dostępnych globalnie.

Paneliści zwrócili uwagę, że przynajmniej w przypadku narzędzi OpenAI, polski wkład w prace nad modelami językowymi jest od początku widoczny:

Na początku kiedy było nas w zespole tylko ok. 50 pracowników, to 10 osób w tym gronie było z Polski. Najlepszym, co wnieśliśmy do pracy były zaawansowane umiejętności technologiczne, które pchnęły nasze projekty mocno do przodu. powiedział Szymon Sidor, dodając, że im więcej dobrej jakości danych w języku polskim będzie udostępniane, tym lepiej AI bezie odzwierciedlać polski punkt widzenia.

Zgodził się z nim Wojciech Zaremba, wspominając, że osobiście rekrutował do pracy w OpenAI najbystrzejszych ze swoich przyjaciół i w efekcie w firmie powstała swego rodzaju “polska mikrokultura”.

Nie wiem, jak to Polska robi, ale wywodzą się stąd niesamowite talenty informatyczne. podsumował Sam Altman.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments