Używane i odnowione telefony komórkowe cieszą się coraz większą popularnością, podczas gdy, według danych Canalyst, dostawy nowych smartfonów od producentów zmniejszyły się na światowych rynkach o 12 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. W Polsce coraz popularniejsze staje się pozyskiwanie telefonów komórkowych z rynku wtórnego lub ich… wynajem na kilka, lub kilkanaście miesięcy. Jak podaje Gleevery ponad 50 proc. wszystkich oferowanych przez ten startup wypożyczeń stanowią telefony komórkowe.
Na rynku od kilku kwartałów widać wyraźny spadek w dostawach nowych smartfonów – to wciąż pokłosie pandemii oraz drogiego dolara, który wpływa na ostateczną cenę urządzeń dla konsumenta. W tym samym czasie coraz większą popularnością cieszą się używane i odnowione smartfony. Według raportu IDL w 2022 r. ich światowe dostawy wzrosły o ponad 11 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Zjawisko wyboru „używanych” smartfonów zaczyna być widoczne także w Polsce.
Powodem może być m.in. chęć oszczędzenia. Jak wynika z raportu BrandsIT „Tendencje zakupowe w 2022 roku w świetle zmian w zakresie opłaty reprograficznej” – aż 93 proc. Polaków przy zakupie sprzętu elektronicznego kieruje się głównie ceną. Dostępnym od niedawna sposobem na częstszą wymianę telefonu komórkowego, bez ponoszenia jego pełnego kosztu, jest usługa wynajmu. Firma Gleevery świadczy usługi wypożyczania sprzętu na okres od 1 do 24 miesięcy z ponad trzech tysięcy produktów w 13 kategoriach. Już teraz większość wszystkich wynajmów stanowią smartfony.
Smartfony to relatywnie drogie urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Oferowany przez nas bezpieczny wynajem to nowa metoda finansowania sprzętu, która natychmiast spotkała się z dużym zainteresowaniem konsumentów. Wynajem krótkoterminowy, np. na kilka miesięcy, umożliwia przetestowanie smartfona, jaki użytkownik ma w planach kupić. Natomiast wynajem na 12 lub 24 miesiące pozwala na korzystanie z wybranego modelu w atrakcyjnej cenie, ale także na łatwą wymianę na nowszy model, kiedy tylko pojawi się on na rynku. – mówi Jakub Buga, CEO Gleevery.
Gleevery umożliwia wynajem urządzeń firmom lub osobom prywatnym (przez własną platformę oraz w ramach współpracy z siecią Media Expert). Przedsiębiorstwa decydują się na zastąpienie usługą wypożyczenia leasingu, który do tej pory był popularną metodą zapewnienia firmowego sprzętu. Pracodawcy włączają możliwość wypożyczeń do benefitów oferowanych pracownikom obok kart sportowych lub pakietów usług medycznych.
Wynajem smartfonów w ramach usług benefitowych oferowanych przez firmy pozwala pracownikom na korzystanie z najbardziej odpowiadającego im modelu, co przekłada się na satysfakcję użytkownika. Co więcej, pracodawca opłaca jedynie stałą, ustaloną w ramach współpracy z Gleevery kwotę dofinansowania i nie ponosi dodatkowych kosztów, ewentualną dopłatę może ponieść sam pracownik. Wynajem to także jeden ze sposobów na zapewnienie pracownikom coraz bardziej pożądanej elastyczności: czy to w formie pracy zdalnej, czy poprzez możliwość wyboru sprzętu, z jakiego będą korzystać, wykonując swoje obowiązki. – mówi Jakub Buga.
Dynamiczny wzrost zainteresowania usługami wynajmu sprzętu elektronicznego, w tym przede wszystkim telefonów widać w wynikach finansowych startupu. Od momentu uzyskania pierwszych przychodów w III kwartale 2022 r. średni comiesięczny wzrost firmy wynosi ponad. 60 proc.
Obecnie średni okres wynajmu urządzeń przez użytkowników Gleevery to ponad 16 miesięcy, a 20 proc. wszystkich wynajmów stanowią produkty używane i odnowione. Wykorzystanie urządzeń już dostępnych na rynku (po generalnym odnowieniu) to kolejna okazja do obniżenia kosztu posiadania smartfona, ale także bardziej ekologiczny wybór. Według Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w europejskich domach zalega ponad 700 milionów nieużywanych smartfonów. Możliwość wynajmu urządzeń pozwala o 2-3 razy wydłużyć cykl życia telefonów komórkowych, z korzyścią dla środowiska.