Bank UkrSibbank, stanowiący część międzynarodowej grupy finansowej BNP Paribas Group i obsługujący sieć 260 oddziałów świadczących usługi dla 2 milionów klientów w Ukrainie, podjął współpracę z polskim dostawcą chmury dla biznesu – firmą Polcom. Polska firma udostępnia dla banku w chmurze środowisko tzw. disaster recovery, pozwalające na szybkie wznowienie działania infrastruktur IT w nagłych przypadkach.

W efekcie rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele przedsiębiorstw z różnych sektorów musiało przeorganizować swoje modele działalności. Objęło to także procedury związane z zachowaniem ciągłości działania, również pod kątem bezpieczeństwa infrastruktury IT. Przykładem takiej organizacji jest UkrSibbank, stanowiący część międzynarodowej grupy finansowej BNP Paribas Group i obsługujący sieć 260 oddziałów świadczących usługi dla 2 milionów klientów w Ukrainie. Polcom udostępnił dla banku środowisko w chmurze – distaster recovery, pozwalające na szybkie wznowienie działania infrastruktur IT w nagłych przypadkach.

UkrSibbank posiada centra danych i serwerownie w dwóch miastach – Kijowie i Charkowie – na których skupiła się rosyjska ofensywa. Stąd też podjęliśmy decyzję o zbudowaniu tożsamego środowiska na terenie innego kraju. Najbardziej naturalnym wyborem była Polska, z uwagi na doświadczenia grupy finansowej BNP Paribas Group, do której należy UkrSibbank. Najważniejszym zadaniem było utworzenie środowiska disaster recovery dla różnych systemów funkcjonujących w banku. – wskazuje Serhii Zagorulko, Dyrektor IT UkrSibbanku.

Należący do Grupy BNP Paribas bank zwrócił się do Polcom, czołowego dostawcy polskiej chmury dla biznesu, z którym BNP Paribas współpracuje na terenie Polski.

Projekt był wyzwaniem z wielu powodów. Najważniejszy z nich to oczywiście trwająca rosyjska inwazja i związania z nią presja czasu. Dodatkowo sam proces bezpiecznej migracji środowisk chmurowych niesie za sobą wiele ryzyk i wymaga dokładnego zaplanowania. Priorytetem dla nas były jednak cele biznesowe klienta oraz podjęcie natychmiastowych działań. Finalnie zrealizowaliśmy projekt w niecały kwartał. – podkreśla Adam Matyaszek, Key Account Manager z Polcom.

W ramach projektu Polcom udostępnił środowisko disaster recovery dla aplikacji SAP, z których korzysta bank. Firma zapewniła także serwery pod dane i aplikacje, m.in. Oracle. Przeniesienie UkrSibbank do polskiej chmury objęło również ochronę przed atakami DDoS, które są często przeprowadzane z terenu Rosji.

Migracja środowiska UkrSibbank pokazuje, jak ważna jest w dzisiejszych czasach elastyczność i zabezpieczenie ciągłości działania infrastruktury IT, którą mogą zapewnić rozwiązania chmurowe. Dzięki usługom w chmurze nawet tak wymagające projekty można skutecznie przeprowadzić pod presją czasu i w trudnych warunkach, o jakich z pewnością możemy mówić w tym przypadku. – podsumowuje Adam Matyaszek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments