Coworking to zjawisko, które zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, a Polska nie jest tu wyjątkiem. W ostatnich latach na polskim rynku biurowym pojawiło się wiele przestrzeni coworkingowych, które z powodzeniem zaspokajają potrzeby różnych grup zawodowych — od freelancerów i przedsiębiorców, po pracowników korporacyjnych. Dzięki temu coworking w Polsce stał się istotnym elementem rynku nieruchomości komercyjnych. 

Obecnie w Polsce mamy ponad 180 przestrzeni typu flex, czyli coworkingowych i biur serwisowych. Zdecydowanie najwięcej zlokalizowanych jest na największych rynkach biurowych w kraju, tj. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. mówi Krzysztof Foks, Head Of Research w REDD Group.

Warszawa jest niekwestionowanym liderem pod względem powierzchni oraz liczby stanowisk pracy w przestrzeniach coworkingowych i biurach serwisowanych. Znajdują się tam aż 94 lokalizacje, zajmujące ponad 158 tys. mkw. powierzchni, na których dostępnych jest ponad 21 tysięcy stanowisk pracy — pokazuje raport „COWORKING IN POLAND” przygotowany przez REDD i finne.

Kolejnymi pod względem wielkości rynkami są Kraków (ponad 37 tys. mkw. powierzchni i 4,7 tys. stanowisk pracy) oraz Wrocław (ponad 27 tys. mkw. powierzchni i 2,7 tys. stanowisk pracy). Mimo że na pozostałych rynkach biurowych w kraju liczba przestrzeni coworkingowych i biur serwisowanych jest mniejsza, zauważalne jest zwiększające się zainteresowanie takimi rozwiązaniami.

Średnia powierzchnia biur serwisowanych i coworkingów przypadająca na jedno stanowisko pracy w Polsce wynosi 7,41 mkw.

Ceny przestrzeni typu flex

Miesięczny koszt najmu jednego pokoju zależy przede wszystkim od liczby stanowisk pracy, typu lokalizacji, jakości oferowanej przestrzeni, dostępnych benefitów i usług, a także wielu innych czynników. Różnorodność ofert daje firmom możliwość znalezienia idealnie dopasowanej przestrzeni, która odpowiada ich potrzebom i budżetowi.

Krzysztof Foks, Head Of Research w REDD Group

Ceny prywatnych biur w biurach serwisowanych i coworkingach wahają się od 1200 złotych miesięcznie za najprostsze pokoje do kilkudziesięciu tysięcy złotych za duże, luksusowe przestrzenie. Porównując uśrednioną cenę za jedno stanowisko pracy w prywatnym biurze, można zauważyć, że wahają się one od 439 złotych do nawet 2100 złotych miesięcznie. Średnia cena za wynajem jednego stanowiska pracy w pokoju biurowym w kraju wynosi około 1098 złotych miesięcznie. Najniższa średnia cena za jedno stanowisko pracy jest w Gdańsku i wynosi 965 złotych miesięcznie, a najwyższa 1173 złote miesięcznie w Warszawie.  mówi Krzysztof Foks.

Średnia powierzchnia biur serwisowanych i coworkingów przypadająca na jedno stanowisko pracy w Polsce wynosi 7,41 mkw.

Stanowiska typu Hot Desk

Ceny za biurka dedykowane oraz stanowiska typu Hot Desk w przestrzeniach coworkingowych są znacznie niższe niż w przypadku wynajmu prywatnych biur. Jednak charakter pracy w przestrzeniach wspólnych dzielonych z innymi osobami, może być bardziej uciążliwy, ze względu na brak prywatności i spokoju. Często jest to odzwierciedlone w cenie.

Cena za prywatne biurko, czyli miejsce dedykowane w przestrzeni coworkingowej, waha się w kraju od 500 zł do 1800 zł za stanowisko na miesiąc. Średnia cena wynosi 1024 zł za stanowisko/miesiąc i jest zbliżona na wszystkich głównych rynkach biurowych.

Stanowiska typu Hot Desk, czyli brak stałego miejsca pracy w przestrzeni coworkingowej, są znacznie tańsze niż miejsca dedykowane czy prywatne biura. Ta forma pracy jest również bardziej elastyczna pod względem dostępu do miejsca pracy. W przeciwieństwie do dedykowanych miejsc i prywatnych biur, stanowiska Hot Desk są często oferowane nawet na kilka godzin lub jeden dzień. Daje to jeszcze większą możliwość dostosowania oferty do potrzeb freelancerów lub osób podróżujących. mówi Krzysztof Foks.

Ceny za stanowiska Hot Desk waha się od 250 zł do nawet 1200 zł. Średnia cena wynosi 644 zł w skali kraju, a najwyższa cena występuje w Warszawie – 718 zł, a najniższa poza głównymi rynkami coworkingowymi – 532 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments