Na koniec 2022 r. światłowodowa sieć Nexery docierała do 500 000 gospodarstw domowych zlokalizowanych w ponad 4 000 miejscowości na obszarach centralnej i północno-wschodniej Polski. Z internetu światłowodowego korzystali internauci w ponad 110 000 domów i mieszkań, a na szerokopasmowej sieci Nexery swoje usługi świadczyło w ubiegłym roku już 54 operatorów detalicznych. Firma przeznaczyła też blisko ćwierć miliona złotych na wsparcie lokalnych inicjatyw pomocowych.

Pół miliona gospodarstw domowych w ponad 4 000 miejscowości

Pod koniec ubiegłego roku w zasięgu sieci Nexery znalazło się 500 000 gospodarstw domowych w 4 000 miejscowości, zlokalizowanych w czterech Regionach Polski – Świętokrzyskim, Łódzkim, Regionie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem oraz w Regionie Warmii i Mazur.

Dla porównania, w 2021 r. sieć Nexery obejmowała 280 000 gospodarstw domowych w 2 500 wsi i miasteczek. Ponadto, dzięki działaniom operatora, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) dociera obecnie do szkół w 1 850 lokalizacji. W 2022 roku wzrosła średnia prędkość oferowanych usług (download z 380 do 416 Mbps), a także liczba operatorów świadczących usługi na sieci Nexery – z 38 do 54.

Pięć lat na hurtowym rynku

W ubiegłym roku Nexera obchodziła piątą rocznicę swojej działalności. Przez ten czas hurtownik wypracował nowe standardy współpracy z detalistami oraz zrealizował złożone projekty infrastrukturalne. Do końca 2022 r. operator zbudował sieci światłowodowe za 1,5 mld zł, co pokazuje skalę inwestycyjnych firmy oraz tempo rozwoju rynku hurtowego w Polsce.

W połowie stycznia 2022 roku wraz z firmą Fiberhost, Nexera powołała do życia Fundację Open Allies – pierwsze w Polsce branżowe gremium rynku hurtowego. W kwietniu 2022 roku Partnerzy zorganizowali pierwszą Konferencję Operatorów Hurtowych. Wydarzenie w założeniu stanowiło wstęp do otwartej dyskusji na temat roli hurtowników na rynku telekomunikacyjnym.

Wielokrotnie nagradzana firma

Nexera i jej pracownicy co roku są laureatami nagród i wyróżnień. W maju ubiegłego roku za aktywne przyczynienie się do przyspieszenia rozwoju sieci światłowodowej w Europie Prezes Zarządu NEXERY Jacek Wiśniewski został uhonorowany Nagrodą FTTH Individual Award 2022 przyznawaną przez elitarną branżową organizację FTTH Council Europe.

W 2022 r. firma odnowiła też certyfikację godła promocyjnego „Teraz Polska”, a za wdrożenie Chatbota i Voicebota, narzędzi do komunikacji z mieszkańcami, operator otrzymał wyróżnienie w konkursie Mocarze HiperAutomatyzacji. Działania prośrodowiskowe firmy zostały potwierdzone certyfikatem Ekologiczna Firma 2022.

150 mln kroków i 240 000 zł na cele charytatywne

Od początku działalności operator aktywnie wspiera i włącza się w liczne akcje pomocowe. W ramach oddolnego projektu NEXERA Heroes wyposażeni w krokomierze pracownicy firmy przeliczają przebyty w ciągu roku dystans na konkretne kwoty, które w każdym kwartale zostają przeznaczone na wsparcie lokalnych inicjatyw dobroczynnych.

Tylko w 2022 roku firma dofinansowała kilkanaście regionalnych organizacji pomocowych i charytatywnych (m.in.: Toruński Sztab Pomocy Ukrainie, Salezjańską Fundację Misyjną „Don Bosco”, Szkołę Podstawową w Wiatrowcu oraz Stowarzyszenie Amazonek Łask-Kolumna). Dofinansowanie Nexery objęło projekty o charakterze edukacyjnym, ekologicznym, sportowym i prospołecznym, a łączna suma środków przekazana potrzebującym z tego tytułu przekroczyła 240 tys. zł.

2023 rok – perspektywa hurtownika

Echa wciąż nieodległej pandemii i konflikt zbrojny za wschodnią granicą od jakiegoś czasu stanowią stały kontekst biznesowej rzeczywistości – również na rynku telko. Niestabilne otoczenie nie wpłynęło jednak na realizację strategicznych planów Nexery, która w ubiegłym roku rozszerzyła zasięg swojej infrastruktury, również poprzez akwizycje sieci od lokalnych ISP. Sprawna budowa infrastruktury światłowodowej pozostaje dominantą tegorocznej strategii operatora. W najbliższym roku hurtownik skoncentruje się również na działaniach mających na celu zwiększenie saturacji sieci usługami BSA.

Bieżąca sytuacja gospodarcza i polityczna potwierdza wartość oferowanej przez nas technologii. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewnia łącze światłowodowe, niewątpliwie jest rozwiązaniem relatywnie tanim w Polsce i bardzo trwałym. Okazuje się to szczególnie ważne w czasach, gdy koszty utrzymania gospodarstw domowych i prowadzenia biznesu stają się coraz wyższe. W 2023 roku kontynuujemy działania mające na celu jak najbardziej efektywną redukcję „białych plam” na cyfrowej mapie Polski, przeciwdziałając wykluczeniu mieszkańców z dostępu do świata on-line. W większej mierze skoncentrujemy się też na podnoszeniu stopnia wykorzystania naszej sieci, wskazując potencjalnym użytkownikom zalety szerokopasmowego łącza w codziennym życiu. – mówi Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu Nexery.

Coraz bardziej cyfrowa rzeczywistość stawia na agendzie również kwestię cyberbezpieczeństwa. Przeciwdziałanie zagrożeniom wymaga przede wszystkim odpowiedzialnej optymalizacji zabezpieczeń technologicznych, ale również zintegrowanych działań społecznych i komunikacyjnych.

Coraz częściej jesteśmy świadkami działań, mających na celu przejęcie naszych danych, podszywanie się pod urzędy czy służby. Mnożą się również próby inwigilacji naszych urządzeń. Wszystkie firmy i instytucje świadczące usługi internetowe mają obowiązek przeznaczać więcej środków, aby prawidłowo zabezpieczać zgromadzone dane. W tym kontekście należy również zwrócić uwagę na działania edukacyjne obejmujące różne grupy społeczne. Musimy zadbać o to aby każdy użytkownik internetu dysponował kompetencjami, które umożliwią mu bezpieczne korzystanie z zasobów globalnej sieci. – komentuje Jacek Wiśniewski.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments