Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora TMT z okresu 9-13 stycznia.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

Kryptowaluty: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko Good Solution Investments Limited, operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange, podał Urząd. Zarzuty dotyczą rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i polskim pochodzeniu serwisu. Spółce grozi kara do 10% obrotu.

Cyberbezpieczeństwo: Źródłem złośliwego oprogramowania w 2022 r. okazało się 401 różnych aplikacji operujących w chmurze, czyli prawie trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim, wynika z raportu „Cloud & Threat” Netskope. Microsoft OneDrive dostarczył 30% wszystkich pobrań złośliwego oprogramowania w chmurze.

Praca w IT: Liczba ofert pracy w branży IT wzrosła o 8% r/r w 2022 r., wynika z danych No Fluff Jobs. Trzy główne kategorie związane z programowaniem (Backend, Frontend i Fullstack) stanowią ok. połowę wszystkich ogłoszeń o pracę na rynku IT. Największe wzrosty w liczbie ogłoszeń spośród głównych kategorii IT odnotowano w Supporcie (58% więcej), Big Data (39%) i Business Analysis (17%). Specjaliści szacują lukę branżową na 150 tys. osób.

E-liczniki: Ponad 20% odbiorców energii posiada liczniki zdalnego odczytu, poinformowała dyrektor pionu Usług Dystrybucyjnych Energa-Operator. Na sieciach pięciu operatorów zainstalowano dotychczas 3,8 mln takich liczników, 14 mln ma zostać instalowanych w najbliższych latach.

Telefonia stacjonarna: Liczba przeniesionych numerów telefonów stacjonarnych wyniosła łącznie 290 119 w 2022 r., podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Telefonia komórkowa: Łączna liczba przeniesionych numerów komórkowych wyniosła 1 358 163 w 2022 r., podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

E-commerce: 3/4 zbadanych w grudniu 2022 roku przez e-Izbę Dyrektorów e-Commerce szacuje, że tempo wzrostu e-commerce w najbliższych latach osiągnie 15-20% rocznie. W sieci kupuje już 87% internautów, a 62% Polaków w wieku 16-75 lat. To dwukrotnie więcej niż 10 lat temu, czyli w 2013 roku, wskazano w raporcie e-Izby pt. „Dekada polskiego e-commerce”.

Ceny w łączności: Ceny w dziale łączność wzrosły średniorocznie o 4,1% w 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Ceny sprzętu komunikacyjnego spadły w ub.r. o 6,8%, zaś usług telekomunikacyjnych – wzrosły o 11,3%.

E-commerce: W 2022 r. liczba sklepów internetowych w Polsce wzrosła o 10,7% do 57,9 tys., wynika z danych wywiadowni Dun & Bradstreet Poland, zebranych dla „Rzeczpospolitej”.

SVOD: W IV kwartale 2022 r. na czele platform streamingowych nieprzerwanie króluje Netflix, z 3 razy większym wynikiem niż HBO Max. Na kolejnym miejscu znalazł się Amazon Prime, którego mocnym rywalem jest Player – dzieli ich tylko 2% udziałów. W kwestii rozwoju udziałów na rynku w 2022 r. świetny start w 2022 należy do HBO Max i Disney+. Odwrotny trend wykazały Prime Video, Player oraz Apple TV+, tracąc po 1%. Prowadzenie natomiast nadal obejmuje Netflix, któremu udało się zdobyć 1% udziałów na rynku.

IT: Badanie VMware pokazuje, że nad Wisłą nastąpiła zmiana w kwestii wydatków polskich firm na IT. Niemal wszystkie przedsiębiorstwa (96%) biorące udział w badaniu zwiększyły nakłady na digitalizacje. Kwoty alokowane w IT, w co trzeciej firmie urosły nawet o 60%.

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI 

TenderHut: Odnotował 77,28 mln zł skonsolidowanych przychodów w 2022 r., co oznacza wzrost o 27% r/r, podała spółka, prezentując szacunkowe dane

Komputronik: Prognozuje, że zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego będzie miało wpływ na wyniki finansowe za okres 1 kwietnia – 31 grudnia 2022 r. w postaci nadzwyczajnego zysku w wysokości 146,5 mln zł, podała spółka.

Komputronik: Prawomocny wyrok sądu zakończył postępowanie sanacyjne Komputronika, podała spółka.

Shopee: Platforma sprzedażowa Shopee Polska kończy działalność – przestanie przyjmować zamówienia przed północą 13 stycznia, podała platforma.

Noctiluca: Podpisała umowę joint development project (JDP) z tajwańskim producentem oświetlenia OLED nowej generacji i monochromatycznych wyświetlaczy OLED, podała spółka. Pierwszych rezultatów JDP Noctiluca spodziewa się w III kwartale 2023 r.

Passus: Chce kontynuować wyższą od rynkowej dynamikę wzrostu, poinformował ISBnews prezes Tadeusz Dudek.

Ekipa: Łukasz Wojtyca, znany pod pseudonimem „Wujek Łuki”, został nowym prezesem Ekipa Holding, podano w komunikacie.

Netflix: Tuż po otwarciu regionalnego biura Netflix ogłosił powstanie planowanego od wielu miesięcy centrum inżynieryjnego w Warszawie, podała firma. Na początek serwis planuje zatrudnić kilkudziesięciu inżynierów, którzy będą pracować w regionalnym biurze Netflix w Warszawie.

Creotech Instruments: Podtrzymuje swoje plany związane z komercjalizacją platformy satelitarnej i jej wyniesienie na orbitę na przełomie 2023/2024. Oczekuje szybkiego rozwoju sprzedaży od przyszłego roku, poinformował prezes Grzegorz Brona.

Transition Technologies: Grupa Transition Technologies (GK TT) wstępnie zanotowała w 2022 r. wzrost sprzedaży o blisko 40% r/r do 750 mln zł przy ponad 10% marży EBITDA, podała spółka. Grupa TT przechodzi do coraz intensywniejszej fazy akwizycji.

Legimi: Wprowadziło 28 grudnia 2022 roku podwyżki ceny abonamentów – o 21% do 39,99 zł za miesiąc za najtańszy pakiet bez limitu, dający dostęp do ebooków z umową na 12 miesięcy oraz o 11% do 49,99 zł za pakiet umożliwiający korzystanie również z audiobooków i synchrobooków, podała spółka. Legimi podkreśla, że jest to pierwsza podwyżka od ponad 5 lat.

STX Next: Ronald Binkofski, były dyrektor Microsoft Polska, został mianowany nowym CEO spółki. Jak podkreślono, Ronald ma udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu rozwoju i innowacji w sektorze technologicznym.

Woodpecker.co: Szacunkowa wartość miesięcznych powtarzalnych przychodów (MRR – Monthly Recurring Revenue) w grudniu 2022 roku wyniosła 496,4 tys. USD, co oznacza wzrost o 30% r/r.

Siemens Polska: Katarzyna Halwa, dotychczasowa CFO Siemens Mobility w Polsce, objęła także funkcję CFO Siemens Polska. Od tego momentu pełni obie funkcje.

SmartLunch: Rosnące ceny żywności sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na zapewnienie pracownikom dostępu do posiłków, co potwierdzają wyniki firmy, platformy food B2B delivery, która w ubiegłym roku m.in.: wydała 7 mln posiłków, osiągnęła 90 tys. pracowników korzystających z aplikacji w niemal 500 firmach, współpracowała z 450 restauracjami, dostarczającymi zamówienia dla użytkowników.

Cellnex Poland: Wprowadza zmiany organizacyjne, dotyczące zarówno struktury funkcjonalnej jak i składu zarządu spółki Cellnex Poland i mają na celu uproszczenie struktury zarządzania oraz podniesienie poziomu integracji i efektywności działania wszystkich spółek Cellnex w Polsce. Po wypełnieniu kluczowych zadań związanych z wejściem Cellnex na rynek w Polsce, z zarządu odeszli Alexandre Mestre Molins (wiceprezes Grupy Cellnex Telecom) oraz Jose Manuel Aisa Mancho (CFO Grupy Cellnex Telecom), natomiast dwaj pozostali członkowie zarządu zostali powołani na nowe stanowiska, tj. Santiago Argelich Hesse został powołany na stanowisko prezesa zarządu, a Jose Maria Miralles Prieto (dyrektor ds. prawnych Grupy Cellnex Telecom) na stanowisko wiceprezesa zarządu. Jednocześnie, do zarządu powołani zostali nowi członkowie, tj. Servando Sierra Marti (dyrektor ds. Sprzedaży), Olamide Adesola Ajibola (dyrektor ds. finansowych oraz zarządzania systemami), Jacek Niewęgłowski (dyrektor ds. relacji zewnętrznych i transformacji biznesowej), Leszek Lis (dyrektor ds. operacyjnych), Małgorzata Rozwałka-Tłok (dyrektor ds. kapitału ludzkiego) oraz Ewa Derkacz-Smolna (dyrektor ds. prawnych i regulacyjnych).

Beyond.pl: Wojciech Darłowski obejmuje nowo powołane stanowisko członka zarządu ds. Chmury i Managed Services. Jego kluczowym zadaniem będzie wsparcie organizacji dla celów obsługi dużych projektów hybrydowych łączących kolokację ze środowiskami chmury prywatnej i publicznej.

Schneider Electric: Zawarły współpracę Politechnika Świętokrzyska, dzięki której możliwa będzie komercjalizacja prac badawczych realizowanych w ramach największej mikrosieci elektroenergetycznej w Polsce. Porozumienie zostało podpisane przez władze Politechniki i prezesa Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej. Mikrosieć na Politechnice Świętokrzyskiej powstała w oparciu o rozwiązania Schneider Electric.

GIEŁDA, EMISJE, M&A

Orlen VC: Należący do PKN Orlen fundusz korporacyjny Orlen VC zrealizował piątą i największą jak do tej pory inwestycję bezpośrednią – w platformę francuskiej firmy Shippeo, która pozwala wydajniej zarządzać procesami logistycznymi w firmach operujących niemal w każdej gałęzi przemysłu, podał koncern. Pierwszy rok działalności Orlen VC zamknął z siedmioma inwestycjami kapitałowymi w łącznej kwocie ponad 150 mln zł.

3Soft: Fundusz Warsaw Equity Group (WEG) wraz z Cezarym Smorszczewskim zainwestował łącznie 20 mln zł w 3Soft, katowicki software house – dostawcę rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, zarządzania danymi oraz automatyzacji procesów biznesowych, podała spółka.

Immersion: Globalny lider w dziedzinie sprzętu fitness i treningów online – amerykańska spółka iFIT Inc. – został jednym z udziałowców Immersion. Poprzez inwestycję wynoszącą ponad 1 milion USD, wieloletni klient warszawskiej spółki wszedł w posiadanie ok. 5% udziałów, podało Immersion.

Passus: Akcje spółki zadebiutowały dzisiaj na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Na otwarciu kurs akcji wzrósł wobec ceny odniesienia o 3,02% i wyniósł 40,9 zł.

Transition Technologies MS: TT MS liczy na powrót koniunktury giełdowej po II kwartale 2023 w związku z planami wznowienia w tym roku procesu związanego z rozważanym debiutem na GPW w Warszawie, poinformował prezes TT MS Sebastian Sokołowski.

Healthnomic: Rozpoczął działania zmierzające do złożenia wniosku o wprowadzenie akcji do obrotu na rynku New Connect w 2023 r., przy czym debiut ma zostać poprzedzony ostatnią rundą inwestycyjną, na kwotę 1,6 mln zł, podała spółka.

Nexera: Operator zakupił infrastrukturę światłowodową od firmy Citynet działającej w województwie łódzkim. Sieć obejmuje 20 000 gospodarstw domowych w powiatach brzezińskim i łódzkim. Umowę podpisano 20 grudnia ubiegłego roku i to dotychczas największa tego rodzaju transakcja zawarta przez hurtowego operatora światłowodu.

Docplanner (ZnanyLekarz): Ogłosił inwestycję na rodzimym rynku. Do Grupy dołącza spółka MyDr – lider w zakresie rozwiązań technologicznych dla sektora medycznego, właściciel m.in. oprogramowania MyDr EDM i Dr100. Dzięki transakcji ZnanyLekarz umocni swoją pozycję największego gracza na rynku medycznym z kompleksową ofertą oraz rozwiązaniami informatycznymi dla pacjentów, lekarzy i placówek medycznych. Spółka MyDr współpracuje z 47.000 lekarzy, a miesięcznie za pośrednictwem serwisu umawianych jest prawie 2 mln wizyt. ZnanyLekarz świadczy usługi dla 24.000 lekarzy, platformę odwiedza każdego miesiąca ponad 6 mln pacjentów, którzy umawiają ponad 1 mln wizyt. Połączenie dwóch silnych graczy oznacza dla Docplannera duży wzrost w każdym z tych obszarów.

Cryptiony R&D: Polski twórca aplikacji służącej do automatyzacji rozliczeń podatku od kryptowalut, pozyskał od amerykańskich funduszy VC oraz polskiego anioła biznesu finansowanie w wysokości 2,5 mln zł. Jako Cryptiony Ltd. wchodzi ze swoimi usługami na rynek brytyjski, a do 2025 roku chce być liderem branży w regionie CEE.

INKsearch.co: Zamyka kolejną rundę finansowania. Tym razem startup z Polski pozyskał 200 000 euro od rodzimego funduszu Ekipa Investments i włoskiej spółki VC Startup Wise Guys. Zebrane pieniądze pomogą zespołowi INKsearch w rozwoju na włoskim rynku.

GetInData: Dostawca usług Big Data & AI w Polsce, został przejęty przez Xebia – grupę zajmującą się transformacją cyfrową działającą globalnie i będącą spółką portfelową Waterland Private Equity. Założona przez byłych inżynierów Spotify w Polsce w 2014 roku, GetInData wyrobiła sobie markę dostarczając najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu Big Data, Cloud, Analytics oraz ML/AI.

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

Creotech Instruments: Podpisał umowę na realizację projektu pt. „European, Certifiable, Affordable, User-oriented, Secure, Integration-able, Scalable quantum key distribution solutions”, zgłoszonego w ramach programu Digital Europe Programme Komisji Europejskiej realizowanego w ramach Horizon Europe, podała spółka

INEA: Ma umowę z Nexerą na podstawie, której dotrze do kolejnych 420 tys. gospodarstw domowych oraz klientów biznesowych i instytucjonalnych, w których zasięgu jest światłowód hurtowego operatora, podano w komunikacie.

Komputronik: Wprowadził usługę subskrypcji sprzętu, podała spółka. To gwarancja stałej opłaty za korzystanie z różnych urządzeń i możliwość wymiany ich co roku na nowsze modele, podkreślono.

Prometheus: Pozytywnie zakończył testy swojego drona HPD H2 w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG) z grupy Orlen przy sprawdzaniu infrastruktury, szczególnie detekcji metanu, podano w komunikacie.

PKO BP: Działający od ponad dwóch lat Asystent głosowy w aplikacji IKO przeprowadził 2,5 mln rozmów z klientami do końca 2022 roku, podał PKO Bank Polski. Użytkownicy aplikacji mogą teraz za pomocą asystenta głosowego zlecić analizę swoich płatności kartą.

PGE: Sieć łączności specjalnej w technologii LTE 450 dla dystrybucji powstanie w ciągu półtora roku, zapowiedział prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski.

PGG: Sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej (PGG) według Google Analytics przez cały 2022 rok odwiedziło prawie 9 milionów nowych użytkowników, a witryna sklepu miała ponad 350 milionów odsłon. Według danych spółki, w całym ubiegłym roku w sklepie zarejestrowało się ponad 1 milion użytkowników, a przez węzeł krajowy od momentu wprowadzenia takiej zmiany ponad 45 tysięcy osób.

Blue Media: Zawarła partnerstwo z firmą Linker Cloud, twórcą rozwiązania do zarządzania procesami logistycznymi, do rozwoju sprzedaży cross-border.

ING Bank Śląski: Chce zachęcić Polaków do myślenia i rozmawiania o swojej przyszłości finansowej i życiu na emeryturze. W tym celu wykorzystuje najnowszą technologię – algorytmy kreowania obrazów przez Sztuczną Inteligencję (AI). W ramach akcji „Ja w przyszłości. Powered by AI & ING” bank pomaga Polakom zwizualizować ich przyszłość i w ten sposób inspiruje do myślenia o niej.

Fujitsu: Czołowi globalni analitycy IT przyznali spółce tytuł Championa w zestawieniu Canalys 2022 EMEA Channel Leadership Matrix. Partnerzy szczególnie wysoko ocenili zakres oferowanego wsparcia technicznego, poziom zarządzania oraz zaangażowania w potrzeby dystrybutorów technologii i resellerów.

PayU: Zintegrował swoje płatności z technologią Flutter. W oparciu o narzędzie Flutter firma NextApps z Poznania zbudowała aplikację dla Metro Properties – międzynarodowego koncernu, który jest obecny w ponad 30 państwach na świecie. Aplikacja H-Our Store odpowiada na potrzebę rynku krótkoterminowego najmu powierzchni handlowych. Dzięki niej, w ciągu kilku minut można zarezerwować pomieszczenie, aby na kilka godzin otworzyć w nim swój sklep.

OVHcloud: Wprowadza Metal Instances w uniwersum chmury publicznej. Rozwiązanie wykorzystuje potężną moc obliczeniową serwerów Bare Metal i wspiera metodologię wdrażania infrastruktury jako kodu (IaC), a dzięki modelowi płatności za wykorzystane zasoby (pay as you go), cechujące Public Cloud, jest elastyczne i wygodne w użyciu.

SkyShowtime: Nowy serwis streamingowy w Europie ogłosił, że nabył wyłączne prawa do 21 lokalnych seriali Warner Bros. Discovery, wśród których znajdują się jedne z najpopularniejszych i wysoko ocenianych produkcji lokalnych HBO Max. Umowa, zawarta po przeprowadzeniu konkurencyjnej procedury przetargowej, zapewnia Skyshowtime 168 odcinków – ponad 150 godzin – zarówno nowych, jak i wcześniej emitowanych produkcji oryginalnych.

K2 Precise: Odpowiada za wdrożenie usług marketing automation dla polskiej marki rowerów cargo Urvis Bike. Współpraca K2 Precise i Urvis Bike ma charakter stały i obejmuje automatyzację procesów na stronie internetowej urvis.bike.

CCC HalfPrice: Uruchomienie zaawansowanego systemu WMS w magazynie zaopatrującym sieć sklepów zajęło 34 dni. Dzięki niestandardowemu podejściu do wdrożenia, koszty oprogramowania dostarczonego przez firmę PSI Polska obniżono o około 70%.

LiveChat: Zintegrował się z WeChat – największą superaplikacją na świecie.

Solplanet: Producent falowników oraz FIBARO, lider rynku smart home, nawiązały współpracę. Dzięki niej inwertery Solplanet zostały zintegrowane z systemem inteligentnego domu FIBARO.

Emirates: Linie zaoferują pasażerom nowe szybkie łącze szerokopasmowe obsługiwane przez Inmarsat GX Aviation na pokładzie 50 nowych samolotów Airbus A350, które mają wejść do służby w 2024 r. Nowa umowa znacznie poprawi doświadczenia pasażerów dzięki ulepszonej łączności i większemu globalnemu zasięgowi, nawet podczas lotów nad Arktyką.

Skriware: Polska spółka o globalnym zasięgu działania w branży EdTech, wspiera system edukacji, wprowadzając nowoczesne pomoce dydaktyczne na miarę 21. wieku. W ramach współpracy z Programem Laboratoria Przyszłości Skriware bezpłatnie przekaże niemal 14 tysiącom szkół podstawowych dostęp do „Pakietu na start” na platformie Skriware Academy, który zawiera bazę materiałów edukacyjnych. Rynkowa wartość wsparcia, które oferuje Skriware szkołom w ramach współpracy z Laboratoriami Przyszłości wynosi niemal 21,6 mln zł.

Bullitt Group: Brytyjski producent telefonów komórkowych, zaprezentował na targach CES 2023 usługę dwustronnej łączności satelitarnej – Bullitt Satellite Connect, która będzie dostępna dla klientów komercyjnych od I kw. 2023 roku. Usługa została stworzona dla wszystkich tych, którzy kiedykolwiek mieli problem z brakiem zasięgu komórkowego, by zapewniać niezawodność i spokój wszędzie tam, gdzie mogą pojawić się kłopoty z łącznością komórkową.

Canon Europe: Wprowadza nową aktualizację systemu EOS VR do wersji 1.2, która znacząco poprawi wydajność i funkcjonalność, bez uszczerbku dla łatwości obsługi. Zapewnia ona również zwiększenie efektywności w procesie postprodukcji zarówno w oprogramowaniu EOS VR Utility, jak i EOS VR Plug-in dla Adobe Premier Pro.

Comarch: Został wybrany na dostawcę systemów informatycznych w projekcie informatyzacji Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Usługi będą dostępne z początkiem maja 2023 roku.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments