Prometheus, z portfela JR Holding, pozytywnie zakończył testy swojego drona HPD H2 w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG) z grupy Orlen przy sprawdzaniu infrastruktury, szczególnie detekcji metanu, podano w komunikacie.

PKN Orlen – Oddział Centralny Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – oświadcza że spółka Prometheus realizowała projekt testowo – demonstracyjny pn. 'Demonstracja zdalnego pomiaru emisji metanu przy pomocy urządzeń montowanych na Bezzałogowych Statkach Powietrznych’. Testy polegający na wykonywaniu nalotów dronem wyposażonym w różnego rodzaju sensory optyczne i laserowe nad infrastrukturą PGNiG zostały przeprowadzone profesjonalnie, zgodnie z założeniami zamówienia, przy zachowaniu najwyższych standardów” – czytamy w komunikacie.

Spółka do testów wykorzystała drony Prometheus H2, których jest producentem, w wersjach: Protektor N, Protektor T, Enterprise Agro, Enterprise Gaz, podano także.

Platforma H2, może być wyposażona w liczne sensory, które zapewnią różne funkcjonalności. Dzięki temu możliwa jest detekcja defektów i anomalii, takich jak obumierająca roślinność, wycieki oleju, wycieki metanu lub uszkodzenia mechaniczne. H2 jest wyposażona w technologię GPS/GSM, która pozwala ekipom serwisowym i wykonawcom lokalizować uszkodzone elementy z dużą precyzją w czasie rzeczywistym” – czytamy dalej.

Wycieki metanu stanowią poważne zagrożenie w systemach rurociągów gazu ziemnego. Nie tylko mogą one spowodować straty ekonomiczne, ale stanowią duże zagrożenie dla środowiska i ludzi. Dlatego najważniejszym czynnikiem jest szybki i precyzyjne wykrycie miejsca awarii. Ręczne kontrole rurociągów w pobliżu wycieków metanu są uważane za wysoce niebezpieczne. H2 wyposażona w laserową technologię wykrywania metanu pozwala inspektorom rurociągów identyfikować, lokalizować i określać ilościowo wycieki metanu z bezpiecznej lokalizacji, zaznaczono w informacji.

Ponadto Prometheus planuje prezentację Hybrydowej Platformy Dronowej H2 w dniu 24. stycznia na specjalnym pokazie branżowym w Warszawie.

Prometheus jest projektantem i producentem nowej klasy dronów UAV (unmanned aerial vehicle, bezzałogowy statek powietrzny). Jest spółką portfelową giełdowego JR Holding ASI S.A.

(ISBnews)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments