Czipy M2 Pro i M2 Max napędzają MacBooka Pro i Maca mini. Cechują się znakomitą energooszczędnością i mają jeszcze potężniejsze CPU i GPU oraz do 96 GB zunifikowanej pamięci RAM.

Firma Apple przedstawiła dziś czipy M2 Pro i M2 Max, dwa systemy jednoukładowe (SoC) nowej generacji, które wynoszą rewelacyjną energooszczędność układów scalonych Apple na jeszcze wyższy poziom. Czip M2 Pro bazuje na rozbudowanej architekturze M2, mieszcząc w niej nawet 12‑rdzeniowe CPU i nawet 19‑rdzeniowe GPU, a także do 32 GB szybkiej zunifikowanej pamięci RAM. M2 Max ma jeszcze lepsze parametry niż M2 Pro, w tym nawet 38 rdzeni GPU i podwojoną przepustowość zunifikowanej pamięci RAM, której pojemność może wynosić aż 96 GB.

Dzięki bezkonkurencyjnej wydajności z jednego wata jest to najpotężniejszy i najbardziej energooszczędny z czipów montowanych w laptopach klasy profesjonalnej. Oba czipy są też wyposażone w ulepszone autorskie technologie, w tym szybszy 16‑rdzeniowy system Neural Engine i potężny silnik multimedialny Apple. Mac mini z M2 Pro po raz pierwszy zapewnia wydajność klasy profesjonalnej, a MacBook Pro 14 i 16 cali z czipem M2 Pro lub M2 Max zyskuje bezprecedensowe osiągi i możliwości.

Tylko Apple tworzy takie układy SoC jak M2 Pro i M2 Max. Zapewniają one niesamowity poziom profesjonalnej wydajności i najlepszą w branży energooszczędność. Znacznie potężniejsze CPU i GPU, możliwość konfiguracji z większą zunifikowaną pamięcią RAM i zaawansowany silnik multimedialny sprawiają, że M2 Pro i M2 Max stanowią ogromny krok w rozwoju układów scalonych Apple. oświadczył Johny Srouji, starszy wiceprezes Apple w pionie Hardware Technologies.

M2 Pro: ogromny skok wydajności podczas wymagających zadań

Czip M2 Pro został wykonany z wykorzystaniem technologii 5‑nanometrowej drugiej generacji i składa się z 40 miliardów tranzystorów – to o niemal 20 procent więcej niż w M1 Pro i dwa razy więcej niż w M2. Obsługuje zunifikowaną pamięć RAM o przepustowości 200 GB/s – czyli dwukrotnie większej niż M2 – i niskich opóźnieniach oraz pojemności do 32 GB. CPU nowej generacji ma 10 lub 12 rdzeni, w tym nawet osiem rdzeni zapewniających wydajność i cztery rdzenie energooszczędne.

W efekcie wydajność wielowątkowa CPU jest do 20% większa niż w wypadku 10‑rdzeniowego CPU w czipie M1 Pro. Aplikacje takie jak Adobe Photoshop radzą sobie z wymagającymi zadaniami szybciej niż kiedykolwiek, a kompilowanie w Xcode trwa 2,5x krócej niż na MacBooku Pro z procesorem Intel1.

GPU w czipie M2 Pro można wyposażyć w nawet 19 rdzeni – o 3 więcej niż ma GPU w M1 Pro. Ponadto zyskało ono większą pamięć podręczną L2. Grafika działa zaś do 30 procent szybciej niż w M1 Pro, co przekłada się na duży wzrost prędkości przetwarzania obrazów i zapewnia komfort grania porównywalny z konsolami.

M2 Max: najpotężniejszy czip dostępny w laptopie klasy profesjonalnej

Z 67 miliardami tranzystorów – to o 10 miliardów więcej niż w M1 Max i ponad 3x więcej niż w M2 – czip M2 Max wynosi wydajność i możliwości układu scalonego Apple na jeszcze wyższy poziom. Zunifikowana pamięć podręczna tego czipa ma przepustowość 400 GB/s, czyli 2x większą niż w M2 Pro i 4x większą niż w M2, a do tego może mieć do 96 GB pojemności. Dzięki temu ogromne pliki otwierają się błyskawicznie, a podczas jednoczesnej pracy z wieloma specjalistycznymi aplikacjami system działa niezwykle szybko i płynnie.

W czipie M2 Max zastosowano to samo 12‑rdzeniowe CPU nowej generacji co w M2 Pro. GPU jest zaś jeszcze potężniejsze, ponieważ można je wyposażyć w nawet 38 rdzeni, a do tego ma większą pamięć podręczną L2. Wydajność grafiki osiąga wartości nawet o 30 procent wyższe niż w M1 Max. Jeśli połączyć to z 96 GB pamięci RAM, nowy MacBook Pro z czipem M2 Max radzi sobie z intensywnymi zadaniami graficznymi, których konkurencyjne urządzenia nie są nawet w stanie podjąć2. Od efektów wizualnych przez trenowanie modeli uczenia maszynowego po łączenie obrazów o rozdzielczości liczonej w gigapikselach – MacBook Pro z M2 Max zdumiewa wydajnością bez względu na to, czy działa na baterii, czy jest podłączony do gniazdka. Reasumując, M2 Max to najpotężniejszy z czipów przeznaczonych dla loptopów klasy profesjonalnej.

Większe możliwości dzięki autorskim technologiom

W czipie M2 Pro i M2 Max zastosowano ulepszone autorskie technologie:
Oba czipy – M2 Pro i M2 Max – skrywają opracowany przez Apple 16‑rdzeniowy system Neural Engine nowej generacji, który może wykonywać nawet 15,8 biliona operacji na sekundę i działać do 40 procent szybciej niż jego poprzednik.

M2 Pro ma niezwykle zaawansowany i sprawny silnik multimedialny, który zapewnia sprzętową akcelerację kodowania i dekodowania wideo w formacie H.264, HEVC i ProRes. W efekcie możliwe jest odtwarzanie kilku strumieni wideo 4K i 8K w formacie ProRes przy zużyciu niewielkiej ilości prądu. M2 Max ma dwa silniki kodowania wideo i dwa silniki ProRes, dzięki czemu koduje wideo nawet 2x szybciej niż M2 Pro.
Najnowszy procesor ISP od Apple skuteczniej redukuje szumy obrazu i wspólnie z systemem Neural Engine wykorzystuje techniki wideografii obliczeniowej, by zapewniać wyższą jakość obrazu z kamery.

Nowa generacja koprocesora Secure Enclave jest zaś kluczowym elementem najlepszego w swojej klasie systemu zabezpieczeń Apple.

macOS Ventura a czipy M2 Pro i M2 Max

System macOS został zaprojektowany specjalnie dla układów scalonych Apple, a połączenie systemu macOS Ventura i nowych znakomitych czipów zapewnia użytkownikom bezprecedensową wydajność i produktywność. Komputery Mac z układem scalonym Apple mają dostęp do ponad 15 000 natywnych aplikacji i wtyczek, które pozwalają w pełni czerpać z potencjału czipów z serii M.

System macOS Ventura przynosi nowe funkcje, takie jak Stage Manager, kamera Continuity i Handoff w FaceTime, które otwierają przed użytkownikami więcej możliwości. W macOS Ventura pojawiły się też spore aktualizacje dotyczące między innymi Safari, aplikacji Mail, Wiadomości i Spotlight. Dzięki ulepszeniom wszystko działa responsywniej i skutecznie wykorzystuje potencjał czipów M2 Pro i M2 Max.

Czip Apple a środowisko

M2 Pro i M2 Max ułatwiają nowym modelom MacBooka Pro i Maca mini spełnianie wysokich standardów Apple w zakresie energooszczędności. Energooszczędność układu scalonego Apple sprawia, że bateria nowego MacBooka Pro osiąga najwyższą wydajność w historii Maca i wystarcza na nawet 22 godziny pracy3. W efekcie skraca się czas, przez jaki komputer musi być podłączony do prądu, i zmniejsza się ilość energii zużywanej w całym okresie jego eksploatacji.

Firma Apple osiągnęła już neutralność węglową w globalnej działalności korporacyjnej, a do 2030 roku planuje mieć zerowy wpływ netto na klimat w całej swojej działalności, tj. również w łańcuchu dostaw produkcji i w cyklach życia wszystkich produktów. Oznacza to, że każdy czip wyprodukowany przez Apple będzie, od projektu po produkcję, całkowicie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments