Wczoraj w ramach II. edycji Włosko-Polskiego Forum Lotniczego debatowano o współpracy obu państw w sektorze lotniczym, korzyściach, jakie taka współpraca może przynieść polskiej gospodarce oraz bezpieczeństwu. Wojna w Ukrainie zachwiała nie tylko światowym bezpieczeństwem, ale również sektorem gospodarczym wielu państw. Polska, sąsiadując z krajem pogrążonym w wojnie, potrzebuje wzmocnienia sektora lotniczego i wsparcia państw, które mogą go udzielić.

Utrzymanie silnego sektora lotniczego to dziś dla wielu krajów wyzwanie, a jednocześnie czynnik, bez którego dobrobyt gospodarczy, łatwość podróżowania i dziesiątki ratujących życie innowacji byłyby niemożliwe. Co więcej, lotnictwo przyczynia się do przeciwdziałania globalnym zagrożeniom militarnym. Włochy są państwem bardzo dobrze rozwiniętym pod tym względem, a współpraca z Polską może przełożyć się nie tylko na zacieśnienie relacji między tymi dwoma państwami, ale również przynieść korzyści dla całej Europy.

Forum zostało zorganizowane przez Ambasadę Włoch w Warszawie i ITA-Italian Trade Agency we współpracy z Włoską Izbą Przemysłowo-Handlową w Polsce.

Przez ostatnie dwa lata nie mogliśmy spotkać się stacjonarnie. Wracamy do tego trybu i zderzamy się z sytuacją szczególną – wojną w Ukrainie. Konflikt za polską granicą zmienił podejście do tematu bezpieczeństwa. Przemysł również został zachwiany i musimy zacząć patrzeć na ten obszar nie tylko z punktu widzenia użytku cywilnego, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa i obrony. Jesteśmy tu dziś, aby dyskutować, szukać rozwiązań i wyciągać pozytywne wnioski z naszej polsko-włoskiej współpracy. – podkreślała Laura Ranalli, Chargé d’affaires a.i. Ambasady Włoch.

Wtorkowe wydarzenie obejmowało dwa bloki dyskusyjne. W pierwszym z nich paneliści rozmawiali o międzynarodowej współpracy przemysłowej w kontekście programów lotniczych oraz kosmicznych, skupiając się na projektach sektora obronnego. Podczas panelu rozmówcy poruszyli temat nowych kontraktów na śmigłowce i sprawnej współpracy w tym procesie. Omówiono również sposoby szybkiego oraz efektywnego transferu technologii, jak również tworzenia trwałych relacji gospodarczych między Polską a Włochami.

ITA jest agencją rządu włoskiego, Sekcją Promocji Handlu Ambasady Włoskiej w Warszawie, która przede wszystkim skupia się na promocji firm włoskich zagranicą, Made in Italy oraz pozyskiwaniu nowych inwestycji we Włoszech. Stale wspieramy branżę lotniczą i kosmiczną. Włochy są pierwszym partnerem Polski w tej branży spośród krajów UE zarówno w zakresie importu jak i eksportu, a także drugim partnerem w skali globalnej po Stanach Zjednoczonych. Włoska branża lotniczo-kosmiczna jest w stanie zagwarantować wysoki standard technologiczny oraz jakościowy. I aktualnie ich działalność rozwojowa jest skoncentrowana na cyfryzacji, zrównoważonym rozwoju oraz „space-economy”, które wymagają ciągłych inwestycji w zakresie badań i innowacji. Z tego powodu włoskie firmy są otwarte na międzynarodową współpracę, zwłaszcza z polskimi firmami. – mówił Paolo Lemma, Dyrektor ITA- Italian Trade Agency w Warszawie.

W drugiej części skupiono się na innowacyjnych rozwiązaniach i programach nowej generacji. Prelegenci omówili te zagadnienia na przykładach obecnie realizowanych projektów, takich jak Future Combat Air Systems, UAV, Tempest i wielu innych nowych systemach satelitarnych, prezentując płynące z nich korzyści. Zwrócono uwagę na przyszłość Polski i wzmocnienie jej sektora lotniczego za sprawą innowacyjnych rozwiązań. Podkreślano, że rozwój nowych technologii to także podstawa utrzymywania przewagi militarnej nad przeciwnikiem.

Aerospace Forum prezentuje nadzwyczajny poziom, który spełnia trzy zadania: wspiera, pomaga i rozwija. Włoska Izba Handlowa jest w Polsce domem włoskich przedsiębiorstw. Ważne, aby budować relacje i tworzyć wymiany między krajami, ale to wymaga pracy, która przyniesie wymierne zyski dla obu stron. – zauważył Piero Cannas, Prezydent Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce.

Wojna w Ukrainie stała się realnym powodem do stawiania czoła zagrożeniom i wyzwaniom, które dotyczą rosnącej militaryzacji kosmosu. Dziś już inaczej postrzega się dominację w przestrzeni powietrznej. Współpraca z państwem włoskim i korzystanie z nowych rozwiązań technologicznych jest szansą dla Polski na ożywienie sektora lotniczego oraz trwałe zabezpieczenie zarówno militarne, jak i gospodarcze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments