Droga, jaką musi przejść przedsiębiorca, chcący pozyskać finansowanie bankowe, jest zazwyczaj kręta i wyboista. Niezliczone ilości formularzy i dokumentów, długie godziny poświęcone na złożenie wniosku, przeradzające się w tygodnie oczekiwania na ostateczną decyzję, znacząco hamują rozwój małych i średnich firm. A te muszą działać bardzo elastycznie i błyskawicznie reagować na oczekiwania rynku oraz swoich klientów. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi Erbeo – fintech oferujący przedsiębiorcom nowy model finansowania dostępny poprzez platformy, na których funkcjonują.

Szybki i intuicyjny dostęp do finansowania to główne zalety, jakie daje Erbeo. Rozwiązanie skraca do minimum odległość między przedsiębiorcą, a pieniędzmi, których w danym momencie potrzebuje. Wyjątkowa procedura oceny zdolności kredytowej, opierająca się na automatycznej analizie danych transakcyjnych pochodzących z platformy sprzedażowej czy rezerwacyjnej, na której osadzona jest działalność danej firmy, pozwala Erbeo na natychmiastowe podjęcie decyzji o przyznaniu finansowania.

W przeciwieństwie do modelu oceny stosowanego przez banki, wtyczka Erbeo posiada dostęp do realnych wyników sprzedażowych oraz analizuje szereg zewnętrznych danych, które nie są brane pod uwagę w przypadku tradycyjnego procesu oceny ryzyka. Inaczej przecież wyglądają przepływy finansowe, marże, terminy płatności i wartości zamówień w sklepach internetowych, a inaczej w klinikach medycznych, restauracjach czy salonach kosmetycznych. Dzięki indywidualnemu podejściu do potrzeb każdej z branż Erbeo zwiększa szanse na uzyskanie finansowania przez poszczególne firmy. Przyspiesza też cały proces uzyskania finansowania, co pozwala otrzymać nawet 100.000 PLN w zaledwie 48 godzin od momentu złożenia wniosku. A to wszystko w obrębie platformy, z której na co dzień korzysta dany przedsiębiorca.

Erbeo zostało założone przez dwóch doświadczonych przedsiębiorców: Adama Dąbrowskiego oraz Krzysztofa Dębowskiego. Pierwszy z nich pełnił przez wiele lat funkcję dyrektora zarządzającego Creamfinance Poland oraz członka komitetu wykonawczego Creamfinance Holding, gdzie odpowiadał za rozwój firmy m.in. w Meksyku, na Słowacji i w Hiszpanii. Był założycielem i członkiem zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Natomiast Krzysztof Dębowski to między innymi współzałożyciel Digitree Group, którą wprowadził na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, a następnie sprzedał jednemu z funduszy private equity. Był także co-founderem i COO Senuto, które zostało niedawno przejęte przez grupę RTB House. Zarządzał również funduszem KnowledgeHub VC.

Świat małych i średnich firm platformizuje się – to jeden z najistotniejszych globalnych trendów, jakie obserwujemy w rozwoju przedsiębiorstw. Oznacza to, że coraz więcej firm funkcjonuje w oparciu o platformy sprzedażowe, rezerwacyjne czy rozliczeniowe. Sklepy internetowe zakładane są na Shoperze czy PrestaShop, fryzjerzy dostępni są na Booksy, taksówki na iTaxi, restauracje na Uber Eats, a placówki medyczne na Kliniki.pl. Platformy te starają się dostarczyć obecnym na nich merchantom pełne spektrum rozwiązań potrzebnych do prowadzenia przez nich biznesu. Wśród tych usług powinno znaleźć się także finansowanie. To właśnie umożliwia nasza wtyczka.Finansowanie MŚP to ogromny rynek warty na całym świecie ponad 7,2 bln. USD. Właśnie stajemy się świadkami przenoszenia się jego ogromnej części na platformy. Cały segment embedded finance ma ogromny potencjał i stwarza szanse zbudowania na nim, w stosunkowo krótkim czasie, wielu bardzo dużych firm. – mówi Krzysztof Dębowski, co-founder i COO Erbeo.

W Erbeo uwierzyły już polskie i zagraniczne fundusze venture capital oraz aniołowie biznesu inwestujący w fintech. W rundzie pre-seed startup pozyskał ponad 4 mln PLN. Pozwoliło mu to zbudować technologię, którą wdrożyły czołowe polskie i międzynarodowe platformy, takie jak PrestaShop, Shoper czy Kliniki.pl. Pierwsze z nich właśnie udostępniły swoim użytkownikom w swoich panelach administracyjnych dedykowaną wtyczkę Erbeo. W rundzie seed spółka planuje pozyskać kolejne 12 mln PLN z przeznaczeniem na dalszy rozwój technologii oraz skalowanie biznesu.

Adam Dąbrowski, co-founder i CEO Erbeo dodaje: Przez ostatni rok budowaliśmy technologię, która pozwala dziś platformom w prosty sposób udostępnić finansowanie oraz inne usługi finansowe swoim merchantom. Składa się na nią plug-in, a także cała infrastruktura pozwalająca na weryfikację wniosku i udzielenie finansowania. W tle rozwiązania działają oparte o nasze API mechanizmy umożliwiające automatyzację procesów kredytowych. Dzięki prostej dokumentacji technicznej integracja Erbeo na platformie możliwa jest w ciągu kilku dni. Wkrótce udostępnimy kolejne rozwiązania, które umożliwią oferowanie merchantom następnych produktów finansowych.

Założyciele Erbeo spodziewają się, że z ich rozwiązania korzystać będą głównie te platformy, które za cel postawiły sobie dostarczenie swoim klientom pełnego spektrum rozwiązań, pozwalających im efektywnie prowadzić swoje biznesy. Wśród funkcji, które część z nich pokrywa już dzisiaj, jest pozyskiwanie klientów i zarządzanie relacjami z nimi, dokonywanie rezerwacji, zarządzanie stanami magazynowymi, integracje z firmami kurierskimi i płatnościami, a także rozliczanie transakcji. Wydaje się, że jedynym niezagospodarowanym do tej pory obszarem pozostało finansowanie celowe samych merchantów. Uzupełnienie oferty platform o tę usługę umożliwia właśnie Erbeo.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments