Deep tech hub dla regionu CEE rozpoczyna działalność w Warszawie we współpracy z Hello Tomorrow, międzynarodową organizacją, która od ponad 10 lat działa na rzecz wprowadzania rozwiązań z laboratoriów na rynek.

Deep Tech Summit, który odbywa się 15-16 listopada w CIC Warsaw, to pierwsze wydarzenie deep tech w Polsce. Szacuje się, że przyciągnie 500 uczestników, w tym 200 przedstawicieli startupów deep tech i projektów B+R oraz 150 inwestorów prywatnych. W przyszłym roku chcą zwiększyć zasięg swojej konferencji, kierując ją także do entuzjastów deep tech z Czech, Słowacji i Węgier.

Być może wstyd się przyznać, ale jeszcze w 2018 roku nie wiedziałem, czym są deep tech czy wspierająca startupy z tego obszaru organizacja Hello Tomorrow. Dopiero spotkanie z działającą w niej Polką, która zajmowała się wówczas skalowaniem projektów deep tech w Niemczech i Holandii, uświadomiło mi, że w Europie Zachodniej funkcjonuje już rozróżnienie pomiędzy zwykłymi startupami a startupami deep tech i projektami B+R. W Polsce go brakowało” – opowiada Sławomir Olejnik, Prezes Zarządu Fundacji Polska Innowacyjna / Innovative Poland. Kiedy zacząłem się interesować europejskim ekosystemem deep tech, szybko zdałem sobie sprawę, że nasz region jest w nim trochę białą plamą. Postanowiłem, że najwyższa pora to zmienić” – dodaje.

W oczekiwaniu na jednorożca

Potencjał środkowoeuropejskiego deep techu postanowił jako pierwszy zbadać Fundusz Aper Ventures, który w tym roku stworzył i przedstawił regionalną mapę deep techów. Znalazło się na niej ponad 250 startupów deep tech, w które tylko w 2022 roku zainwestowano prawie 1,5 mld zł.

“Jako fundacja od stycznia prowadzimy rozmowy z partnerami, chcąc po naszym wydarzeniu wspólnie stworzyć kompleksową mapę innowacji deep techowych podzielonych na różne sektory. Gdyby udało się nam zmapować ekosystem uwzględniający różne poziomy dojrzałości projektów, to otrzymalibyśmy narzędzie do decydowania, które obszary deep techu i nauki rozwijać, a w których brakuje nam potencjału. Skorzystałby na tym nie tylko ekosystem, ale też rządzący, którym byłoby łatwiej zdecydować, jakie technologie zasługują na wsparcie publiczne” – wyjaśnia Sławomir Olejnik.

Rok 2022 udowodnił, że nadszedł czas na deep tech. Inwestycje w tą branżę w regionie pobiły rekord. Mimo że nie zakończył się jeszcze czwarty kwartał, to z naszej mapy wynika, że inwestycje przekroczyły poprzedni, najlepszy wynik z 2020 roku. To pokazuje, że inwestorzy, szczególnie Ci obecni na Deep Tech Summit, rozumieją charakter ryzyka związanego z rozwiązaniami opartymi na zaawansowanych technologiach. Firmy z tej branży, naszym zdaniem, nie są bardziej ryzykowne niż startupy z innych obszarów. To kwestia skutecznego due dilligence, dzięki któremu identyfikujemy i finansujemy firmy z komercyjnie opłacalną technologią” – mówi Jacek Błoński, Partner Zarządzający w Aper Ventures.

Jednak pomimo, że w regionie powstaje coraz więcej deep tech’ów, które trafiają na coraz podatniejszy grunt, Europie Środkowo-Wschodniej wciąż brakuje jednorożca.

Wcale nie oznacza to, że nie ma na takowego kandydatów. Tu warto wyróżnić wywodzący się z Rzeszowa startup The Batteries, który niedawno zamknął rundę inwestycyjną w wysokości 35 mln, pozyskując fundusze nie tylko od lidera rundy – dotychczasowego inwestora Aper Ventures – ale też od Januarego Ciszewskiego i jego JR HOLDING ASI S.A. (JRH), EIT InnoEnergy oraz UAB Electronics System.

Stworzona przez światowej sławy inżynierów polska spółka to pierwsza na świecie firma, która rozwija niskokosztową produkcję bezpiecznych i ekologicznych baterii „solid state” do masowych zastosowań w IoT, takich jak czujniki przemysłowe, smartwatche, urządzenia medyczne, drony czy hulajnogi elektryczne. Rozwiązanie ma sprawić, że urządzenia elektroniczne masowego użytku staną się oszczędniejsze. Przykładowo, dzięki niemu ładowanie smartfona ma trwać mniej niż 15 minut i wystarczać na 2 razy dłużej.

„The Batteries tworzy produkt, który posiada bardzo szerokie zastosowanie, a jego potencjał rynkowy jest ogromny. Nasz doświadczony zespół udowadnia od lat, że nasza opatentowana technologia pozwala wyprodukować baterie o wyjątkowych parametrach. Ich struktura zapewnia znacznie wyższą pojemność, a dowolność kształtu umożliwia nowe zastosowanie akumulatorów. Wierzymy, że dzięki umożliwiającej skalowanie metodzie produkcji w ciągu następnych paru lat każdy z nas będzie miał w swoim urządzeniu naszą baterię” – mówi Алексей Старовойтов, COO The Batteries.

Wsparcie z Paryża

Sławomir Olejnik nie ukrywa, że zależy mu na wspieraniu właśnie takich projektów jak The Batteries. Jego zdaniem nie ma na to lepszego sposobu, niż większa integracja z zachodnim środowiskiem deep tech.

Dążę do tego, aby Polska i nasza część Europy zostały powiązane z globalnym ekosystemem relacji. Wierzę, że przełoży się to na szybsze skalowanie projektów deep tech z regionu” – deklaruje.

Ważnym krokiem ku realizacji tej misji jest niedawno nawiązane partnerstwo z Hello Tomorrow. Zdaniem jej założycieli nauka ma potencjał, by zmieniać świat na lepsze. To przekonanie znajduje odzwierciedlenie w ich codziennych działaniach.

Jednym z głównych filarów działalności Hello Tomorrow jest organizacja konkursów dla startupów deep tech, w tym flagowego Global Challenge. Podobne inicjatywy ułatwiają wyławianie talentów i jak do tej pory przyczyniły się do odkrycia ponad 18 tysięcy rozwiązań deep tech z całego świata. Dzięki udziale w rywalizacji wyróżnieni zyskali dostęp do globalnej bazy kontaktów obejmującej m.in. duże fundusze i najbardziej prestiżowe uczelnie.

Razem lepiej

Co chcą wspólnie osiągnąć Hello Tomorrow i Fundacja Polska Innowacyjna?

Celem jest przyśpieszenie wdrażania w Polsce radykalnych rozwiązań w obszarze nauki ukierunkowanych na poprawę zdrowia ludzi i planety” – mówi Arnaud de la Tour, CEO Hello Tomorrow. „Chcemy też wzmocnić pozycję Europy Środkowo-Wschodniej jako jednego z deep techowych hubów” – dodaje.

Jak zabiorą się za realizację tego zadania? Przede wszystkim mają zamiar zachęcać startupy na wczesnym etapie rozwoju do udziału w międzynarodowych projektach, w tym Hello Tomorrow Deep Tech Pioneers, promując przy tym lokalny ekosystem na arenie międzynarodowej. Powstałe w wyniku podobnych zabiegów więzi zaowocują szybszą i skuteczniejszą internacjonalizacją projektów deep tech z Polski i sąsiadujących z nią krajów – podkreśla Sławomir Olejnik.

Jednym z narzędzi budowania relacji pomiędzy regionem a zachodnim ekosystemem deep tech będzie udział polskiej delegacji w marcowym Hello Tomorrow Global Summit w Paryżu. Partnerzy planują też jesienią 2023 roku zorganizować CEE Deep Tech Summit.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments