Jak wygląda dziś wykorzystanie chmury w Polsce z perspektywy firmy globalnie dostarczającej rozwiązania IT? Czy dojrzałość firm w tym zakresie jest wysoka i jak to wygląda w USA, gdzie także realizujecie wdrożenia? Wskazuje w 1. części rozmowy z ISBtech Daniel Chwaszczewski, Cloud Sales Director w Transition Technologies PSC.

W Polsce, jak wszędzie na świecie, rośnie zastosowanie rozwiązań chmurowych. Co prawda poziom adopcji na naszym rynku ciągle jest niższy niż w USA czy krajach nordyckich, ale już np. między Polską a Niemcami różnica jest niewielka. To, co cieszy, to fakt, że zarówno wiedza o chmurze, jak i zainteresowanie innowacją powiązaną z chmurą, są coraz większe.

W ostatnich trzech latach w Polsce widzimy w tym zakresie duży postęp, co pokazuje chociażby zmiana podejścia. Wcześniej pytania wielu polskich klientów brzmiały: „czy to bezpieczne?”, a dziś słyszymy: „chcemy się migrować dla zwiększenia bezpieczeństwa”. To pokazuje, jak bardzo zmieniło się podejście polskich firm do chmury na przestrzeni bardzo krótkiego czasu.

Oczywiście większy wskaźnik adopcji mają firmy FinTech (w tym także banki), retail czy e-commerce w porównaniu do np. firm z sektora automatyki przemysłowej. Dojrzałość polskich firm określiłbym jako średnią, choć są przedsiębiorstwa, które wyróżniają się dużym poziomem w tym zakresie. Nadal jednak są firmy, które obawiają się chmury (według raportu PwC aż 32% firm w Polsce ocenia swoją dojrzałość w transformacji chmurowej jako niską).

Firmy w USA nie boją się chmury tak, jak firmy w Europie (nie tylko w Polsce). Powód jest prosty, dostawcy technologii chmurowych to firmy amerykańskie, więc nie muszą się przejmować regulacjami, które w Unii Europejskiej są bardzo istotne. Z perspektywy globalnego integratora systemów IT, więcej projektów realizujemy za granicą wykorzystując wdrożenia Amazon Web Services (AWS), natomiast to, co możemy powiedzieć o rynku polskim to fakt, że w Polsce jest zdecydowanie więcej rozwiązań wykorzystujących chmurę Microsoft Azure.

Uśredniając, ciągle widać lekką przewagę AWS jeżeli patrzymy na rynek amerykański, ale widać też, że Azure nadgonił udział w rynku w ostatnich dwóch-trzech latach. W przypadku TT PSC mamy kompetencje w zakresie wdrożeń wykorzystujących rozwiązania chmurowe czołowych dostawców, ale również Google Cloud Platform.

TT PSC koncentruje się na firmach z sektora przemysłowego, a na tym rynku, adopcja chmury jest niższa niż np. w sektorze usług finansowych zarówno w Polsce, jak i w USA. Fabryka może być w odizolowanym miejscu i przy wymogach analityki w czasie rzeczywistym lub blisko czasu rzeczywistego sama chmura, bez tzw. Edge (lokalny serwer lub centrum danych do gromadzenia i przetwarzania danych zanim w dalszej kolejności trafią one do chmury), nie zadziała.

Adopcja 5G nie jest jeszcze na tyle zaawansowana, a i same fabryki często używają 20-30 letnich lub starszych sprzętów i protokołów do komunikacji. To nie jest „łatwy teren” dla chmury publicznej, ale równocześnie właśnie w stronę chmury przemysłowej w ostatnich dwóch latach Microsoft i AWS bardzo dużo zainwestowali, np. w IIoT lub tzw. „OT/IT connectivity” (technologie operacyjna i informatyczna).

Wciąż jednak aż 59% firm w Polsce nie zrealizowało jeszcze znaczącej wartości z inwestycji w chmurę (raport PwC), co pokazuje potencjał do zagospodarowania zarówno dla integratorów systemów IT, jak i dostawców chmury.

W USA znajdziemy dużo więcej projektów chmurowych w szeroko rozumianym sektorze publicznym, który konsumuje chmurę na potęgę. Ten obszar zastosowań wskazałbym jako jeden z głównych wyróżników pomiędzy tymi rynkami.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments