Od dzisiaj dostępna jest aplikacja Oceanic+, która zmienia Apple Watch Ultra, najbardziej wytrzymały zegarek Apple, w doskonale funkcjonalny i intuicyjny komputer nurkowy. Aplikacja Oceanic+ zaprojektowana przez Huish Outdoors we współpracy z Apple pozwala nurkom rekreacyjnym na korzystanie z zegarka, którego używają na co dzień, także pod wodą na nieosiągalnej dotąd dla takich urządzeń głębokości – nawet na 40 metrach. Teraz jest to możliwe z zegarkiem Apple Watch Ultra, w którym znalazł się nowy głębokościomierz i czujnik temperatury wody.

W połączeniu z uzupełniającą apką na iPhonie aplikacja Oceanic+ na Apple Watch Ultra zapewnia wszystkie istotne funkcje zaawansowanego komputera nurkowego, pozwala dokładnie zaplanować nurkowanie, a potem na powierzchni analizować szczegółowe dane aktywności.

Misją Huish Outdoors jest wychodzenie naprzeciw ludzkiej żądzy przygód. Aplikacja Oceanic+ dla Apple Watch Ultra to jedna z największych od wielu lat innowacji w branży nurkowej. Dzięki naszemu rozwiązaniu nurkowanie staje się bardziej dostępne i przyjemniejsze, a dzielenie się z innymi swoimi podwodnymi doświadczeniami jest prostsze.  deklaruje Mike Huish, dyrektor generalny firmy Huish Outdoors. 

Pierwsze komputery nurkowe pojawiły się dopiero 30 lat po tym, jak w latach 50. XX wieku pierwsi nurkowie zaczęli odkrywać podwodny świat. Jeszcze w latach 80. i 90. wielu certyfikowanych nurków używało kartki i ołówka, by rozpisać dla siebie tabele dekompresyjne. Głębokość i czas spędzony pod wodą analizowało się na podstawie algorytmu dekompresji Bühlmanna, by wyliczyć, jak długo można nurkować bez przekraczania bezpiecznego poziomu nasycenia tkanek azotem.

Gdy dyrektor generalny Huish Outdoors Mike Huish (na zdjęciu) zakładał firmę w 2009 roku, przyświecał mu jasny cel: wychodzić naprzeciw ludzkiej potrzebie przygód.
Apple Watch Ultra rewolucjonizuje dziś nurkowanie rekreacyjne, ponieważ jest wygodnym i przystępnym urządzeniem nurkowym, a przy tym ma wszystkie cechy, za które użytkownicy cenią Apple Watc

Nurkowie zyskują nową pomoc, która jasno i na czas przekazuje im istotne informacje. Wszystko w Apple Watch Ultra – od dużego, jasnego wyświetlacza Retina i dwurdzeniowego układu SiP S8 przez niewielki rozmiar po pokrętło Digital Crown i specjalny przycisk czynności, a nawet doskonale przemyślane sygnały zwrotne, które bez trudu można zarejestrować pod wodą – sprawia, że jest on wyjątkowym rozwiązaniem w historii nurkowania z akwalungiem. opowiada Andrea Silvestri, wicedyrektor Huish Outdoors ds. projektowania i rozwoju produktów, który odpowiadał za pracę nad aplikacją Oceanic+. Silvestri testował Oceanic+ pod wodą, aby przygotować aplikację do wprowadzenia na rynek.

Zespół Huish Outdoors odpowiedzialny za aplikację Oceanic+ (od lewej do prawej): dyrektor ds. marki Oceanic Nick Hollis, dyrektor generalny Mike Huish, wicedyrektor ds. marketingu Olivier Laguette i wicedyrektor ds. rozwoju i projektowania produtków Andrea Silvestri

Apple Watch Ultra zaprojektowano z myślą o sportach wytrzymałościowych, odkrywaniu świata i aktywności w terenie. Uzyskał klasę wodoodporności WR100 i certyfikat EN 13319, który jest globalnym standardem jakości akcesoriów nurkowych, w tym głębokościomierzy. Ponadto ma tytanową kopertę 49 mm i płaskie szafirowe szkło przednie, za którym kryje się największy i najjaśniejszy wyświetlacz, w jaki kiedykolwiek wyposażono Apple Watch. Jego jasność sięga do 2000 nitów, co przekłada się na niezrównaną czytelność pod wodą. Przycisk czynności można zaprogramować tak, by uruchamiał apkę Oceanic+ na ekranie wstępnym, a w trakcie nurkowania używać przycisku do nawigowania za pomocą kompasu.Naszym priorytetem było zachowanie intuicyjności. Osoby, który potrafią obsługiwać Apple Watch, będą umiały też posłużyć się tym komputerem nurkowym, ponieważ przekazuje on informacje w prostej i zrozumiałej dla nich formie.

Silvestri wspomina wczesne lata 90., gdy zaprojektował swój pierwszy komputer nurkowy. „Większość komputerów nurkowych opiera się na podobnym algorytmie, ale zwykle potrzeba studiów do tego, by zrozumieć informacje, które udostępniają”, tłumaczy.

Jednym z najbardziej rewolucyjnych rozwiązań w naszej nowej apce jest interfejs użytkownika, w którym zastosowano kolory i animacje, a jedna strzałka mówi, czy należy się wynurzać, zejść głębiej, czy zatrzymać – to najprostszy sposób, by przekazać te informacje. Naszym priorytetem było zachowanie intuicyjności. Osoby, który potrafią obsługiwać Apple Watch, będą umiały też posłużyć się tym komputerem nurkowym, ponieważ przekazuje on informacje w prostej i zrozumiałej dla nich formie. Menu nawigacji są proste – za pomocą pokrętła Digital Crown i przycisku czynności można je przewijać i korzystać pod wodą z wszystkich funkcji, których potrzebuje komputer nurkowy. deklaruje Mike Huish.

W planerze nurkowym użytkownik może określić czas na powierzchni, głębokość nurkowania i używaną mieszankę gazową, a aplikacja Oceanic+ obliczy na tej podstawie jego limit nurkowania bezprzystankowego, czyli czas, jaki można spędzić na danej głębokości. Planer uwzględnia też istotne dla nurków warunki, takie jak pływy, temperaturę wody, a nawet udostępniane przez innych nurków informacje o aktualnej przejrzystości i prądach. Po nurkowaniu na wyświetlaczu Apple Watch Ultra automatycznie wyświetlą się różne dane, w tym współrzędne miejsca zanurzenia i wynurzenia, a także podsumowanie profilu nurkowania. W aplikacji Oceanic+ na iPhonie można znaleźć podsumowanie z dodatkowymi informacjami. Zawiera ono m.in. mapę z zaznaczonym miejscem zanurzenia i wynurzenia, a także wykresy przedstawiające głębokość, temperaturę, tempo wynurzania i limity bezprzystankowe.

Jednym z najbardziej intuicyjnych rozwiązań w apce Oceanic+ na Apple Watch Ultra jest sygnał zwrotny. Mechanizm ten opiera się zarówno na warstwie sprzętowej, jak i oprogramowaniu urządzenia i sprawia, że zegarek może wysłać użytkownikowi sygnał dotykowy w postaci serii wibracji, które czuć pod wodą na nadgarstku nawet przez piankę o grubości 7 mm.

Dotykowy sygnał zwrotny to wygodne i proste rozwiązanie przydatne na co dzień, ale w wodzie okazuje się szczególnie cenne, bo eliminuje problem większej prędkości dźwięku.
„Dźwięk rozchodzi się w wodzie dużo efektywniej niż w powietrzu. Gdy nurkuję z partnerem i jego komputer emituje dźwięki, trudno mi powiedzieć, czy odzywa się jego urządzenie, czy moje. Słyszę dźwięk, ale nie mogę rozpoznać jego źródła. Wykorzystanie mechanizmu dotykowego zaprojektowanego dla modelu Ultra sprawia, że sygnał jest odbierany tylko przez jedną osobę i przypomina subtelne szturchnięcie przez przewodnika. wyjaśnia Silvestri. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments