January Ciszewski spodziewa się wielokrotnego zwrotu z inwestycji w spółki IGLOO i MILOO-ELECTRONICS.

Po ogłoszeniu całkowitego wyjścia z inwestycji w Columbus Energy niektóry komentatorzy sugerowali, że January Ciszewski przestał wierzyć w OZE.

January Ciszewski, prezes JR Holding ASI

January Ciszewski, Prezes JRH: Wręcz przeciwnie. Uważam, że branżę tę czeka kolejna fala rozwoju. Myślę, że największymi jej beneficjentami będą sektory pomp ciepła, magazynów energii oraz elektromobilności, oczywiście fotowoltaika też nadal będzie się rozwijać. Dlatego fundusze pozyskane z ostatnich wyjść, reinwestujemy w projekty branży OZE, które naszym zdaniem dają szansę większych zwrotów.

Robert Bialik, Prezes IGLOO i MILOO-ELECTRONICS: Dodam może, że raporty branżowe mówią o zapotrzebowaniu na pompy ciepła w Europie w liczbie około 45 mln szt. domowych pomp ciepła do 2030 roku, przy rocznym wzroście na poziomie 17%. Eksperci firmy konsultingowej Wood Mackenzie spodziewają się, że do 2050 roku 60% gospodarstw domowych w Europie będzie ogrzewanych za pomocą pomp ciepła. Będzie to wspierać odwrót Europy od rosyjskiego gazu. Do tego należy dodać zapotrzebowanie podmiotów
komercyjnych.

Jakich zysków JR HOLDING spodziewa się z nowych inwestycji?

JC: Posiadane środki przeznaczamy na inwestycje w wysokoskalowalne projekty, które naszym zdaniem przyniosą nam kilku, a może nawet kilkunastokrotny zwrot z inwestycji w kilkuletniej perspektywie. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko inwestycyjne, ale szansę na taki wzrost daje, w naszej ocenie, inwestycja w posiadane przez spółki IGLOO i MILOO-ELECTRONICS technologie nowoczesnych pomp ciepła IGLOO MultiTherma oraz kompleksowych rozwiązań obniżających koszty energii czyli systemu kogeneracyjnego MultiEnergy (jednoczesna produkcja ciepła i chłodu). Ważne dla nas jest też to, że spółki są
w dobrej kondycji finansowej, co w dobie inflacji i rosnących stóp procentowych istotnie zmniejsza ryzyko.

Czy te technologie są już wdrożone?

JC: Tak, to są już gotowe do skalowania, rynkowo sprawdzone produkty. Obecnie przykładowo, trwają zaawansowane testy całego kompleksowego rozwiązania MultiEnergy, które w założeniu ma dać do 80% oszczędności kosztów energii elektrycznej. Popyt na te rozwiązania jest tak duży, szczególnie w kontekście ogromnego wzrostu kosztów prądu, że dojrzałe, zyskowne spółki, o niemałych przecież przychodach, zwróciły się do nas o finansowanie skokowego wzrostu możliwości produkcyjnych i sprzedażowych. Zamierzają wykorzystać tą szansę, zaspokoić maksymalnie dużą część rosnącego gwałtownie popytu i zająć miejsce lidera w sektorze.

RB: Aktualny rozwój technologii pozwala na budowę wydajniejszych urządzeń i spełnianie coraz bardziej wyśrubowanych norm środowiskowych przy znaczącym ograniczeniu zużycia energii elektrycznej. Wobec rosnących cen energii i spadku rentowności sklepów, niezależnie od ich formatu, firmy poszukują oszczędnych i ekologicznych rozwiązań do swoich sklepów spożywczych, marketów czy supermarketów. Agregaty inwerterowe Multicool+ zostały wdrożone już w ponad 150 różnych projektach – sklepach typu convieninence i supermarket – w Polsce i w Niemczech. Można je wdrożyć już w funkcjonującym obiekcie lub zastosować do planowanego sklepu. Globalne zużycie energii elektrycznej w budynkach komercyjnych przez systemy HVAC, oświetlenia oraz produkcję ciepłej wody użytkowej i chłodnictwo szacuje się na aż 78% całościowego zużycia. To gigantyczny niewykorzystany potencjał do generowania oszczędności.

Czym wyróżniają się produkty oferowane przez IGLOO i MILOO- ELECTRONICS?

JC: Są oparte na autorskich i innowacyjnych pompach ciepła „IGLOO MultiTherma” najnowszej generacji, które ma bardzo wysoką efektywność, jest niespotykanie ciche i oparte na opatentowanych rozwiązaniach technologicznych W połączeniu z systemami elektronicznymi i informatycznymi oferowanymi przez siostrzaną spółkę MILOO-ELECTRONICS stanowią one unikalną odpowiedź na oczekiwania klientów. Ważne jest też, że komponenty są produkowane w całości w Polsce i chcemy aby tak było docelowo.

RB: Pompę ciepła IGLOO MultiTherma zaprezentowaliśmy w październiku odbiorcom z obszaru Europy podczas tegorocznej edycji targów Chillventa 2022, które dobyły się w Norymberdze w Niemczech. Produkt został entuzjastycznie przyjęty przez środowisko branży HVACR. Liczne rozmowy biznesowe zaowocowały dużą liczbą zapytań ofertowych z Polski i Europy na poziomie ponad 10 tys. sztuk, jednocześnie sygnalizując dynamiczny wzrost zapotrzebowania w kolejnych latach. Gama modelowa IGLOO MultiTherma składa się z 3 modeli: 12,17 i 21 kW pozwalających dostarczyć zarówno odbiorcom biznesowym jak i gospodarstwom indywidualnym innowacyjne, optymalne rozwiązanie obniżające koszty zużycia energii elektrycznej. Warto dodać, że jest to urządzenie o najwyższym poziomie sprawności przy jednoczesnym zachowaniu bardzo niskiego poziomu hałasu. MILOO-ELECTRONICS zaprojektuje i wdroży autorski system automatyki sterowania i rozwiązania chmurowe dla pomp ciepła IGLOO MultiTherma. Muszę się też pochwalić, że w tym roku firma IGLOO została też uhonorowana prestiżową nagrodą „Złota Innowacja Retail 2022”.

January, dlaczego dotychczasowi udziałowcy spółek zdecydowali się na współpracę właśnie z JR HOLDING?

JC: Myślę, że połączenie naszego pionierskiego doświadczenia w branży OZE w Polsce oraz możliwych synergii z innymi spółkami z naszego portfela, a także nasze know-how inwestycyjne i w sektorze kapitałowym zachęciło do współpracy z nami. Bez wątpienia naszym wyróżnikiem jest też relatywnie szybki proces podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ponadto oferujemy spółkom możliwości dalszego rozwoju czy to przez wsparcie w pozyskaniu dalszego finansowania, być może znalezienia w odpowiednim czasie inwestora branżowego lub pomocy w przeprowadzeniu w przyszłości ewentualnego IPO. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja, ale możliwych opcji jest wiele.

Czy to koniec Waszych inwestycji w OZE?

JC: Tak jak wspomniałem uważamy tą branżę za perspektywiczną. Cały czas rozglądamy się za nowymi szansami inwestycyjnymi. Posiadane środki będziemy nadal inwestować w najbardziej perspektywiczne projekty, jeśli nadarzy się okazja to również w OZE. Nasze domeny inwestycyjne to cyfrowy biznes, deep tech, gaming, medycyna i biotechnologia, nowoczesne media i oczywiście OZE. Nie wykluczamy inwestycji wszędzie tam gdzie zobaczymy potencjał dużego rozwoju dzięki naszemu wsparciu. Chcemy nie tylko uczestniczyć w przemianach gospodarczych, ale przez nasze inwestycje aktywnie na nie wpływać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments