Comarch posiada wielosektorową strefę innowacji „Comarch Innovation Space”, w ramach której powstało nowe laboratorium sieci 5G. W Comarch Innovation Space można zobaczyć rozwiązania, jakie Comarch oferuje przedsiębiorstwom z różnych obszarów gospodarki – od telekomunikacji, przez eHealth, Smart Cities, po Przemysł 4.0.

Laboratorium 5G prezentuje możliwości biznesowe, jakie daje piąta generacja sieci telekomunikacyjnych. W nowej przestrzeni można zapoznać się z systemami Comarch wyposażonymi w technologię 5G oraz platformą zarządzającą i obsługującą procesy biznesowe przedsiębiorstw z niemal każdego sektora gospodarki, w tym również dostawców usług telekomunikacyjnych. Laboratorium znajduje się na terenie siedziby głównej firmy w Krakowie.

Dlaczego warto odwiedzić Comarch 5G LAB?

Laboratorium 5G powstało przy współpracy Comarch i IS-Wireless. Obie firmy zintegrowały swoje rozwiązania, aby dostarczać sieci komórkowe w modelu Open RAN. W przestrzeni zaprezentowana jest wspólna oferta telekomunikacyjna, a klienci mogą poznać korzyści, jakie daje uruchomienie usług w technologii 5G. 5G LAB pokazuje różne przypadki użycia otwartych sieci komórkowych. Składa się zarówno z elementów oprogramowania, jak i sprzętu. Główna część sieci 5G została zrealizowana w chmurze, w celu zademonstrowania możliwości technicznych oraz sposobu na optymalizację kosztów instalacji, dzięki kompleksowej platformie do orkiestracji dostarczonej przez Comarch.

Radiowa sieć dostępowa (RAN), zbudowana zgodnie z zasadami Open RAN, została dostarczona przez firmę IS-Wireless. Oprogramowanie jest zwirtualizowane i działa na ogólnodostępnym sprzęcie, tzw. COTS (ang. commercial off-the-shelf). Comarch odpowiada za wdrożenie funkcjonalności, które stale monitorują komponenty laboratoryjne w czasie rzeczywistym i są w stanie rozpocząć działania samonaprawcze i samozarządzające, które są wymagane przez operatorów telekomunikacyjnych. Nowością w tym projekcie jest to, że operatorzy mogą korzystać ze spójnego elementu, który jest gotowy do integracji ze sprzętem różnych dostawców.

Co sprawia, że Comarch 5G LAB jest innowacyjne?

W Comarch 5G LAB możliwe jest zaprezentowanie kompletnej, prywatnej sieci mobilnej 5G (działającej na wystandaryzowanych interfejsach) w modelu Open RAN, w tym rdzenia, transportu oraz platformy zarządzania procesami end-to-end bazujących na Comarch OSS/BSS. Sieci mobilne zbudowane w modelu Open RAN są bardziej efektywne kosztowo, tak samo, jak oparte na chmurze sieci Core i Transport. Zespół Comarch uczynił laboratorium wielodomenowym poprzez włączenie wszystkich elementów trójkąta 5G: Open RAN zbudowany na zwirtualizowanym New Radio gNodeB, zwirtualizowaną sieć agregacyjną oraz oparty na chmurze komponent Core 5GSA.

Prywatna sieć 5G zaprezentowana w Comarch LAB może być również łatwo skalowana w górę lub w dół, a elementy sprzętowe i programowe mogą być wymieniane w zależności od potrzeb klienta. Jest także niezależna w wykorzystaniu i dostosowaniu możliwości sprzętu do oczekiwań użytkowników, w tym dostępności danych pomiarowych, analizy wydajności, raportowania, wykorzystania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Umożliwia także pozyskiwanie rzeczywistych danych w systemach odzyskiwania błędów, testowanie możliwości współpracy z systemami analitycznymi oraz pozyskiwanie różnego rodzaju danych z systemu. W Comarch 5G LAB możliwe jest przetestowanie współpracy oprogramowania i sprzętu w warunkach rzeczywistych oraz zdefiniowanie zalet i wad interoperacyjności pomiędzy elementami pochodzącymi od różnych dostawców, a także solidne stanowisko testowe dla przyszłościowego orkiestratora do procesów end-to-end.

Otwarcie laboratorium 5G LAB to kamień milowy w historii naszej firmy. Stworzenie wielodomenowej i elastycznej przestrzeni było wyzwaniem, ale dzięki temu teraz jesteśmy gotowi pokazać realne biznesowe przykłady użycia, które są rewolucją w rozumieniu usług telekomunikacyjnych. Jest to również świetna okazja do przetestowania naszych rozwiązań w rzeczywistym środowisku, które jest możliwe do zrealizowania przez nasze zespoły R&D. Nadal chcemy rozwijać nasze systemy w działaniu, w odpowiednio dostosowanym środowisku. – mówi Tymoteusz Wrona, Head of International Presales and Product Managers team w Comarch.

Cieszymy się, że możemy zaprezentować kompletne rozwiązanie zdezagregowanego RAN z inteligentnym kontrolerem sieci radiowej (ang. near-RT RIC) oraz systemem zarządzania, wykonanymi przez 2 polskie firmy high-tech. Koncentrujemy się na sieciach prywatnych, ale przypadków użycia jest więcej, np. sieci klasy operatorskiej oraz inteligentne miasta i przedsiębiorstwa. Krakowskie laboratorium jest pierwszym zbudowanym z Comarch, planujemy dalszą współpracę. – mówi Artur Chmielewski, Head of Business Development w IS-Wireless.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments