Filmy, zdjęcia, streaming, gry na PC-ty i konsole wytwarzają potężne ilości danych. Tylko w tym roku ludzkość wygenerowała niemal 100 tryliardów bajtów cyfrowych informacji, a do 2025 ta wartość się podwoi. Nośniki pamięci pozwalają nam korzystać z nowoczesnych technologii opartych o dane. Sprawdzamy, jakie jest ich zastosowanie na co dzień.

Treści streamowane z sieci od lat rywalizują z tradycyjną telewizją. Jak wynika z badań Nielsen Media, wśród Polek i Polaków do 34. roku życia ponad jedna trzecia czasu poświęcanego na treści wideo przypada na streaming. Platformy streamingowe zapewniają dostęp do ogromnej bazy treści, wiąże się to też z konieczność przetwarzania potężnych ilości danych. Obecnie powszechnym standardem rejestrowania obrazu jest 4K, ale w przypadku produkcji netflixowych to już 8K. Oznacza to czterokrotny wzrost rejestrowanych danych. Zastosowanie technologii HDR i głębi kolorów to kolejne dodatkowe dane do przerobienia. Dlatego już na etapie produkcji, a w szczególności montażu tak ważna jest możliwość szybkiego przenoszenia zapisanego materiału między urządzeniami.

W tym momencie swoje zalety pokazuje nowoczesna technologia flash. Dyski wewnętrzne SSD NVMe dzięki wysokiej prędkości transferu i mocy obliczeniowej pozwalają sprawniej pracować z dużymi plikami wideo. Bez konieczności długiego oczekiwania na zapisanie lub przeniesienie materiału. Równie istotne przy sprawnym transferowaniu danych są zewnętrze dyski SDD. Dzięki Kingston XS2000 z powodzeniem można przechowywać nawet do 4 TB danych, które przesyłane mogą być z prędkością do 2000 MB/s. – podkreśla Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology.

Przy pracowaniu z materiałem wideo, ale również na oprogramowaniu wymagającym przetwarzania dużej ilości danych kluczowa jest pamięć RAM. To ona pozwala na wczytanie większej ilości treści z pamięci masowej komputera. Wiedzą to również gracze na PC-tach i konsolach. Wysokowydajna pamięć RAM pomaga grom i aplikacjom działać w bardziej efektywny sposób, co przekłada się np. na zwiększenie liczby klatek na sekundę (FPS) i lepszą responsywność. Pamięci RAM 4. generacji, jak Kingston Fury, oferują pojemność modułów od 8 GB do 32 GB i szybkość do 5333 MT/s. Piątej generacji DDR pozwala podnieść szybkość nawet do 6400 MT/s.

Nie trzeba być zapalonym graczem, aby na co dzień korzystać z pamięci RAM. Spotkamy ją w każdym komputerze, a zastosowanie nowoczesnych modułów DDR4 lub najnowszych DDR5 sprawi, że nawet codzienne używanie przeglądarki będzie przyjemniejsze. – dodaje Michał Bocheński.

Jakie jeszcze nośniki znajdziemy wokół nas? Dobrze znane flash USB, które podobnie jak SSD służą do przechowywania danych. Mały rozmiar pozwala mieć je zawsze przy sobie. Jednocześnie na nośniku wielkości kilku centymetrów możemy przechowywać nawet do 256 GB. Bardziej zaawansowane pendrive’y jak Kingston DataTraveler Max pozwalają przechowywać do 1 TB.

Czasem pojemność i prędkość transferu to nie jedyne pożądane cechy. Duże firmy, np. z branży finansów, ale również te mniejsze i lokalne potrzebują przechowywać duże ilości danych. Gdy pojawia się potrzeba ich przenoszenia lub tworzenia backupów na wypadek ataków hackerskich, rozwiązaniem są szyfrowane sprzętowo nośniki – zarówno pendrive’y, jak i dyski SSD. Seria IronKey oferuje bezpieczeństwo klasy militarnej, certyfikaty FIPS, trwałe obudowy i możliwość korzystania z wirtualnych, a także fizycznych klawiatur wbudowanych w urządzenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments