Ghelamco oficjalnie zaprezentowało swój najnowszy projekt w biznesowym centrum Warszawy. Kompleks biurowy o nazwie VIBE jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość, która stanie się nie tylko elementem komunikacji tego projektu, ale będzie wybrzmiewać również w jego przestrzeni. Jej skomponowanie deweloper powierzył uznanemu polskiemu kompozytorowi – Wojciechowi Urbańskiemu.

VIBE – tak nazywa się nowy projekt Ghelamco, którego budowa rozpoczęła się w samym sercu biznesowego centrum Warszawy, na Woli. Kompleks stanowić będą dwa niezależne budynki. Pierwszy z nich, 11-piętrowy budynek narożny u zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej, zostanie oddany do użytku jako pierwszy w I kw. 2024 roku i zaoferuje 15 tys. mkw. powierzchni najmu. W drugim etapie inwestycji, planowanym na koniec 2025 r., powstanie 95 m wieża, sąsiadująca ze zrealizowanym przez Ghelamco kompleksem The Warsaw HUB.

Jako rynkowy lider i innowator, zawsze staramy się zaskakiwać nowymi pomysłami i świeżym spojrzeniem na nieruchomości, wyznaczając przy tym trendy i inspirując całą branżę. Nie inaczej jest i tym razem. VIBE to projekt wyjątkowy, bo jako pierwszy budynek biurowy w Polsce otrzyma swoją własną identyfikację dźwiękową. To także kolejny akord dopełniający biznesowe centrum stolicy, które jako Ghelamco stworzyliśmy na przestrzeni ostatnich lat w rejonie ronda Daszyńskiego, i które stale rozwijamy. – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Budynek z muzyczną tożsamością

Nazwa projektu – VIBE – to odwołanie do energicznego i wielkomiejskiego klimatu, który panować będzie w najnowszej inwestycji Ghelamco. Po raz pierwszy w Polsce budynek otrzyma własną, specjalnie dla niego skomponowaną audiosferę, która nada mu niepowtarzalny i osobliwy charakter, wybrzmiewający również w jego wnętrzach.

Stworzyliśmy coś wyjątkowego, połączyliśmy ze sobą różne światy: nieruchomości, muzyki, architektury i marketingu, które razem dały niezwykły efekt. Realizujemy budynek, który otrzyma swoją własną audiosferę, a także powiązaną z nią identyfikację wizualną i inspirowaną nimi architekturę. Muzyka stanie się motywem przewodnim tego projektu, który będzie komunikowany właśnie poprzez dźwięk. Przestrzeń, w której pracujemy, ma wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie. Starannie skomponowana linia dźwiękowa kompleksu biurowego VIBE podkreśli jego DNA, przyciągając najemców, dla których liczy się nieszablonowość, kreatywność, innowacyjność. Nasz nowy projekt zaoferuje unikatowy klimat, którego nie znajdziemy w żadnym innym biurowcu w Warszawie. – podkreśla Jarosław Zagórski.

Do projektu zaproszeni zostali najlepsi specjaliści z branży kreatywnej i muzycznej, którzy wsparli w tym procesie zespół dewelopera.

Identyfikacja VIBE to nie tylko soniczne logo dla nowej inwestycji Ghelamco. Naszą ambicją było zaprojektowanie wyjątkowej audiosfery budynku i całego zestawu doświadczeń akustyczno-wizualnych, które będą towarzyszyć odwiedzającym. Wykorzystaliśmy szereg mediów: od grafiki 3D po motion design, parametrykę i sound design, do tego by stworzyć immersyjną i elastyczną platformę, która w czasie rzeczywistym dostrajać się będzie do tempa i rytmu życia wewnątrz budynku. Projekt tego brandingu, a w szczególności współpraca z Wojciechem Urbańskim, kompozytorem odpowiedzialnym za sound design VIBE, był dla nas nowym i inspirującym doświadczeniem. Jako studio jesteśmy bardzo dumni z tego, że wraz z Ghelamco możemy realizować tak innowacyjne i odważne projekty. – tłumaczy Krystian Berlak, art director w Super Super Studio.

Do skomponowania audiosfery VIBE’a, która stanie się symbolem nowej inwestycji Ghelamco, zaproszony został znany polski kompozytor, producent i sound designer, Wojciech Urbański. To laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Fryderyka w 2022 roku. Urbański jest m.in. twórcą muzyki filmowej, stale współpracującym z największymi platformami, takimi jak Netflix i HBO. Stworzył muzykę dla szeregu polskich artystów, w tym m.in. dla Julii Wieniawy, Tymka czy zespołu Kwiat Jabłoni.

Stworzenie identyfikacji dźwiękowej budynku to jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań z jakim miałem dotychczas okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem. Komponowanie muzyki ma pewne wspólne punkty z architekturą – jest poszukiwaniem symetrii, pasujących do siebie form i struktur. Dodatkowo współczesna architektura bardzo mocno myśli o człowieku i o tym, żeby dobrze się w niej czuł. A muzyka na pewno potrafi być świetnym dopełnieniem tej przestrzeni. – przyznaje Wojciech Urbański, kompozytor i sound designer.

Od dźwięku do architektury

Tym, co dodatkowo wyróżnia VIBE, był proces jego projektowania.

Najpierw powstały bryły obu budynków, mające stanowić kontynuację pierzei ulicy Towarowej, którą Ghelamco zapoczątkowało kompleksem The Warsaw HUB. Jednak już architektura wnętrz i wygląd elewacji powstawały z udziałem dewelopera i agencji kreatywnej, którzy zainspirowali nas swoim pomysłem na identyfikację dźwiękową i wizualną dla tej inwestycji. Dzięki temu uzyskaliśmy projekt na wskroś wielkomiejski i nowoczesny, a zarazem lokalny w swym charakterze, dzięki nawiązaniom do industrialnej przeszłości i architektury Woli. – wyjaśnia Michał Lah główny architekt i członek zarządu w pracowni PIG Architekci, która zaprojektowała VIBE.

Na całość kompleksu składać się będzie również obszerny, ogólnodostępny skwer miejski z pasażem między budynkami i wolnostojącym pawilonem.

Jego projekt jest elementem osobnego opracowania, wciąż nad nim pracujemy. Będzie to zielona enklawa, która na pewno stanie się miejscem wyciszenia i odpoczynku dla mieszkańców Warszawy i pracowników okolicznych biurowców – zapowiada Jarosław Zagórski.

W duchu ESG

VIBE został zaprojektowany zgodnie ze strategią ESG Ghelamco. Kompleks certyfikowany będzie m.in. w systemach Well, BREEAM, SmartScore, WiredScore i Green Standard Building. W tych dwóch pierwszych celem dewelopera jest uzyskanie certyfikatów na najwyższych możliwych poziomach: Platinium oraz Outstanding.

W trosce o zdrowie i komfort pracy użytkowników, wnętrza VIBE wyposażone zostaną w rozwiązania antypandemiczne, opracowane przez Ghelamco wspólnie z naukowcami z Politechniki Warszawskiej. Promienie UV zdezynfekują przestrzeń wind oraz systemy wentylacji. Przyszli użytkownicy kompleksu liczyć też będą mogli m.in. na automatyczne i bezdotykowe przywoływanie wind i otwieranie bramek, rezerwacje pomieszczeń biurowych i miejsc parkingowych czy wirtualną recepcję, obsługiwane z poziomu aplikacji mobilnej. Monitorowanie stanu budynków w czasie rzeczywistym w celu zapewnienia optymalnego środowiska pracy możliwe będzie dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu BEMS. Z kolei opracowany przez Ghelamco Signal OS zintegruje wszystkie systemy budynkowe w jeden analityczny, który w czasie rzeczywistym monitoruje, gromadzi i ocenia dane z całego budynku w celu usprawnienia jego funkcjonowania.

Kompleks VIBE wyposażony zostanie także w rozbudowaną infrastrukturę przyjazną właścicielom jednośladów. Na rowerzystów i posiadaczy skuterów czekać będzie oddzielny wjazd, miejsca parkingowe, szafki oraz prysznice, a także ładowarki dla rowerów i hulajnóg elektrycznych oraz stacje naprawcze.

VIBE docelowo zasilany będzie w 100% czystą energią, dzięki czemu emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50%. Będzie to możliwe dzięki ogłoszonemu przez Ghelamco w maju tego roku programowi budowy farm fotowoltaicznych, które pozwolą deweloperowi osiągnąć do 2025 roku neutralność energetyczną.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments