Największa na świecie platforma medyczna Docplanner, właściciel serwisu ZnanyLekarz, zdecydowała o migracji swoich systemów i danych na wydajniejsze i bardziej energooszczędne procesory AWS Graviton, opracowane przez Amazon Web Services (AWS). Instancje oparte na AWS Graviton2 poprawiają efektywność o ok. 40 proc. przy około 20 proc. oszczędności kosztów energii.

W 2017 r. firma w obliczu dynamicznego rozwoju międzynarodowego zdecydowała o migracji swojego serwisu w całości do chmury AWS, aby zapewnić sobie możliwość szybkiej skalowalności i wprowadzania innowacji. Dzisiaj Docplanner to największa na świecie platforma medyczna, obecna w 13 krajach, m.in. w Brazylii, Meksyku, Hiszpanii, Niemczech i Kolumbii. Serwisy Docplanner na całym świecie korzystają z wielu rozwiązań AWS, m.in. z relacyjnych baz danych (AWS RDS), które minimalizują ilość administracyjnych zadań dla działu IT oraz usług Amazon EKS do uruchamiania i skalowania aplikacji kontenerowych. W 2020 r., wraz z wybuchem pandemii Covid-19, ZnanyLekarz w ciągu 2 tygodni wprowadził konsultacje online. Dwa lata później, w odpowiedzi na kryzys humanitarny, firma w jeszcze krótszym czasie uruchomiła dedykowany serwis dla uchodźców z Ukrainy.

Miesięcznie, 80 milionów pacjentów na całym świecie umawia za pośrednictwem naszych serwisów ponad 7,5 mln wizyt, co przekłada się na 180 000 zapytań na minutę przez całą dobę, a ilości danych, jakie przetwarzamy liczone są w petabajtach. Dziennie przeprowadzamy około 600 wdrożeń nowych wersji oprogramowania. To pokazuje skalę działania grupy Docplanner, ale też ogromne wyzwanie pod kątem skalowalności. To wszystko nabrało na znaczeniu szczególnie podczas pandemii. – mówi Łukasz Barulski, Engineering Manager w Docplanner.

O 20 proc. mniej zużytej energii dzięki AWS Graviton

Docplanner dba nie tylko o rozwój platformy, ale także stara się osiągnąć neutralność środowiskową. Firma przeszła na wydajniejsze procesory AWS Graviton, opracowane przez AWS w oparciu o architekturę ARM.

Dzięki migracji na procesory AWS Graviton możemy dalej dynamicznie rozwijać naszą działalność, tylko efektywniej i z większą dbałością o wpływ naszej działalności na zmiany klimatu dodaje Łukasz Barulski.

ZnanyLekarz korzysta też z rozwiązania AWS – Customer Carbon Footprint Tool – które pozwala na bieżąco śledzić emisję CO2 w wewnętrznych procesach. Raport generowany przy pomocy narzędzia pokazuje podsumowanie dotyczące emisji pochodzącej z zasobów AWS w tonach metrycznych ekwiwalentu dwutlenku węgla, w podziale na miesiące i lokalizację geograficzną. Dane te z kolei mogą być analizowane i zarządzane w taki sposób, aby ślad węglowy był docelowo jeszcze mniejszy.

Instancje ZnanyLekarz oparte na procesorach Graviton zużywają do 60 proc. mniej energii przy tej samej wydajności niż porównywalne instancje EC2. Tysiące klientów, w tym Epic Games i Formuła 1, uruchamiają obciążenia produkcyjne na instancjach opartych na AWS Graviton, poprawiając efektywność i zmniejszając koszty. Cieszymy się, że do tego grona dołączył również ZnanyLekarz, który dzięki temu rozwiązaniu dodatkowo zmniejsza swój ślad węglowy. mówi Tomasz Olejnik, Dyrektor Generalny Sektora Publicznego AWS w Europie Środkowo-Wschodniej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments