SP Tech Solutions jako pierwsza firma na polskim rynku projektuje i wdraża innowacyjne narzędzia do przewozu drużyn trakcyjnych. Z jej systemu RAILY Taxi korzysta Lotos Kolej, który powierzył toruńskiej spółce Cargo Speed International, będącej częścią SP Tech Solutions, organizację transportu swoich pracowników na terenie całego kraju. W ostatnim czasie zespół pozyskał blisko 5 milionów złotych finansowania.

Pomysł wprowadzenia innowacji do świata przewoźników kolejowych dojrzewał stopniowo, wraz z pogłębianiem znajomości branży, dzięki pracy na różnych stanowiskach w przedsiębiorstwach kolejowych przez Michała Pawłowskiego – członka zarządu SP Tech Solutions i prezesa Cargo Speed International. Idea zaczęła się konkretyzować w 2018, kiedy obecny prezes zarządu, Piotr Sikorski razem z Michałem pracowali przy projekcie symulatora kolejowego.

Rok później, w 2019 roku panowie założył spółkę SP Tech Solutions – markę, która wykorzystuje osiągnięcia naukowe i współczesne technologie informatyczne, by optymalizować działalność operacyjną wszystkich klientów kolei. Dzięki kompleksowym i innowacyjnym rozwiązaniom z zakresu mobile, takim jak wykorzystywanie rozwiązań AI w transporcie kolejowym czy stosowanie zaawansowanych algorytmów obliczeniowych, transport drużyn trakcyjnych staje się zdecydowanie prostszy i tańszy w realizacji. Ponadto, SP Tech kładzie ogromny nacisk na ergonomię swoich rozwiązań, co widać zarówno na poziomie UX, jak i CX ich narzędzi.

Obecnie działalność firmy koncentruje się wokół rozwiązywania problemów przewoźników kolejowych związanych z transportem drużyn trakcyjnych. Dotychczas procesem tym w sposób manualny zarządzali dyspozytorzy kolejowi, co wielokrotnie okazywało się nieefektywnym rozwiązaniem. Celem usprawnienia procesów i podniesienia jakości usług świadczonych przez przewoźników kolejowych, SP Tech Solutions rozwija narzędzie Raily, czyli kompleksowy system informatyczny stworzony z myślą o przedsiębiorstwach, których działalność dotyczy transportu kolejowego w zakresie zarówno jego obsługi, jak i realizacji. Obecnie Raily dzieli się na trzy odrębne aplikacje frontowe, oferujące usługi dedykowane różnym odbiorcom: Raily Taxi, Raily Cargo oraz Raily Terminal.

Raily Taxi jest narzędziem automatyzującym proces organizacji i optymalizacji transportu drużyn trakcyjnych, przy stale rosącym poziomie autonomiczności systemu. Raily Cargo umożliwi zintegrowane, innowacyjne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa kolejowego bazując na rozwiązaniach typu Business Intelligence. Raily Terminal, to z kolei projekt, pozwalający na całościowe zarządzanie kolejowym terminalem intermodalnym. Założenia tego projektu zakładają wytworzenie pierwszego w Europie rozwiązania do autonomicznych i zrobotyzowanych przeładunków kontenerów. Jednocześnie, w ramach swojej działalności świadczymy usługi transportu, przejmując obsługę całości procesu. To właśnie dzięki tym rozwiązaniom, wygraliśmy ostatnio przetarg w Lotos Kolej, czyli jednym z największych przewoźników kolejowych w Polsce, a na tym nie koniec. Startujemy w kolejnych postępowaniach, a posiadanie dedykowanego systemu coraz częściej jest koniecznym wymogiem, co stawia nas w pozycji lidera. opisuje działalność firmy Piotr Sikorski, CEO SP Tech.

Założyciele SP Tech Solutions

Warto wskazać, że transport kolejowy jest rynkiem bardzo perspektywicznym. W Europie koleje są uznawane za kluczowe narzędzie w rozwiązywaniu problemów związanych z rosnącym popytem, natężeniem ruchu, oszczędnością energii i redukcją CO2. W nowej perspektywie Unii Europejskiej na lata 2021-2027 podkreślono dążenie do tego, aby w Europie do 2030 roku udział kolei w transporcie towarów wyniósł 30%, zaś do 2050 roku powinno to być już ponad 50%. Raily nie tylko cyfryzuje proces, tworzy kompleksowe centrum danych, ale przede wszystkim wspomaga i optymalizuje przewozy, co przekłada się na efektywność operacyjną i ekonomiczną. System nastawiony jest na pracę w dynamicznym środowisku, gdzie zmiany parametrów zleceń występują w czasie rzeczywistym. Optymalizacja takiego procesu jest niezwykle trudna. Do wytworzenia właściwego oprogramowania, kluczem było zaplecze i know-how kolejowy, który założyciele firmy gromadzili przez wiele lat.

Cargo Speed International, będące częścią SP Tech Solutions, specjalizuje się w przewozie pracowników do i z miejsca pracy, zapewniając profesjonalną i kompleksową obsługę w zakresie organizacji transportu oraz doradztwa logistycznego. Klienci zyskują przewagę konkurencyjną dzięki kontroli i optymalizacji procesu przy wykorzystaniu RAILY Taxi. Marka posiada wszelkie uprawnienia, certyfikaty i ubezpieczenia upoważniające do prowadzenia działalności przewozu osób samochodami osobowymi na terenie całej Polski.

W ostatnim czasie spółka pozyskała rundę finansowania w wysokości prawie 5 mln PLN w której udział wzięli m.in. SpeedUp Bridge Alfa oraz Pomerangels.

W sektorze kolejowym jest bardzo dużo przestrzeni do digitalizowania procesów. Technologie SP Tech już teraz generują oszczędności dla przewoźników kolejowych i eliminują błędy ludzi. Wierzymy, że SP Tech z naszym wsparciem i koinwestujących z nami branżowych aniołów biznesu stanie się niekwestionowanym liderem w Polsce i w Europie. komentuje inwestycję Grzegorz Gawlik, partner zarządzający Pomerangels.

Pieniądze pozyskane przez startup zostaną wykorzystane na prace technologiczne oraz zbudowanie pozycji firmy na polskim rynku kolejowym. W perspektywie najbliższych miesięcy SP Tech planuje zamknięcie kolejnej rundy finansowania, którą wykorzysta na globalną ekspansję swojego rozwiązania i usług.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments